Results 1 to 4 of 4

Thread: Frantura de Ocean (DIY)

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti Drumul Taberei
    Posts
    73
    Post (Dis)Likes

    Frantura de Ocean (DIY)

    Salut,


    In ultima vreme am citit foarte multe jurnale despre marine minunate, de la 2000l la 20l si sunt fermecat..... imi fac curaj de mult timp sa incep si eu unul. incerc sa reduc pe cat posibil costurile si sa imi fac singur cat mai multe echipamente am vazut multe din echipamente sunt deja prezentate pe forum in proiecte DIY si asta imi da curaj

    ma refer aici de la stand, acvarii pana la controllere sofisticate si reactoare de tot felul....


    ok sa povestesc putin si despre ce proiect vorbesc..

    Acum ceva timp am vazut un setup foarte interesant la vanzare, mi-a placut foarte mult dar nu am putut sa il cumpar dar acum o sa incerc sa il reproduc, nu vreau sa spun numele proiectului pentru ca stiu ca e la vanzare in serie si sa nu se considere reclama dar trebuie sa cer acceptul colegului steff88 ,designerul cel care a gandit totul si caruia ii multumesc ca a detaliat atat de bine proiectul as mai avea cateva intrebari cu privire la sump dar toate la timpul lor.



    Pana primim acceptul sa dau si ceva detalii:

    Bazin 70x50x45h sticla de 8mm, probabil fund dublu
    Refugiu pentru un DSB si separat de sump 20Lx40lx(nu stiu inaltime inca)
    Sump 40x40x40 cu 4 compartimente (ramane de vazut cum le compartimentez)

    Capitol DIY:

    Am inceput cu achizitionarea standului pe care momentan il folosesc la acvariul plantat Eheim180

    Am comandat 10 leduri Cree XP-G R5 Cool White prima transa de leduri (nu stiu cate si nici ce culori imi trebuie)

    vreau sa incep sa caut materiale sa pot construii un skimmer ce vreau sa intreb... am vazut ce a facut kirucd cu
    Skimmer Beckett DIY daca nu ii pun injector si cu o pompa mai mica face fata nevoilor sistemului meu aprox 250l total

    vreau sa caut materiale la noi si sper sa gasesc si bucati mai mici sa nu fiu nevoit sa cumpar tuburi de 2m asa cum am gasit ofertele pe net pana acolo mai am si am timp sa caut.

    Am uitat sa spun ca vreau cativa pestisori, corali nepretentiosi, si sa intreb daca exagerez cu vietatile pentru un astfel de bazin


    Multumesc si sper sa nu supar pe nimeni cu proiectul meu, in special pe stef88, pentru ca va fi unul de durata, nu ma grabesc nici nu vreau si nici nu imi permit


    Multumesc anticipat pentru sfaturi "si vorbe bune"

  2. #2
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Daca nu folosesti injector trebuie sa folosesti ori pietre de aer, ori pompe mesh/needle
    wheel, ori o alta varianta de venturi (dar injectorul Beckett e cea mai ieftina versiune
    de venturi). Se pare ca nu ai inteles exact principiul de functionare al skimmerelor
    cu injector Beckett. Cine iti produce bulele de aer in cazul in care nu folosesti injector?

    Refugiul cu DSB separat de sump nu se justifica in cazul marimii bazinului, un sump
    normal e suficient.

    O zi buna,
    Dragos

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Bucuresti Drumul Taberei
    Posts
    73
    Post (Dis)Likes
    Ma gandeam ca ajuta la stabilitatea sistemului in timp si nu implica o cheltuiala asa mare

    vreau sa te intreb ce volum de aer ai nevoie pentru un injector

  4. #4
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    DSB-ul ocupa spatiu si incepe sa lucreze daca totul e ok dupa mai mlt de 6 luni.
    Exista multe alte variante mai eficiente de denitrificare si/sau reducere a fosfatilor.

    Injectorul Beckett nu are nevoie de un anumit volum de aer, functioneaza pe principiul
    venturi si trebuie folosita o anumita pompa pentru ca injectorul sa traga aer. Pompa
    recomandata pentru 1 injector este de 6000 litri pe ora (brut), o asemenea pompa
    va asigura un debit de aproximativ 4000-4500 litri de apa pe ora prin injector si la
    acest debit de apa aerul tras si mixat de injector cu apa va fi de aproximativ 1000 de
    litri de aer pe ora.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Venturi_effect

    Unele dintre cele mai bune injectoare venturi sint injectoarele produse
    de Mazzei, dar pretul este destul de mare comparativ cu un injector
    Beckett:

    http://www.mazzei.net/injectors
    Last edited by kirucd; 03-07-2014 at 23:16.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •