Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Thread: Killi de clima subtropicala si temperata

  1. #11
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Glumeam relativ.... vazusem anuntul cu Macropodus ocellatus si din aia chiar imi fac cu ochiul pe viitor.

    La speciile enumerate mai jos... din pacate nu se poate tine pasul din mult mai multe motive: apa foarte moale de aici - iernile prea aspre - diferenta de temperatura din apartamente (iarna am 28 lejer) - soare? deja e "utopie"... functionam noi oamenii deja "la program restrans", nu vad ce alge ar creste

    Pe viitor insa Macropodus ocellatus voi lua....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #12
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Simon: e numa' bun in cazul asta !

    @Nimeni: macropozii nu tin afara acolo, prea racoare vara... Iarna e prea lunga, dar vad ca nu e extrem de rece. Tot cu solar :P!!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  3. #13
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tatanka View Post

    @greenp: e foarte bun ce ai acolo, doar ca la 50cm ar trebui sa ai un stoc asigurat peste iarna- desi cei mai duri ar avea sanse sa treaca, mai ales cu protectie. Daca poti adanci inca putin, ar fi perfect. Da, e nevoie exact de ceea ce ai zis : groapa, folie, apa, pesti. Sigur, trebuie sa lasi apa vreo 2-3 saptamani, sa se echilibreze, si poti adauga ceva Ceratophyllum. Daca e cazul de ceva, nu ar face rau un simplu burete "airsponge", dat la minim, plasat aproape de fundul apei. In nici un caz valuri. Speciile astea stau fie in balti, fie in ape foarte lent curgatoare.
    In cazul in care ma pun sa sap, pot sapa si mai adanc, si eventual pot face si trepte, jumate 50, jumate 80 adancime de exemplu. Trebe sa studiez in mai de aproape cum as vrea sa fie.
    La asa lungime mica, iarna daca pun un polisteren peste si fac un schelet cu folie deasupra, cred ca se mentinte o temperatura mai mare.

    Apa din foraj are o duritate de 8 daca imi aduc eu bine aminte, deci trebe sa o cresc. Soarele bate in acea parte vara incepand de la ora 13 si este partial umbrita de un mar micuta. Pe la ora 18 soarele incepe sa se ascunda dupa padure si isi pierde din putere.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  4. #14
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Poti lasa 1/4 la 80cm, e suficient. Daca ai si 1/4 cu 30cm e si mai bine- acolo vor colcai puii, prin alge, la apa calda.
    Cu improvizatia facuta pentru iarna o sa fie perfect. Cinci ore de soare filtrat sunt suficiente.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #15
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Cu cat stau mai mult sa ma gandesc despre acesta baltoaca incep sa cred ca nu e asa simplu, cred ca usor ajungi la dotari de iaz. Ma gandesc ca apa se inverzeste in timp si iti trebe si un filtru uv + pompa. Nu sunt prea citit cu iazurile dar din ce am prins in fuga am vazut ca pot aparea astfel de probleme. Sau nu?
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  6. #16
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Nu, nici vorba. E exact cum ti-am spus. Tin pesti in ciubere de 90l de vreo... 7 ani, sa zic? Si vivipari, care puiaza cu succes, si ajung multicei... dar nu vei avea acelasi grad de aglomerare cu killi.
    Daca apa se va inverzi, asta se va petrece, eventual, pe la inceput, ca in orice sistem nestabilizat. Alge vor fi in final, dar din cele filamentoase, care tin in sah algele microscopice si pastreaza apa limpede, si despre care am spus ca sunt esentiale pentru grupul asta- sigur, nu arata a aquascaping.
    Nu se aplica aici toata agitatia, investitia si munca de la "iaz", in sensul celor populate cu Koi. E vorba de niste fatze de pesti, nu de fabrici de mizerie.

    La bazinul cu tineret de Macropodus, de exemplu, unde am in 400l cca. 100 pesti de 4-7cm, care mananca zilnic o lingurita cu varf de granule, am un singur powerhead- cel mai mic posibil- si un burete de 5x8x8 cm, doar ca sa-mi miste un pic apa. Asta e un bazin destul de plin... Se formeaza alge filamentoase, am niste Vallisneria, iar apa e cristal. Mai schimb din apa cate 100l si mai "torc" niste alge din cand in cand.

    Alt exemplu, tot cu Macropodus: 8 masculi si 2 femele, toti adulti robusti, in ciubar de 90l. Un nufar mic, alge filamentoase- din care scot periodic- si apa limpede. Ieri am stricat din greseala doua cuiburi- baietii isi delimitasera diametral opus cate un teritoriu si fiecare cu cocoana lui, iar restul erau tinuti la distanta. La ciubere de 90 nu am filtrare de nici un fel. Daca as face o conversie, un singur mascul are o masa corporala dubla fata de totalul unor killi dintr-un ciubar.

    Alt exemplu: tot in 90l, 3 carasi aurii de cca. 7-9cm SL, nufar, alge filamentoase spontane. Mancare foarte putina,si rar- ca sa bonsaizez carasii, fiindca in 90 nu poti tine caras la talie maxima. Apa limpede, si toamna gasit si 4 pui de 3cm SL! Fac o curatenie, schimb 1/2 din apa toamna, si iernare placuta!

    Cand scoti din alge, practic scoti surplusul de nutrienti (poluanti, din punctul nostru de vedere) transformat in masa algala, si oferi loc pentru continuarea procesului. Sigur, in cazul acestor killi, e bine sa "purici" algele de icre inainte sa le arunci ... exact acolo sunt depuse.

    Am mai citit ocazional despre oameni care tineau cativa Koi mici sau carasi in iazuri nu prea mari, si se plangeau de "apa verde", de care nu puteau scapa... Ce faceau baietii? Curatau perfect bazinele de alge in primavara, lasau peretii curati, si se chinuiau cu ciclul "schimb-inverzire-golit-racait-repeat" tot sezonul. Cum mai fac si debutantii nostri de la "Pond"...
    In primavara se curata resturile mari de plante, se face o toaleta grosiera (asta se face cu un simplu minciog) si apoi se scoate NU toata apa, ci doar jumatate, impreuna cu detritusul si malul acumulate pe fund (cu o pompa). NU se racaie peretii, fiindca acolo stau algele filamentoase, care vor inhiba pe cele microscopice. Asta e marea filosofie.

    Deci... nu e panica ! Nu la astia. Daca era, nu gustam genul asta de pesti. Sunt perfecti pentru mine: nu se supara daca se evapora apa la o rata de 1cm/zi si creste duritatea spre 100; nu crapa la frig, inainte sa-i pot scoate pentru iernare; raman mici si nu mananca mult; reproducere usoara si interesanta; nu le displac algele filamentoase, ba chiar au nevoie de ele... ce sa mai ceri de la un peste ??
    Nu in ultimul rand, ofera si o satisfactie de alt gen, fiind specii periclitate. Unele specii- sau macar populatii distincte- mai traiesc doar datorita acvaristilor, habitatul lor fiind distrus.
    Last edited by Tatanka; 08-07-2014 at 15:47.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. Likes Capatrat, Zippy, Simon, dandumitru liked this post
  8. #17
    Junior Member Capatrat's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    foarte foarte interesant threadul!

    mi-ar placea sa vad niste fotografii cu bazinele astea

  9. #18
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    O sa fac, desi detest uratenia pozelor facute de mine ... iar ce am eu nu prezinta valoare estetica. E oarecum pe regim "crescatorie", si ala nonprofesional. E microb grav la mine, dar cine alege sa tina doar 3-4 specii le poate face cate un aranjament mai placut ochiului. Pe mine ma intereseaza doar pestele in sine. Daca as avea cum, le-as face cate macar 2mc pe specie, si nu le-as mai duce grija- s-ar intretine spontan o populatie echilibrata.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  10. #19
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Tatanka View Post
    O sa fac, desi detest uratenia pozelor facute de mine ... iar ce am eu nu prezinta valoare estetica. E oarecum pe regim "crescatorie", si ala nonprofesional. E microb grav la mine, dar cine alege sa tina doar 3-4 specii le poate face cate un aranjament mai placut ochiului. Pe mine ma intereseaza doar pestele in sine. Daca as avea cum, le-as face cate macar 2mc pe specie, si nu le-as mai duce grija- s-ar intretine spontan o populatie echilibrata.
    Lasa-lasa, tu fa niste poze acolo si pentru ochii nostrii
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  11. #20
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    OK, daca vreti ciubere cu alge, si alea pozate prost, se rezolva !
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  12. Likes danny80 liked this post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •