Results 1 to 4 of 4

Thread: pestisorii cer mancare :)

  1. #1
    Junior Member ucautucu's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes

    pestisorii cer mancare :)

    Buna ziua,

    Am in acvariu 4 scalari (pui), 14 conconius (pui si adulti) si 3 sanitari albinosi.
    M-am documentat despre hranitul lor atunci cand am vazut ca cersesc non stop mancare. Pentru ca sunt in crestere, am inteles ca trebuie sa le dau putin mai mult, dar si in acest fel sunt ca niste "piranha", oricat de mult le-as da, sunt mereu in alerta. Cum ma vad pe langa acvariu, pac se strang toti sus, asteapta si se zbat ca niste pesti nemancati de zile intregi. Eu le dau cat pot ei sa manance in 5 min treptat, de doua ori pe zi, uneori de 3 ori pe zi. Dar pentru ei se pare ca este insuficient. Poate ar trebui sa le schimb tipul de hrana sau sa le dau mai mult, dar imi este frica sa nu le faca rau excesul de hrana sau sa imi strice parametrii apei.
    Hrana: mixt de TetraMin Granule plus TetraMin Pro Crisps.

    Va multumesc,
    Irina
    VA TRECE SI ASTA !

  2. #2
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Le-ai dat f bine pina acum. Nu schimba !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    posibil sa fie un gest reflex. in afara de momentele in care le dai de mancare, iti mai petreci timpul pe langa acvariu? schimbatul apei nu se pune caci se face prea rar sa conteze.

  4. #4
    Junior Member ucautucu's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes
    M-am linistit atunci, o sa raman la acelasi program de hranire. Intr-adevar, imi petrec destul de mult timp pe langa acvariu si probabil ca "i-am dresat" fara sa vreau

    Va multumesc mult pentru raspunsuri.
    VA TRECE SI ASTA !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •