Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: NewScape

  1. #1
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes

    NewScape

    Salut .nu am mai intrat de ceva timp pe acest forum ,dar la incurajarile lui Kin am sa deschid un nou jurnal
    Setup-ul va fi compus din Bazin 120/50/45 270L ,sticla de 10 ultraclara cantuita pe toate laturile ,silicon negru downcorning
    -substrat jbl manado
    -lumina -lampa 2x150w HQI Methline + 2 tuburi 54w
    -fertilizantii vor fi de la ADA si anume ADA ECA /special lights/bright k /step2
    -2 filtre - unul SunSun 303A si unul Flauval 304
    -decor pietre si radacini autohtone
    -co2 presurizat /butelie 2kg /ph controler/ dizolvarea co2 varianta dye cu filtru de apa

  2. Likes bogdan.filip liked this post
  3. #2
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    este un setup exceptional, merita de vazut acest jurnal ....

    PS1: te-as ruga sa pui pozele cronologic si sa le datezi, pentru cei ce nu stiu, setupul este demarat si in faza destul de avansata,
    a ajuns sa arate extraordinar ..... dupa ceva peripetii (sticla dezlipita etc.) ...... asteptam continuarea

    PS2: dupa cum arata acum (august), se poate muta la alta sectiune

  4. Likes alex08 liked this post
  5. #3
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes
    Da asa este ,a fost facut cu peripetii dar si rabdare pe care am avut-o in decurs de jumatate de an de la lipirea personala a acvariului(de 2 ori ,si jumatate ,ca am facut o faza in care am ramas fara silicon la ultimul geam "si acolo era cat pe aci sa nu mai existe acest jurnal ,deoarece eram pe cale sa il fac praf de nervi ,a lipsit o secunda) si pana l-am bagat la apa. Este pentru prima oara cand trec prin faza asta chinuitoare de nerabdare,dar am zis ca daca il fac sa il fac cat de cat ok fara sa zic ca imi lipseste aia....aia .
    Atasez si cateva poze cu intamplarea nefericita de a ramane fara silicon chiar la sfarsit
    [URL=http://imageshack.com/f/ja91itj][/URL
    Si urmatoarele in ordinea cronologica a evolutiei

    Prima zi la apa

    a doua zi

    dupa 4 zile
    Last edited by valyy_dvd; 05-08-2014 at 12:46.

  6. #4
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    nu uita sa ne spui data cand au fost facute pozele, pe care, iti recomand sa le "urci" cu http://img.plici.ro/
    selectezi ca in imagine, dai COPY pe ce ai marcat cu albastru si apoi PASTE pe pagina unde postezi:


  7. #5
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes
    Cred ca va fi dificil sa dau datele exacte ,acum ma uit dar nu este relevand ce vad ca imi arata date create dar tot odata data celei de a doua poze este mai recenta decat acelei de a 3 si nu e ok. Am sa dau date aproximative ,si inceputul acetui setup a inceput prin comandarea sticlei undeva prin septembrie 2013 ,dupa care punerea la apa a acestui setup cred ca a fost facuta in la sfarsitul luni Mai ,dupa cere urmam numaratoarea cu zilele pe care le-am mentionat.
    In legatura cu siteul unde pot urca pozele ,am sa incerc si pe plici.ro ,dar am vazut ca si cu photobuket se poate,oricum multumesc ,ca eu eram pe imagesnak dar vad ca sau dat naibi ,imi cer bani sa pot uploada imaginile mai mari acum,si am sa renunt la ei.

  8. #6
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos scape-ul...imi place !

  9. #7
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    De unde ai luat lyli pipes?

  10. #8
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Laurentiu
    Lyli-urile unele l-am luat de la cineva di Cluj,dar la momentul actual nu mai este nici unul intreg ,retul le-am facut eu.

  11. #9
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Foarte frumos !
    Un setup foarte reusit.Un hard-scape simplu, bine conturat, cu impact vizual puternic, foarte atragator, usor de intretinut.
    Trebuie sa mentionez ca am vazut undeva poza finala a acestui setup.
    Ai facut o treaba minunata, de care eu sunt super incantat, felicitari Valyy !
    Intradevar, asa cum a spus si Leon, la cum arata astazi, merta mutat la sectiunea "" Aquascape "" dar sa asteptam imagini pentru a va edifica cu toti despre ce este vorba, asta pentru ca tot am starnit interesul.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  12. #10
    Maestru Aquascape valyy_dvd's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Buzau
    Posts
    429
    Post (Dis)Likes
    Ok ,a venit momentul sa postam si o faza mai avansata a acestui setup ,sper sa va placa





    si cu un beackgrownd albastru


Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •