Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Regulament - intrebare

  1. #1
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes

    Lightbulb Regulament - intrebare

    Deschid acest topic pentru ca am o nelamurire in privinta regulamentului.
    Daca nu este locul potrivit va rog sa mutati topicul acolo unde este locul potrivit,
    mie mi s-a parut ca aici e locul potrivit pentru ca vorbim de regulament.

    In regulament avem urmatoarele puncte, citez:

    "c) Materialele publicate de forumisti devin si proprietatea site-ului acvarist.ro. Publicarea integrala sau a unor parti din articolele scrise pe forum se vor face numai cu acordul proprietarilor si cu mentionarea numelui acestora.
    d) Fiecare membru al forumului acvarist.ro este responsabil pentru continutul celor scrise.
    e) Administratia acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra."

    Aceste 3 puncte mie mi se par ca nu sint in regula. In primul rand ca este posibil sa existe
    o incalcare e legii dreptului de autor, dar poate un avocat ne poate lamuri mai bine. Dar
    mai departe, am totusi alte nelamuriri:

    - daca public un articol aici, acest articol devine si proprietatea site-ului, cand vreau sa il
    public in alta parte ar trebui sa mentionez si site-ul acvarist.ro, nu? (mi se pare mai mult
    decat exagerat)
    - fiecare membru este responsabil pentru ceea ce scrie, inclusiv pentru publicarea unui
    articol, dar site-ul reprezentat prin administratie si/sau proprietar(i) nu mai este
    responsabil dar este proprietar pe articolul publicat? Pai ori una ori alta, cand devii
    proprietar pe ceva ai si drepturi si obligatii conform legii

    Punctele d) si e) mi se par corecte, punctul c) in schimb mi se pare mai mult decat
    discutabil. Adica fortati oamenii sa cedeze gratis munca lor si mai mult decat atat
    responsabilitatea e doar a celor care cedeaza gratis? Spre exemplu in cazul meu, eu
    investesc niste bani ca sa fac un experiment, daca public rezultatele experimentului aici
    inseamna ca si acvarist.ro este proprietar pe rezultatele mele? Pentru ca in cazul asta nu
    voi mai publica nimic.

    Astept o dezbatere pe aceasta tema, daca avem si niste avocati/juristi printre noi care isi
    pot da cu parerea cu atat mai bine.

    O zi buna,
    Dragos

  2. #2
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    vad si eu ca e putin confuz. poate ar suna mai bine asa:

    "c) Materialele publicate de forumisti devin si proprietatea site-ului acvarist.ro. Publicarea integrala sau a unor parti din articolele scrise pe forum se vor face numai cu acordul a cel putin unuia dintre proprietari si cu mentionarea numelui acestuia.

  3. Likes danny80, Nimeni liked this post
  4. #3
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes
    Spre exemplu in cazul meu, eu
    investesc niste bani ca sa fac un experiment, daca public rezultatele experimentului aici
    inseamna ca si acvarist.ro este proprietar pe rezultatele mele? Pentru ca in cazul asta nu
    voi mai publica nimic.

    PACAT !!!

  5. #4
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Dragos, regulamentele de pe forumurile de acvaristica din Romania sunt cam copy-paste si nu cred ca vreunul a fost facut si e actualizat de un avocat conform legilor in vigoare. Punctele c) si d) se regasesc cam sub aceiasi forma pe toate forumurile cu o singura exceptie:
    -> acvarist:
    c) Materialele publicate de forumisti devin si proprietatea site-ului acvarist.ro
    d) Fiecare membru al forumului acvarist.ro este responsabil pentru continutul celor scrise.
    -> acvarii de vis:
    - Orice informatie introdusa de useri in timpul utilizarii forumului va fi stocata in baza de date si intra in proprietatea intelectuala a siteului.
    - Responsabilitatea pentru continutul mesajelor postate de catre membri apartine in totalitate si in exclusivitate acestora.
    -> acvariu:
    1.2 Materialele publicate de membri devin automat proprietatea intelectuala neexclusiva a site-ului ***********. Toti membrii forumului raspund personal pentru continutul propriilor mesaje publicate.
    -> discus club:
    1.d. - dupa postare, materialul scris devine proprietatea site-ului Discus Club Romania.

    -> aquascaping:
    Utilizatorii acestui forum sunt responsabili de afirmatiile facute, iar administratorii si proprietarii acestui site nu se fac raspunzatori de aceste afirmatii.

    si aici e exceptia de care vorbeam .. pe aquascaping nu e stipulat nicaieri treaba cu materialul devine proprietatea forumului ... deci .. daca vrei neaparat sa-ti postezi articolul pe un forum, iar articolul sa nu devina si proprietatea forumului respectiv, aquastcaping.ro este singura optiune ....
    Sau si mai bine, gaseste un amic cu site/blog (asta daca nu ai tu deja unul) si gata .... la fel cum tot timpul se fac trimiteri la http://www.aquariumalgae.blogspot.ro/ la fel se vor face trimiteri si catre blogul tau atunci cand discutiile o vor cere ....
    Last edited by cristi_ionescu_79; 02-07-2014 at 17:49.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  6. Likes Nimeni liked this post
  7. #5
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Da, discutia asta o voi deschide si pe alte forumuri unde sint activ.
    Sint absolut de acord ca fiecare e responsabil pentru ceea ce posteaza,
    dar munca mea, buna sau proasta, sa devina proprietatea forumului,
    scuza-ma dar nu mi se pare corect. Cand "forumul" o sa "manance" mii
    de ore si o carca de bani din propriile resurse pentru a scrie un articol
    atunci poate sa aiba drepturi de autor pe acel articol. Atata timp cat eu
    cheltuiesc timp, energie si bani ca sa scriu un articol, nu mi se pare corect
    ca forumul sa fie co-proprietar pe munca mea. Doar pentru ca sint un simplu
    user al acelui forum si postez acolo? Este inacceptabil din punctul meu de vedere.

    Da, regula asta exista pe mai multe forumuri. Asta nu inseamna ca e corect.
    Cred ca ar trebui schimbata si gasita o formulare care sa protejeze atat drepturile
    autorului cat si ale media (in cazul de fata forum) unde se publica respectivul
    articol. Pentru ca daca maine ma hotarasc sa scriu o carte sau un articol bazat
    pe articolele mele si acvarist si acvariu si aquascaping si discus.ro pot avea pretentii
    de drepturi de autor. Ceea ce este total inechitabil, ca sa fiu cat se poate de rezonabil.

    Este o regula impusa si care nu este conforma cu legea. Pentru ca legea, in cazul
    userilor care nu sint angajati ai respectivei forme de media, spune ca autorul articolulului
    este raspunzator si proprietar de drept a ceea ce scrie. Daca ma insel va rog sa ma corectati.

    O zi buna,
    Dragos

  8. Likes ghorn liked this post
  9. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    "Buba"... cred ca pleaca invers: nu din relatia forum - autor.... ci din relatia forum- restul de utilizatori: forumul isi rezerva dreptul sa fie "proprietar" asupra continutului publicat pe site-ul lui.... si sa impiedice publicarea in tertze parti de catre "autori neautorizati".... Eu unul asa o vad.
    Adica tu Dragos publici un articol aici pe forum ca simplu user (nu discut de experiment si investitii).... iar eu "neica Nimeni"... vin cu copy-paste si distribui materialul gasit unde? Pe "acvarist.ro"...
    Astfel acvarist.ro are o cale legala prin forma de regulament... sa actioneze impotriva mea "Neica Nimeni".... si in felul acesta sa iti apere indirect interesele tale. Gresesc?
    Stiu ca limba romana si formularea scriptica duce la alte interpretari, interpretari de care s-ar lega orice avocat din RO.... dar eu unul inclin sa cred ca ideea de baza a celui care a formulat "regulamentul ptr forumuri"... caml a asta se referea.
    Tu unul... ar trebui sa ai o "dezlegare" din partea administratiei.... ca fiind autor de drept, sa ai libertatea de a face ce vrei cu materialul tau si sub orice forma, forumul fiind factorul secundar in toata relatia aceasta.
    Last edited by Nimeni; 03-07-2014 at 04:40.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  10. Likes dandumitru, bilti, mihai_casian, kirucd liked this post
  11. #7
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In principiu asa ar trebui sa fie, numai ca in cazul asta regula ar trebui sa spuna ca
    cei care publica un articol sint proprietarii de drept al acelui articol daca este original
    (nu este copiat) si ca este interzisa copierea acelui articol fara dreptul autorului. Forumul
    nu are cum sa ma apere pe mine mai mult decat pot eu sa o fac. Si nu poate sa isi
    aroge drept de proprietate pe ceva ce e conceput de altcineva. Este o mica fortare
    pentru a se evita situatiile in care un membru care a publicat ceva pe forum este banat
    si cere sa fie sterse articolele sale. Forumul incearca sa se apere pe el, si nu pe mine,
    uitand ca de fapt valoarea unui forum este data de catre membri ei.

    Cam asa vad eu lucrurile.

  12. Likes Nimeni liked this post
  13. #8
    Admin Laurentiu Craciunas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    UK
    Posts
    3,617
    Post (Dis)Likes
    Dragos, regulamentul forumului exista cu scopul de a ajuta comunitatea. Daca am trai intr-o societate cu suficient bun simt nu am avea nevoie de regulamente scrise, dar deocamdata nu am ajuns acolo si uneori trebuie "desenat" sa se inteleaga.

    Au mai fost autori de articole care le-au postat si pe alte forumuri (Mihai, Andrei C - inclusiv regulamentul actual a fost postat pe alt forum) fara sa avem vreodata pretentia la drepturi de autor, deci poti posta linistit unde vrei pentru ca nimeni nu iti poate lua dreptul la ceva creat de tine.

  14. Likes danny80, Nimeni liked this post
  15. #9
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Sint absolut de acord ca fiecare e responsabil pentru ceea ce posteaza,
    dar munca mea, buna sau proasta, sa devina proprietatea forumului,
    scuza-ma dar nu mi se pare corect.
    Eu nu am spus ca e corect sau nu. Eu doar am spus ca .... asta e si asta vezi cam peste tot pe unde te uiti .... fara sa inlcin balanta intr-un fel sau altul.

    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Cand "forumul" o sa "manance" mii
    de ore si o carca de bani din propriile resurse pentru a scrie un articol
    atunci poate sa aiba drepturi de autor pe acel articol.
    Dar forumul mananca mii de ore din resurse proprii, exact ca articolul tau. Macar din auzite si tot stii si tu cat timp se investeste, nervi, injuraturi intr-un forum ca sa devina atractiv/interesant .....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  16. #10
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Da Cristi, dar nu uita ca in final forumul este suma membrilor, si nu invers. Un forum
    oarecare are valoare datorita userilor, si nu userii au valoare datorita forumului. Din
    acest motiv principal si principial am nelamuririle de mai sus. Si cred cu tarie ca forumurile
    ar trebui sa incurajeze publicarea de articole cu respectarea drepturilor de autor, pentru
    ca astfel creste si forumul ca si substanta, nu invers. Forumul creste cu aportul userilor,
    dar si userii cresc odata cu aportul adus de alti useri. In niciun caz userii nu cresc datorita
    forumului, ci datorita altor useri care aduc plus valoare. Asta este motivul pentru care eu
    nu inteleg regula cu proprietatea intelectuala care se tranfera forumului. Si care repet, nu
    mi se pare normala.

    O zi buna,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 03-07-2014 at 19:31.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •