Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: "Fertilizanti ieftini" : matematica elementara sau prosteala pe fata?

  1. #1
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes

    "Fertilizanti ieftini" : matematica elementara sau prosteala pe fata?

    De cateva zile tot citesc si citesc... la fel cum am citit si in trecut "destule"... la Marian, la Ionescu, sau prin alte parti!
    Fiind la "Camera de zi" imi permit oarecum sa adopt un limbaj mai deschis si sa va intreb: Voi nu v-ati saturat sa fiti prostiti pe fata?

    Ma refer la tipul de fertilizant "home-made"... PPS Pro si Tracemix Plus... formule stiute de pe net si comercializate la noi in tara de ani buni.

    De la inceput spun ca nu ma intereseaza cine il vinde sau rezultatele... ma intriga doar formula adoptata: IEFTIN!

    Si de aceea ma intreb: voi cei care fertilizati... in afara de a citi "ieftin" mai cititi si altceva?

    Inca din capul locului spun ca nu le am cu plantatele, nu ma intereseaza sa vand produsul Vimi, cu toate ca l-am avut la vanzare sau il pot avea.... Imi este de ajuns concluziile trase de un amic bun asupra rezultatelor obtinute comparativ, imi este de ajuns ceea ce vad cu ochiul liber... iar de aceea:
    propun un "mic calcul"... pe care unii cred ca nu l-au facut: i-au ca etalon produsele VIMI ptr ca la astea stiu dozajul, stiu pretul si mai ales: stiu ce contin!

    Fac un CALCUL MATEMATIC... compar.... si constat cu "stupoare" ca acel IEFTIN trambitat... in realitate este DUBLU DE SCUMP!

    Citez:

    "Amandoua formulele se dizolva in 1000 ml apa si se dozeaza 1 ml la 40 litri, zilnic"

    Apoi fac calculul: 1ml de PPS + 1ml de Tracemix = 2ml / 40Lt... ptr ca tre sa pui si "micro" si "macro".... cam asa e treaba, nu?

    Comparativ.... "citez" VIMI:

    ALL IN ONE - adica are si PPS si Tracemix?... se pare ca DA!
    Composition (ppm):

    K – 27.000, N – 11.200, P – 1.000, Fe (DTPA, EDTA) – 1.000, Mg – 625, Mn (EDTA) – 187,5, B – 87,5, Zn (EDTA) – 18,75, Cu (EDTA) – 18,75, Mo – 6,25, Co – 1,875, Ni – 0,625, citric acid, vitamin C, succinic acid, preservatives etc.. Nitrogen in amide, amino acid and nitrate (80%) forms.


    continui "citarea" cu lectura dozajului:



    http://www.vimi.lt/products/vimi-all-in-one/

    Buuun! deci se dozeaza "tot 1ml/40Lt" dar IN REALITATE... SE DOZEAZA JUMATATE DECAT COMPLEXUL PPS&TRACE... Ma insel eu undeva?

    Acum... iar "calcul matematic":

    Metoda DY: 1Lt de "micro" + 1Lt de "macro" = 40Lei -
    dozezi 1 ml de micro si 1 ml de macro la 40 litri = 2ml /zilnic la 40Lt si iti ajunge?... 1000 de zile! (1000ml cat are Litrul...)
    Metoda VIMI: 1Lt de AllInOne = 40Lei -
    dozezi 1ml zilnic la 40Lt si iti ajunge?.... tot 1000 de zile!

    Acum... intrebare "de prost": care e "heftin si bun" din astea 2? Nu cumva "sunt la fel"?

    Comparativ... invit pe colegii care folosesc alte fertilizari sa adauge si ei un "calcul matematic" asupra liniei de fertilizare folosite. Sa vedem si noi preturi si sa le comparam...

    Nu mai amintesc faptul "binestiut"... ca la metoda DY trebuie pus "doza recomandata de doua ori" sau... chiar mai mult.

    Ce vreau sa spun cu toate astea? Vreau sa spun ca "uneori".... faptul ca scrie "ieftin".... nu e chiar ieftin! E CAM ACELASI PRET CU UN PRODUS FACUT DE O FIRMA....

    Fiind camera de zi cred ca este permisa opinia oricui si din orice punct de vedere....

    Va astept cu comentarii asupra intrebarii mele: dat fiind ce am scris mai sus.... ma insel sau nu? Am dreptate sau nu am?
    Last edited by Nimeni; 04-07-2014 at 08:11.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. Likes mariuspike, Laurentiu Cluj liked this post
  3. #2
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    "Cine nu-si cunoaste trecutul nu poate intelege prezentul si nu va putea sa vada viitorul" - Nicolae Iorga
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #3
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Cum ziceam Cristi: Nu dezbat "cine si cum vinde"... ci "IEFTIN"....

    Iar... ce am citit la tine, la Marian... este exact fraza sau formula folosita in descrierea produsului: se amesteca cu 1Lt apa si se pune 1ml/40Lt... (asta asa... ca o explicatie: sa nu intelegi gresit)

    Ps: tu ce zici? PPS este "ieftin"... sau este doar "o alta metoda/formula de fertilizare"?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #4
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Nici eu nu vand Vimi, doar folosesc.

    Nu sunt pro sau contra pentru anumite produse, nu vreau sa intru in gura cuiva ca-i ponegresc produsele si ii stric afacerea.
    Nici macar nu incerc sa-i conving pe altii sa foloseasca Vimi (martor e rick (Emil), care m-a sunat acum cateva zile sa ma intrebe daca Vimi e bun.
    M-au mai intrebat si altii si au primit acelasi raspuns: in cazul meu, da, e cel mai bun. Poate ca "merge" doar in anumite combinatii, n-am de unde sa stiu. Poate merge cu Giesemann si nu merge cu Osram/JBL/Dennerle. Iar n-am de unde sa stiu.
    Fiecare e liber sa incerce pe barba lui, asa cum au facut-o si altii.

    Inainte foloseam micro si macro. Da, erau ok-ish.. dar nu nimeream niciodata doza. Puneam prea putin sau doza recomandat, ceva scartaia. Puneam de 2-3-4 ori doza recomandata, mergea atat pe partea cu plante, cat si pe partea cu alge.
    In decursul timpului am incercat metoda E.I., fertilizanti Tropica, Dennerle chiar si ADA - pana a inceput sa ma usture buzunarul.

    Acum 1 an am avut o discutie cu Geani (dl. Crevete) care mi-a luminat mintea, mi-a povestit din experienta lui si mi-a recomandat sa folosesc cu incredere Vimi. E drept, am fost un pic sceptic (hai bre, produs x in 1, stim noi d-astea) dar totusi am zis sa incerc.
    Nu regret nici o secunda alegerea, pentru mine personal cuvantul fertilizant a devenit sinonim cu Vimi.

    Ca e mai ieftin ala sau celalalt - nu ma intereseaza, eu am sa cumpar Vimi indiferent de pret - pentru ca-s multumit si pentru ca asa vreau eu.

    II multumesc lui Geani ca mi-a deschis mintea, ii multumesc lui Cristi ca a binevoit sa ne aprovizioneze in continuare cu Vimi (e mare lucru sa-l ai la botul calului, ultima oara am vazut Vimi prin intermediul lui Sebi-Nimeni, adus tocmai de la mama naibii).
    Si pentru cei care vor spune "da ba, mare branza, a adus ceva de afara" - le recomand sa se documenteze un pic despre ce inseamna importul produselor.

    Scuzati incoerenta in exprimare, dar vorba lui Sebi, inca nu mi-am baut cafeluta

  6. #5
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Ca e mai ieftin ala sau celalalt - nu ma intereseaza, eu am sa cumpar Vimi indiferent de pret - pentru ca-s multumit si pentru ca asa vreau eu.

    Scuzati incoerenta in exprimare, dar vorba lui Sebi, inca nu mi-am baut cafeluta
    Esti total off-topic cu fraza aia.. "te dau afara" Dar.. ai circumstante atenuante la faza cu cafeaua

    Eu in topicul asta nu mi-am propus sa ridic in slavi Vimi.... ci mi-am dorit sa mai "deschida ochii" forumistii si la alte CALCULE.... IN AFARA DE PRET!

    Imi dau seama ca exemplul ales nu a fost bun, deoarece isca polemici... dar am preferat sa iau etalon fertilizantii... ptr ca asta e "buba" la gradinari: puteam sa vorbesc despre conditionatorii de apa dar.... "vorbeam singur": nu multi folosesc si nu multi ar intelege ideea!

    Am si in domeniul respectiv un exemplu clar, de care m-am lovit eu si la care am fost intrebat: "De ce pui d`ala... ca E SCUMP"...

    Acum... exemplu si calcul matematic:

    Tetra Aquasafe versus EasyLife FFMD si Seachem Prime

    Aqua safe costa 45€ - 5000ml Dosage: 5 ml on 10 litres of water.
    EasyLife FFM costa 58€ - 5000ml Dosage: 10 ml per 30 litres
    Seachem Prime costa 100€ - 4000ml deci... si mai putin si mai scump! Dozaj: 100 mL bottle treats over 1,000 gallons Adica undeva la: 1ml pentru 40Lt de apa! Eu pun 5ml la 200Lt apa...

    Morala: CARE E SCUMP.... PANA LA URMA? Sau sunt eu tampit de folosesc Prime?

    5Litri de Aquasafe ajunge ptr tratarea a 10.000Lt apa
    5Litri de EasyLife FFM ajunge ptr tratarea a 15.000Lt apa
    4Litri de Seachem Prime ajunge ptr tratarea a 160.000Lt apa!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. Likes mariuspike liked this post
  8. #6
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes

    Thumbs up

    Foloseam si eu PPS si Trace, m-au costat 50 lei(1l trace, 1l PPS ).
    La 100 L dozam 2,5 ml din fiecare, adica ma tineau 400 zile fiecare bidon, dar nu am nimierit niciodata doza corecta, plin de alge tot timpul chiar daca dozam 1/4 din doza recomandata.

    Pe langa asta ma mai costat, 32 lei Protanol sa scap de alge si nu mai stiu cat am dat pe apa oxigenta. Deci ma costat un total de peste 82 lei.

    Daca nimeream doza ramaneam la 50 lei

    La VIMI, 2l 80 lei, dozare 7 ml, nu mai e acvariu asa de plantat si vad ca le merge bine cu cantitatea asta. Daca ramane in stadiul asta de plantare il folosesc 285 zile. E mai putin decat PPS si Trace, dar ma bucura vizual.

    Concluzie :

    In cazul meu nu sau potrivit cei ieftini, nu am experienta in utilizarea corecta a lor. Daca ma pricepeam, probabil erau alte doze decat cele recomandate si timpul de utilizare a lor poate scadea sau crestea...


    LE: Ma bucur ca a adus si Ionescu VIMI
    Last edited by greenp; 04-07-2014 at 09:38.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

  9. #7
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Cum ziceam Cristi: ....
    Ps: tu ce zici?
    @Nimeni: nimic ......
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    161
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Subscriu la ce a zis Dl. Dan. Si eu am folosit PPS si TraceMix, insa am avut problema cu dozajul. Nu l-am nimerit niciodata si bineinteles alge urate prin acvariu.

    Deci, concluzia, nu cred ca in acvarista (daca ai microbul) conteaza cat de scumpe sunt toate lucrurile folosite, conteaza rezultatul, care trebuie sa gadile pe retina si sa bucure pasionatul ...

    Despre Vimi, inca nu ma pot pronunta, il folosesc de aproximativ doua saptamani, plantele dau semne bune, momentan ...

    @Dan: Eu am Osram si folosesc Vimi, e prea devreme sa ma pronunt 100% exact, insa dupa cum se arata pana acum, eu zic ca merge ..


    Nimeni, daca si eu am fost offtopic, problema e cafeaua ..

  11. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Medias
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Imi place topicul dar matematica voastra are undeva o hiba....adica nu pare perfecta. Ca sa nu va imbufnati prea tare sa stiti ca nu folosesc nici una nici alta ci JBL 24 si o data la saptamana pun niste Easy life...
    Ce nu vad eu scris in calculul vostru cu 1ml/40 l, ca asa se simbolizeaza litrul(nu lt cum faceti voi) e chestia cu slab plantat si plantat abundent sau High planted...traduceti voi mai bine.
    Din cate stiu eu pipiplanturile pe care tot voi le comercializati se folosesc in acvarii plantate bine(sa nu zic abundent) si atunci pare-se ca 1ml/40l e doza pe care recomandati sa nu o depasim, pe cand la Vimi se recomanda 5ml sau mai mult in functie de necesitatile acvariului...
    De aici incepe sa-mi dea mie cu virgula...adica micro 1ml+macro 1ml/40l echivalent la 5ml Vimi sau 6-7...cat cere acvariul .
    Cum ziceam...cred ca mai bine raman la ale mele si dozez 2 picaturi de jbl la 400l slab plantat . Apropos aici poate ma prindeti ca nu am facut calculul la pret, dar n-am avut nevoie ca il primesc gratis.

  12. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Nick, fiecare e liber sa foloseasca ce doreste.

    Eu n-am treaba cu matematica, ci cu rezultatele
    Iar referitor la Vimi, obtii rezultate si daca subdozezi.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •