Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 52

Thread: My swamp

  1. #1
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes

    My swamp

    Salut. Pentru cei care nu ma cunosc ma numesc Marius, am 39 ani si sunt pasionat de acvaristica. Asta e a treia incercare de a deschide un jurnal, poate reusesc acum. Primele doua incercari au fost promovate la aquascape
    De data asta nu mai e cazul, nu este o setare in sine, ci mai degraba o incercare de a tine sub control un bazin cu plante putine si crestere lenta. Ma refer la atacul algelor vis-a-vis de fertilizare. In acelasi timp am vrut sa cunosc mai bine doua plante mai gingase: Utricularia graminifolia si eriocaulon cinereum (singurele prezente in bazin la momentul asta). Inainte sa va prezint tehnica trebuie sa-mi exprim cateva idei (mai importante decat tehnica in sine).
    1 Un acvariu nu este un bibelou...cine vrea bibelou gaseste mai ieftin, ii mai trebuie doar o laveta sa stearga praful. Un acvariu este un mediu biologic complex, iar acvaristul trebuie sa-l cunoasca si sa-l respecte pentru a-l putea controla.
    2 Pana nu o iei o data pe coaja de la alge, nu esti acvarist.
    3 Mai importanta decat tehnica folosita este priceperea acvaristului.(vezi pct 2)

    Bazin: 160 l Eheim (100x40x40 cm).
    Substrat: JBL manado 40 litri.(fara substrat fertil, fara pastile fertilizante, fara pamant scos de cartita la ora 4 dimineata...doar manado).
    Filtrare: JBL e900 (o parte din mediile originale + 1 litru eheim substrat pro) si Tetratec ex 700 (o parte din mediile originale + 1 litru eheim substrat pro). Lampa UV de 9W, Surface skimmer.
    Lumina: Osram 3X39W (2X865 + 1X830), reflectoare facute de mine.
    CO2: Butelie de 10 litri, reactor extern din filtru de apa de 10'' + CO2 DIY (zahar si drojdie) cu difuzor CO2 DIY. De ce? habar n-am
    Calitate apei : Osmoza de 100 gpd, teste de apa, schimburi saptamanale de 1/3 din volumul total de apa.
    Fertilizare : PPS-pro, Trace mix, Easycarbo, si separat PO4, K, Mg.
    Decor: Piatra de munte aproximativ 8 kg
    Fauna : Tetra amandae, otto si nelipsitii melci maidanezi.
    Flora : Utricularia graminifolia, eriocaulon cinereum.
    Avand in vedere ca suntem in perioada extracompetitionala, m-am gandit sa-mi mai perfectionez tehnica fertilizarii, ceva teste direct pe "pielea" plantelor ...mai mult din "x", mai putin din "y". Date exacte nu vreau sa dau pentru ca dupa cum se vede in poze, am putine plante si posibil ca metoda mea de fertilizare sa fie adevarat dezastru intr-un bazin mai bine plantat (sau cu plante cu crestere rapida). Cu ocazia asta mai scap si de pomanagii care asteapta mereu cate o schema de fertilizare, lor le este lene sa incerce cate ceva in bazinul propriu .Am preferat sa spun asta in mod direct, decat sa ma ascund sub diverse texte...N-am obligatie fata de nimeni, daca vreau sa ajut o fac de placere si cand am eu chef.
    Astea fiind spuse pun si doua poze. Bazinul a doua zi de la reset, bazinul dupa 45 zile. Dupa ce am facut poza 2 i-am tras o coasa adanca. Initial am folosit aproximativ 20 de poturi de utricularia (din vechea setare).
    Astept un contract cu stadionul national, le fac eu gazon de numa... ei doar sa-l inunde cu apa...

    Last edited by MariusMinu; 06-08-2014 at 12:15.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Bine te-am regasit Marius,

    nu intelg faza cu pamantul scos de cartita la ora 4 dimineatadespre ce faci tu legat de acvaristica...ma inclin

  3. #3
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by MariusMinu View Post
    1 Un acvariu nu este un bibelou...cine vrea bibelou gaseste mai ieftin, ii mai trebuie doar o laveta sa stearga praful. Un acvariu este un mediu biologic complex, iar acvaristul trebuie sa-l cunoasca si sa-l respecte pentru a-l putea controla.
    2 Pana nu o iei o data pe coaja de la alge, nu esti acvarist.
    3 Mai importanta decat tehnica folosita este priceperea acvaristului.(vezi pct 2 )
    De accord cu aceste 3 puncte !!
    Succes Marius...ne place ce faci acolo

  4. #4
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Salut Marius,faina pajiste!

    P.S. punctul 4 vezi ca ti-au mancat pestii pietrele si eriocaulonii
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

  5. #5
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Multam pentru aprecieri. Pamantul scos de cartita se folosea intr-o vreme pentru florile tinute in ghiveci/apartament...a fost o gluma...
    Principii sunt multe...cati acvaristi atatea obiceiuri, eu mai mult de 3 luni nu tin o setare, setarea actuala are aproape doua luni, deci intr-o luna ar trebui sa apar cu setare noua. Sper sa fie ceva aranjament mai interesant, pentru ca in aceasta setare sunt interesat de inmultirea aricilor (eriocaulon cinereum). Poze cu cativa arici teposi si imagine de ansamblu dupa coasa de acum o saptamana. Parca nu mai arata chiar a teren de fotbal

  6. #6
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    De cele mai multe ori, exista si cel putin un bis la punctul 2


  7. #7
    Junior Member IONICA's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    CUGIR
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Simplu si frumos.Imi place la nebunie.Bravo te apreciey mult.

  8. #8
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by visiniu View Post
    De cele mai multe ori, exista si cel putin un bis la punctul 2
    Eu nu le-am mai tinut socoteala...vreo 4 sau 5 atacuri din partea algelor...de vreo 3 ori n-am scapat nici cu reset De vina eram eu, faceam exces ba cu fertilizarea, ba cu lumina...Din greseli invata omul.

    Quote Originally Posted by IONICA View Post
    Simplu si frumos.Imi place la nebunie.Bravo te apreciey mult.
    Multumesc!

  9. #9
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Am facut setare noua in week-end, am aspirat substratul ca la carte si cu ocazia asta am mai pus inca 10 l de manado (in total am ajuns la 50 l) ...acum sunt in sfarsit multumit de panta. Plante am tinut tot UG si eriocaulon cinereum. Am pus un singur pietroi care mi s-a parut mie mai interesant, asta pana reusesc sa iau ceva pietre dedicate. Poza nu pot sa pun ca am uitat cablul de la aparatul foto la un coleg
    LE: Am uitat.... am si cateva fire de hc...

  10. #10
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    In sfarsit am reusit sa-i fac o poza, intre timp a aparut o modificare... si anume: una bucata piatra banala a fost inlocuita cu doua bucati piatra super (Seiryu stone). Cum era si normal, le-am asezat cat mai simetric, probabil as fi pus in incurcatura de un numar impar de pietre, insa doua stiu cum sa le asez. Lasand gluma la o parte... vor mai fi adaugate si alte pietre intre timp, asezarea actuala este mai mult de proba si acomodare cu acest gen de piatra.
    Last edited by MariusMinu; 10-09-2014 at 15:55.

  11. Likes Kin, MariaDaniela, kirucd, dandumitru liked this post
Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •