Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 23 of 23

Thread: Regulament - intrebare

  1. #21
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Problema din punctul meu de vedere este de formulare. Pentru ca in cazul in care public
    un articol intr-o revista, functie de intelegerea dintre mine si revista respectiva, renunt
    sau nula drepturile de proprietate asupra articolului. In cazul de fata se spune ca forumul
    devine proprietar asupra a ceea ce scriu eu, din asta se deduce ca poate sa faca ce vrea
    cu articolul meu, inclusiv sa il vanda sau sa faca orice altceva. Ceea ce nu mi se pare
    normal.

    @Haplo depinde ce fel de contract am cu revista respectiva. In general articolele si
    lucrarile publicate intr-o revista, indiferent de care este ea, sint proprietatea celui care le
    scrie, drepturile asupra articolelor nu sint cesionate revistelor. Ori articolul din regulament
    la care fac eu referire spune ca ceea ce public eu aici devine "proprietatea" forumului.
    Tocmai asta pun eu in discutie.

    @adiio faptul ca decid sa fac publice niste informatii, sa scriu un articol sau sa postez niste
    rezultate pe un forum nu inseamna ca nu mai sint proprietar pe cele ce am scris. Da, sint
    informatii publice, dar sint proprietatea mea, si folosirea sau citarea lor ar trebui sa se faca
    cu acordul meu. In spatele unui user de pe un forum se afla o persoana reala care poate fi
    identificata dupa o adresa de email, cu nume si prenume.

    Problema pe care o ridic eu este una simpla: de ce forumul trebuie sa devina proprietar
    peste ceea ce eu postez? Pentru ca proprietar inseamna ca poate sa faca orice vrea cu
    respectiva postare. Ori in cazul in care eu produc ceva de genul concluziile unui
    experiment ca cel pe care vreau sa il fac, nu mi se pare normal ca orice forum pe care sint
    activ si unde postez aceste rezultate sa isi aroge drepturile mele. E mai mult o chestie de
    principiu, pentru ca datele oricum le voi face publice, rspectivul experiment il fac pentru
    mine ca sa incerc sa inteleg ce si cum dar il fac si pentru comunitate ca sa beneficieze si
    alti oameni de ceea ce fac eu.

    @hadul rezultatele vor fi postate pe un site al meu si aici si in alte locuri va aparea un link. E singura modalitate in care pot sa imi protejez munca. Chiar daca o fac pentru
    comunitate e munca mea in care investesc bani si timp si mi se pare normal sa ma
    protejez.

  2. Likes cristi_ionescu_79 liked this post
  3. #22
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    @Haplo depinde ce fel de contract am cu revista respectiva. In general articolele si
    lucrarile publicate intr-o revista, indiferent de care este ea, sint proprietatea celui care le
    scrie, drepturile asupra articolelor nu sint cesionate revistelor. Ori articolul din regulament
    la care fac eu referire spune ca ceea ce public eu aici devine "proprietatea" forumului.
    Tocmai asta pun eu in discutie.
    Evident ca depinde de contract, eu ti-am spus despre cazul general, asemanator cu relatia forum-user.

    Reiau punctual:
    - Poa' sa scrie orice in acel regulament, dpdv al dreptului de autor nu pierzi nimic din cauza acelui articol. Iti mai spun o data ca: acel articol este pentru protectia forumului, nu are nicio valoare legala in ceea ce priveste dreptul TAU de autor
    - pentru ca o entitate sa beneficieze de drepturile de autor ale unui scriitor, cercetator, etc, este nevoie de CONTRACT SCRIS. Asa este legea
    - in conditiile actuale, site-ul are doar dreptul sa GAZDUIASCA articolul tau. Atat
    - daca cineva (inclusiv site-ul) cu care nu ai un contract referitor la drepturile de autor, publica sau vinde articolul tau, situatia devine penala pentru proprietarul site-ului si ma indoiesc ca Laurentiu doreste sa publice in viitorul apropiat o carte despre acest forum
    - teoretic, poti cere si stergerea unui articol conform legii uitarii (UE vs Google)

    Articolul este asemanator (dpdv al dreptului tau de autor) cu anunturile din magazine: bunurile vandute nu se schimba si nu se inlocuiesc. Aceste anunturi contravin legii si nu au nicio valoare.
    Sunt cateva articole foarte valoroase pe acest site (micro si macronutrienti, iluminare, setare si populare). De-a lungul timpului nu am vazut nicio tendinta din partea acestui forum de a profita de pe urma acestor articole. Regulamentul da dreptul site-ului sa PASTREZE publica cercetarea ta (publicata de tine pe site)

    Pe scurt
    1. nu are rost sa banui de rea credinta pe cineva care de multi ani a dat dovada de buna credinta
    2. trebuie sa intelegi ca orice articol, anunt, etc care contravine legii si nu este asumat prin CONTRACT SCRIS, este lovit de nulitate.
    3. Site-ul nu devine proprietar indiferent ce scrie acel regulament (vezi si punctul 2). Tu esti proprietar, ti-am scris exact ce spune legea: transferul dreptului de autor se face prin CONTRACT.

    Daca ai facut o cercetare care ar ajuta comunitatea acvaristica, te incurajez sa distribui concluziile pe cat mai multe site-uri intr-o forma cat mai usor de accesat.

    edit: imi aduc aminte ca am corespondat cu Christian Rubilar si i-am cerut acceptul sa folosesc pozele si sa traduc textul lui referitor la MDC . Omul a pus trei conditii: 1. Sa fie un articol accesibil usor si fara costuri; 2. Sa-i trimit link-ul; 3. Cand vine in Romania sa-i dau o bere
    Nice?
    Last edited by Haplo; 10-07-2014 at 11:16.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  4. #23
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Cred ca regulile de fapt incearca sa protejeze si autorul articolelor dar si detinatorii site-ului dar sunt prost enuntate.

    1. Spre exemplu dupa ce publici un articol, daca ai vorbit in prealabil cu detinatorii forumului sa-l publici aici si te trezesti ca acel articol apare in in alta parte pus de altcineva, forumul ca entitate poate sa traga la raspundere pe cel care a scos articolul de aici. (la noi nu o sa se intample asta niciodata dar regulile astea, care sunt traduse si copiate de pe alte forumuri de pe afara se si aplica pe acolo). Deci tu publici un articol despre inmultirea calutilor de mare, eu vin si copiez articolul si il pun pe www.acvariisimanele.rrom. In mod normal tu prin detinatorii acestui forum poti sa ceri stergerea acelui articol, tragerea mea la raspundere si daca am trai intr-o tara cel putin bananiera chiar actionarea in instanta a plagiatorului. Dar toate astea nu conteaza pentru ca nu exista cadru legal parametrat cum trebuie si oricum te lupti cu morile de vant.

    2. Pe de alta parte daca tu publici un articol si datorita importantei lui isi fac intr-o luna inca 1000 de insi usere, lucru care sa presupunem ca atrage publicitate, si tu ai impresia ca acei useri au venit datorita tie, site-ul se protejeaza sa nu ridici tu pretentii.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •