Results 1 to 5 of 5

Thread: 3 tipuri de alge?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Constanta
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes

    3 tipuri de alge?

    As dori si eu va rog o recunoastere a celor 3 alge (banuiesc) din acvariile mele si daca stiti un tratament pentru fiecare.
    alga nr.1

    alga nr.1


    alga nr.2
    alga nr.2


    alga nr.3
    alga nr.3

    Ecolog / Editor de imagine

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes
    alga 1-hair alga;alga 2- foto neclar;alga 3-foto neclar, probabil este vorba de o frunza batrana de echinodorus care e pe punct de casare si a inceput sa intre in circuitul azotului .
    De obicei frunzele vechi la echinodorusi se inlatura tocmai pentru a nu deprecia apa si a lasa frunzele noi sa se dezvolte armonios .
    Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere.Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    ORADEA
    Posts
    840
    Post (Dis)Likes
    sa stiti ca am sesizat si eu aceasta problema la echinodorusi... daca lasi prea multe frunze batrane, te vei trezi ca frunzele ce apar vor fi mici.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Constanta
    Posts
    88
    Post (Dis)Likes

    rectificare

    Quote Originally Posted by killiman
    alga 1- hair alga; alga 2 - foto neclar; alga 3- foto neclar, probabil este vorba de o frunza batrana de echinodorus care e pe punct de casare si a inceput sa intre in circuitul azotului .
    De obicei frunzele vechi la echinodorusi se inlatura tocmai pentru a nu deprecia apa si a lasa frunzele noi sa se dezvolte armonios .
    la alga nr2 este focalizat pe muschiul de java, ca este acoperit cu un puff... iar la alga nr. 3 uita-te atent la firisoarele de pe frunza nu la aspectul frunzei
    Ecolog / Editor de imagine

  5. #5
    High member phane's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    519
    Post (Dis)Likes

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •