Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Gaura supraplin pentru schimb de apa

  1. #1
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes

    Gaura supraplin pentru schimb de apa

    M-am hotarat sa imi fac schimb de apa la picatura. Vreau sa fac o gaura sus in acvariu pentru supraplin dar imi este frica de acesti " meseriasi" de pe vremea lui raposatul, sa nu il sparga. Stie cineva unde pot da o gaura in acvariu fara sa il sparga in zona Botosani sau Suceava.
    Am avut si un sistem de tevi pentru supraplin dar nu am fost deloc multumit de modul in care functiona si nu as vrea sa fac inundatie.

  2. #2
    High member scifficus's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ploiesti
    Posts
    889
    Post (Dis)Likes
    Acvariul este home made sau de fabrica?

  3. #3
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    intrebarea lui scificus vine ca si ingrijorare ca sticla acvariilor de firma in marea majoritate e sticla securizata, care nu se mai poate gauri(se face cioburi ca si parbrizul de masina sa zicem) daca e de firma ar trebui sa te interesezi mai intai de acest aspect.

    pt schimbul de apa la picatura, unde debitul nu e foarte mare poti bricola un overflow in caz ca nu se poate gauri sticla.
    Illegitimi non carborundum.

  4. #4
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    M-amM-am hotarat imi fac un nou acvariu .Va avea dimensiunea de 140x50x55h si as vrea sa stiu decat ar trebui sa fac gaura si la ce distanta,sa nu fie prea mica si nici prea mare?voi ce dimesiuni aveti?

  5. #5
    Member Bobi Brasov's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    BRASOV
    Posts
    146
    Post (Dis)Likes
    Salut,acvariul meu are 140/50/50 si gaura de supraplin este la aprox. 2 cm de marginea de sus iar gaura s-a dat cu o carota diamantata cu diametrul de 32 mm !
    Sa auzim de bine ! Bobi !

  6. #6
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    In sfârșit a ajuns si acvariu cu o gaura de 21 "la sugestia meseriașului. Va rog ajutați-ma cu o lista exacta de unde ,ce si cum trebuie sa cumparr pentru a pune in funcțiune schimbul de apa.

  7. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai daca meseriasul ti-a dat sugestia cu gaura de 21 atunci tot pe el ar trebui
    sa il intrebi ce folosesti in acea gaura. Pentru ca nu orea se potriveste nimic.
    Normal era sa te gandesti mai intai la ce vei folosi si apoi sa stabilesti de cat
    faci gaura. Adica sa nu pui caruta inaintea boilor mai pe romaneste...

  8. #8
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Diametrul de 21 mm (nu de toli cum ai scris) corespunde unui filet de 1/2", deci in primul rand o sa ai nevoie de asa ceva:
    http://picura.shopmania.biz/cumpara/...i-1-2-7723061] pentru a lega acea gaura de restul instalatiei de scurgere. Pe acel site sunt tot felul de fitinguri care pot sa iti foloseasca la construirea instalatiei. Mai departe nu pot sa te ajut pentru ca nu ai dat alte detalii despre acvariu, pune o poza eventual cu dimensiuni, unde se afla gaura in acvariu, de unde ai posibilitatea sa alimentezi cu apa si sa duci scurgerea etc. Cel mai bine ar fi sa vorbesti totusi cu meseriasul, intradevar noi de aici nu prea suntem in masura sa te ajutam.

  9. Likes kirucd liked this post
  10. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Noroc cu aLLLx ca are solutia
    Iti mai trebuie un cot la 90 intors in sus pe care sa il
    conectezi in fitingul recomadat de aLLLx, plus in exterior
    sa te conectezi la scurgere.

  11. #10
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    Mulțumesc de răspunsuri. Un pic cam târziu dar intre timp m-am descurcat am pus 2 coturi de ppr cu filet si un olandez de 1/2 casa reușesc sa trec de grosimea sticlei. De acum începe adevărat provocare sa aduc apa pana la acvariu.care credeți ca e cea mai buna va varianta,cu reductor de presiune ,fara? Ce fel de robinet folosiți pt reglare debit?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •