Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: NewScape

  1. #11
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    imi place foarte mult nuanta de albastru ....... si imi place cum ai "dresat" scalarii

  2. #12
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Impresionant. Sincere felicitari! Bravo!
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  3. Likes Irena liked this post
  4. #13
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    dar la incurajarile lui Kin am sa deschid un nou jurnal
    Am stiut intotdeauna ca ai ce-ti trebuie ca sa fii un aquascaper adevarat.
    De la primul tau setup mi-am dat seama, si se pare ca nu m-am inselat.

    Acum pentru ce-ti multumesc eu, ce invat eu de la setup-ul tau e legat in primul rand de lemn:
    Hardscape-ul face sau strica un setup, iar crengile tale sunt minunate, exact unghiurile pe care le cautam cu totii in red moor de exemplu, dar cu textura si culoare de nature 100%.
    Diferenta intre crengi, unele mai groase, unele mai subtiri, unele mai ondulate, altele mai drepte, dar toate aceeasi culoare, asta-i alt aspect care consider ca face toti banii.

    Desi n-am avut in veci un acvariu asa frumos ca sa-mi permit acum sa-ti dau sfaturi, iti zic totusi parerea mea, in ideea unui feedback constructiv, convins fiind ca ai un acvariu invingator aici:
    Pentru o poza castigatoare, chiar mai frumoasa decat ce ne-ai aratat acum, trebuie sa ai scalarii mai putini si mai mari (desi faptul ca sunt pui te ajuta acum la proportii, judecatorii IAPLC/AGA/etc sunt intotdeauna influentati de cum ar arata situatia in viitor, la maturitatea setupului si a pestilor). Personal prefer poza fara background, claritatea unei ape cristal printr-o stricla optiwhite e mai pregnanta azi decat background-urile albastre sau luminate ultra-folosite in ultimii ani. Si absolut important, daca reusesti sa faci cumva o poza in care sa expui mai bine lemnele, sa se vada culoare si textura, nu doar negru (dar fara sa pierzi astfel din contrastul restului pozei). Stiu ca-i foarte greu sa pozezi cu HQI, dar lemnul in setup-ul asta e vedeta, punctul focal, tot ce vrei tu. Trebuie sa arate culoare si textura, pentru un efect total.

    Felicitari! Ne mutam la Aquascape, nu pentru ca o cer maestrii nostri delegati, nu pentru ca o cere publicul, ci pentru ca e unul din cele mai frumoase acvarii romanesti din ultimii ani.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  5. #14
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Frumoase foc cioatele.
    Si turma de scalari e minunata.
    Si scape-ul e minunat.
    Ce sa mai, totul e frumos.

  6. Likes Leon liked this post
  7. #15
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Exceptional de frumos!

  8. #16
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    doamne,zici ca e pictat...ireal de frumos....felicitarile mele....chit ca mie imi plac acvariile mai complicate,mai pline , al tau e superb tocmai prin simplitate si faptul ca tot ce e in el e asezat perfect...

  9. Likes dandumitru liked this post
  10. #17
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Kin View Post
    Am stiut intotdeauna ca ai ce-ti trebuie ca sa fii un aquascaper adevarat.
    De la primul tau setup mi-am dat seama, si se pare ca nu m-am inselat.

    Acum pentru ce-ti multumesc eu, ce invat eu de la setup-ul tau e legat in primul rand de lemn:
    Hardscape-ul face sau strica un setup, iar crengile tale sunt minunate, exact unghiurile pe care le cautam cu totii in red moor de exemplu, dar cu textura si culoare de nature 100%.
    Diferenta intre crengi, unele mai groase, unele mai subtiri, unele mai ondulate, altele mai drepte, dar toate aceeasi culoare, asta-i alt aspect care consider ca face toti banii.

    Desi n-am avut in veci un acvariu asa frumos ca sa-mi permit acum sa-ti dau sfaturi, iti zic totusi parerea mea, in ideea unui feedback constructiv, convins fiind ca ai un acvariu invingator aici:
    Pentru o poza castigatoare, chiar mai frumoasa decat ce ne-ai aratat acum, trebuie sa ai scalarii mai putini si mai mari (desi faptul ca sunt pui te ajuta acum la proportii, judecatorii IAPLC/AGA/etc sunt intotdeauna influentati de cum ar arata situatia in viitor, la maturitatea setupului si a pestilor). Personal prefer poza fara background, claritatea unei ape cristal printr-o stricla optiwhite e mai pregnanta azi decat background-urile albastre sau luminate ultra-folosite in ultimii ani. Si absolut important, daca reusesti sa faci cumva o poza in care sa expui mai bine lemnele, sa se vada culoare si textura, nu doar negru (dar fara sa pierzi astfel din contrastul restului pozei). Stiu ca-i foarte greu sa pozezi cu HQI, dar lemnul in setup-ul asta e vedeta, punctul focal, tot ce vrei tu. Trebuie sa arate culoare si textura, pentru un efect total.

    Felicitari! Ne mutam la Aquascape, nu pentru ca o cer maestrii nostri delegati, nu pentru ca o cere publicul, ci pentru ca e unul din cele mai frumoase acvarii romanesti din ultimii ani.
    Ma bucur si multumesc pentru laudele aduse ,sincer sa fiu nu ma asteptam la chiar asa ,dar sunt binevenite.
    In legatura cu fotografierea lemnului ,asa este si eu mi-as fi dorit sa iasa textura lemnului mai deschisa si mai colorata spre natural ,dar nu se poate (deoarece radacina bate spre negru) si este o radacina care a fost gasita pe malul unui rau ,iar din momentul in care am gasit-o am zis ,ASTA E !!!
    Iar la beackgrownd daca as fi luat acel fundal mat ,nu ar da bine deloc deoarece peretele este la mai putin de 10cm si nu merge,stiu ce spui cand te referi la apa cristal ,dar acolo trebuie sa ai destul spatiu in spate sa dea bine,genul celor de la ADA sau celor de la The Green Machine,mi-as fi dorit sa ajung in acel punct.
    Last edited by valyy_dvd; 06-08-2014 at 22:06.

  11. #18
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes
    Va multumesc tuturor pentru aprecieri si am sa incerc sa nu va dezamagesc .
    Si o fotografie cu alt gen de pesti (daca pot metiona ,ajutorul a venit din partea magazinului Zoomania Buzau cu interventia D-lui Director Sebastian Badicu ,care a fost de acord sa sprijine un acvarist pentru acest scop ,si anume fotografierea acvariului,bineinteles angajatii s-au comportat exemplar) Deci pestii au fost imprumutati si returnati .

    Last edited by valyy_dvd; 06-08-2014 at 22:58.

  12. #19
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    ma abonez si eu

  13. #20
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Chiar nu-i rau! Te felicit

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •