Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 140

Thread: pui discus pigeon blood 5cm in acvariu plantat

  1. #11
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    As pune dar cum spuneam mai sus nu ma descurc cu site-ul de gazduire poze.Poate este momentan vre-o problema cu el....nu reusesc sa fac upload....
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  2. Likes alinutz29 liked this post
  3. #12
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Nu ca ti-as dori si nu c-as fi tata omidul insa am un feeling, in 2 saptamani max ne vom intalni la rubrica ,,Boli'' Pana atunci fa-mi o bucurie si scapa urgent de pleco, zebre si calistusi. Din cand in cand, de vreo.......multi ani, imi e dat sa aud: uite c-a mai cazut un mit, sa va arat eu cum se cresc discusi in plantat. Big maistache, vorba rusului. Daca ne bazam pe sinceritate, numarul esecurilor este perfect egal cu cel al afirmatiilor. Iti urez sincer succes insa sper sa intelegi ca am rezerve mari si serioase.
    Multumesc pentru incurajari eu atat am posibilitatea sa fac pentru discusi si cam asta e...nu am alt acvariu, nu doresc un alt acvariu in casa...e destul unul, care sper in viitor sa il schimb cu unul mai mare...si cam atat pot sa fac momentam...acum daca se vor imbolnavi si vor muri asta este...dar eu sper sa nu fie cazul pentru ca momentan mananca bine...sunt destul de activi in acvariu....
    Am sa incerc sa scap de zebre cat de repede, dar de calistusi si pleco nu cred...imi plac calistusii si nu vad nici un sens sa ii schimb...iar pleco la fel e util pt alge si nu e mare, iar cand va creste am sal dau si o sa imi iau altii mici...
    Eu nu am zis ca realizez nici un mit cu discusii in acvariu plantat...din ce am mai citit mai sunt si altii care au discusii in plantat, intradevar poate mai mari ca si ai mei...dar ok...sunt eu doar am vrut sa prezint situatia mea si sa incerc sa invat cat mai multe si sa fiu ajutat sa reusesc....daca se poate :P
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  4. #13
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes






    Sper sa se vada ceva, eu vad.

    Alin: cred totusi ca m-ai inteles gresit.Eu am spus doar ca discusii pot sta in plantat dar de la marimi mai mari.Pui de 5 cm nu prea au ce cauta in plantat.POATE doar daca folosesti apa de osmoza si o filtrare de mare clasa si si si si....
    Last edited by danny80; 08-07-2014 at 22:35.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #14
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danny80 View Post
    La cine te referi Geo, la mine ?
    Nope! Mah, nu-mi mai forta mana ca nu mai vreau sa nominalizez. Nu de alta dar la ultimul inventar am iesit cu cativa copii in plus, frigiderul doldora si multe altele....
    Danny, sa cresti discusi e una, sa cresti discusi exceptionali e alta. Cand vei avea (si iti doresc sincer sa ai parte) discusi de 3-500 E iti garantez ca cel putin in perioada cresterii nici prin cap nu-ti va trece sa ii tii in plantat. La maturitate e alta poveste. Banuiesc, prietenul nostru vrea sa-si faca mana si inevitabil in timp ii vor creste pretentiile. Daca de la inceput va pasi cu stangul, in loc sa se bucure de pesti, vor deveni cosmarul sau. Crede-ma ca am toate vorbele la mine.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  6. Likes alinutz29 liked this post
  7. #15
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Offtopic
    @GeoB: Sa traiasca conasul 1000 de ani pace ..... long time, no see ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  8. #16
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Sa traiesti mister! Tot offtipic
    Quote Originally Posted by alinutz29 View Post
    imi plac calistusii si nu vad nici un sens sa ii schimb..
    Man, zau, ai mult de tot de invatat daca vrei sa cresti discusi.
    Ce-ti spune tie o coada despicata, cu doi lobi ca cea a calistrusului si ce una cu forma de lopata ca cea a discusului?
    Quote Originally Posted by alinutz29 View Post
    pleco la fel e util pt alge
    Sa vezi cand vor descoperi mucusul discusilor ce ,,utili'' vor fi
    Quote Originally Posted by alinutz29 View Post
    din ce am mai citit mai sunt si altii care au discusii in plantat
    Sa nu crezi tot ce citesti sau vezi. Peste 90% din pozele cu bazine dementiale cu discusi in plantate sunt facaturi. Au fost bagati pestii, au fost pozati dupa care scosi. N-am nici cea mai mica intentie sa-ti tai elanul insa fie ca recunosti sau nu, in momentul asta discusul e o palarie cam mare pt tine. Daca as fi in locul tau, principala preocupare ar fi sa-i tin in viata dupa care restul.
    Last edited by GeoB; 09-07-2014 at 00:25.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  9. Likes aLLLx liked this post
  10. #17
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Nope! Mah, nu-mi mai forta mana ca nu mai vreau sa nominalizez. Nu de alta dar la ultimul inventar am iesit cu cativa copii in plus, frigiderul doldora si multe altele....
    Danny, sa cresti discusi e una, sa cresti discusi exceptionali e alta. Cand vei avea (si iti doresc sincer sa ai parte) discusi de 3-500 E iti garantez ca cel putin in perioada cresterii nici prin cap nu-ti va trece sa ii tii in plantat. La maturitate e alta poveste. Banuiesc, prietenul nostru vrea sa-si faca mana si inevitabil in timp ii vor creste pretentiile. Daca de la inceput va pasi cu stangul, in loc sa se bucure de pesti, vor deveni cosmarul sau. Crede-ma ca am toate vorbele la mine.
    Corect ce ai spus mai sus...si de acord cu tine, cand voi avea pesti de 500 euro atunci clar nu ii voi tine in plantat...dar acum nu e cazul iar in viitor vom vedea ce va fi si acum eu doar doresc sa invat. Am pasit cu stangul ca iam pus in acvariu plantat, dar sper sa reusesc sa ii tin si sa nu moara - acum o sa vedem pentru ca eu fac tot posibilul sa fie ok.
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  11. #18
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    Sa traiesti mister! Tot offtipic

    Man, zau, ai mult de tot de invatat daca vrei sa cresti discusi.
    Ce-ti spune tie o coada despicata, cu doi lobi ca cea a calistrusului si ce una cu forma de lopata ca cea a discusului?

    Sa vezi cand vor descoperi mucusul discusilor ce ,,utili'' vor fi

    Sa nu crezi tot ce citesti sau vezi. Peste 90% din pozele cu bazine dementiale cu discusi in plantate sunt facaturi. Au fost bagati pestii, au fost pozati dupa care scosi. N-am nici cea mai mica intentie sa-ti tai elanul insa fie ca recunosti sau nu, in momentul asta discusul e o palarie cam mare pt tine. Daca as fi in locul tau, principala preocupare ar fi sa-i tin in viata dupa care restul.
    Geo, normal ca am foarte mult de invatat - dupa cum am spus si in postul meu e prima data cand tin/cresc discusi - si nu ii tin pt vanzare sau concurs ci doar pentru placerea mea si a familiei.

    Am sa fac tot posibilul acum sa dau zebrele, calistusii si pleco - ce recomenzi in loc de pleco pe langa cei 4 ancistrusi care ii am deja?

    Sa stii ca nu cred tot ce citesc si vad am putina experienta si eu (nu cu discusii dar alte specii)...poate ai dreptate referitor la pozele cu discusi in plantat. Nu mi-ai taiat deloc elanul...si nu consider ca discusii sunt o palarie prea mare pt mine - asta voi afla doar in urmatoarele saptamani.....
    Clar ca principala mea preocupare este sa ii tin in viata (ii am de 3 zile doar)...si apoi restul! Am uitat sa mentionez asta

    Multumesc pt sfaturile constructive!
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  12. #19
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by danny80 View Post






    Sper sa se vada ceva, eu vad.

    Alin: cred totusi ca m-ai inteles gresit.Eu am spus doar ca discusii pot sta in plantat dar de la marimi mai mari.Pui de 5 cm nu prea au ce cauta in plantat.POATE doar daca folosesti apa de osmoza si o filtrare de mare clasa si si si si....
    Da, te-am inteles perfect. Dar momentan doar atat pot sa ofer pt ca nu am loc de alt acvariu (steril) si filtrare cred ca am buna.....apa de osmoza nu am inca
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  13. #20
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Foloseste functia edit ! Postarile consecutive se penalizeaza ! Citeste regulamentul...
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •