Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Regulament - intrebare

  1. #11
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Cand n-ai avut tu dreptate?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #12
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Sint multe momente in care nu am dreptate, dar am puterea de a recunoaste cand
    gresesc. In cazul asta nu stiu ce sa raspund, daca am sau nu dreptate, e doar o
    parere personala, asa vad eu lucrurile. Din punct de vedere legal, juridic, nu ma
    pot pronunta pentru ca nu sint in domeniu, chiar daca am oarece habar, nu e jobul meu.

  3. #13
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Reamintesc:

    Quote Originally Posted by Laurentiu Craciunas View Post
    Dragos, regulamentul forumului exista cu scopul de a ajuta comunitatea. Daca am trai intr-o societate cu suficient bun simt nu am avea nevoie de regulamente scrise, dar deocamdata nu am ajuns acolo si uneori trebuie "desenat" sa se inteleaga.

    ........................... deci poti posta linistit unde vrei pentru ca nimeni nu iti poate lua dreptul la ceva creat de tine.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #14
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    ... pina la proba contrara, regulamentul, pe care m-am obligat sa il respect cand
    m-am inscris, spune altceva. In teorie cel putin...

  5. #15
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    "Materialele publicate de forumisti devin si proprietatea site-ului acvarist.ro. Publicarea integrala sau a unor parti din articolele scrise pe forum se vor face numai cu acordul proprietarilor si cu mentionarea numelui acestora"

    Este un articol care apara cat de cat site-ul de anumite/eventuale abuzuri. Pe scurt, da dreptul site-ului sa gazduiasca cat crede el de cuviinta un material publicat de tine, sa puna acel material intr-o forma sau alta, pazeste site-ul de comportamente aberante de genul: datorita mie ai trafic de x%, vreau o cota parte din castiguri, etc (aberez putin, dar este pe acolo ) De obicei, la articole si materialele de pe forumuri se face referie prin link. Daca tu vrei sa-ti stergi materialul este posibil sa "strici" anumite discutii. Sigur, nici asta nu mai are valoare pentru ca acum ai dreptul sa ceri stergerea anumitor informatii (dreptul la uitare)
    Site-ul nici macar nu poate pretinde exclusivitate, poti publica acelasi material pe toate forumurile de acvaristica pe care esti inscris.

    In rest, site-ul nu este acoperit in cazul in care publica articolele tale in alta forma, le vinde, etc. Cesiunea dreptului de autor se face prin contract, nu prin aderarea la un regulament.

    Pe scurt, este o fraza care apare pe toate forumurile intr-un fel sau altul si care apara un site de comportamente aberante.

  6. #16
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea este ca odata ce faci public un articol sau ceva informatii dobandite, nu conteaza cum, acestea devin publice.
    Dreptul de autor nu cred se insuseste de forum prin cateva randuri scrise in regulament, cu atat mai putin de catre utilizator care cu buna stiinta face publice niste informatii.
    Ce ar putea, din punc de vedere juridic, sa imi faca cineva daca eu fac copy-paste de un articol de pe un forum pe altul?
    Deci... cine-i proprietarul?

    Nu vreau sa se supere nimeni pe mine, dar asta imi este parerea.

  7. #17
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Daca publici intr-o revista un articol el devine public din punct de vedere al proprietatii?
    Nu, articolul publicat intr-o revista este proprietatea celui care l-a scris, doar daca revista
    cumpara drepturile atunci devine proprietar al articolului.
    Deci parerea ta nu e buna, copierea unui articol de oriunde fara specificarea sursei si
    autorului este plagiat. Dar cum noi sintem condusi de plagiatori probabil ca asta ti se pare
    normal.

    O zi buna,
    Dragos

  8. Likes ovidiu.cursaru liked this post
  9. #18
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Kiru, te incurci. Daca publici un articol intr-o revista se intampla cam ce se intampla pe forum: dai revistei un drept neexclusiv de proprietate asupra textului din... revista. Tu poti sa publici textul si in alte reviste (daca nu ai semnat un contract de exclusivitate). Sunt zeci de autori care publica pe diverse platforme acelasi text. Fiecare platforma "impacheteaza" textul intr-un mod specific, etc. Platforma poate pastra sau sterge textul dupa pofta inimii.
    In rest, daca cineva te citeaza, este obligat sa respecte anumite reguli. Ce-i drept, unii nu tin cont de reguli, dar asta-i alta poveste.

    Oricum, articolul din regulament la care faci referire nu are niciun efect asupra dreptului de autor. Daca tu faci o cercetare si o publici aici, singurul drept al acestui site este sa gazduiasca ce vei scrie pentru ca asta este scopul sau. Orice alta activitate (sa faca o carte, sa ceara bani pentru acces, etc) devine penala.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  10. Likes cristi_ionescu_79 liked this post
  11. #19
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    va rog sa-mi dati si mie voie sa intervin dar nu cu niste raspunsuri referitoare la drepturile de autor. pentru ca, din punctul meu de vedere, orice fel de regulament de forum, site nu va asigura autorul de faptul ca nu va fi cel putin citat (fara a fi mentionata sursa). Iar in cel mai rau caz se va trezi unul si va zice ca a facut el experimentul ...

    in locul tau Dragos, daca ar vrea sa impart descoperirea mea ca urmare a unei munci, cu un forum sau cu un site, as publica textele in forma PDF sau chiar JPG cu watermark.
    astfel problema este pe jumatate rezolvata!

    eu personal, iti multumesc de pe acum pentru efortul depus, chiar daca vei lua hotarea sa nu publici rezultatele muncii tale!

  12. Likes kirucd, cristi_ionescu_79, opincarul liked this post
  13. #20
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Nu mi se pare normal nici ce insinuezi dar nici ce zici tu.
    Nu contest faptul ca sunt useri care au investit bani, timp si munca in anumite experimente, dar odata ce alegi cu buna stiinta si nesilit de nimeni sa scrii pe un site/forum anumite informatii, fara a avea semnat un act de drept de autor, atunci acele informatii nu mai sunt (putem zice) ale tale, sunt publice.
    Arata-mi un act, valabil din punct de vedere juridic, in care poti deveni proprietar asupra unui X bun, furnizand doar o adresa IP si un nickname.
    Intr-o revista nu poate scrie oricine, iar un articol publicat intr-o revista in care ai avea drept de autor asupra aticolelor publicate de tine, cititorii (in general) platesc (revista)ca sa citesca articolul tau, deci si tu ar trebui sa fii platit.
    De aici mi se pare gresita ideea de la care ai plecat in topicul asta, sau altfel spus, modul in care ridici problema.

    Nu vreau sa par nerecunoscator fata de utilizatorii de pe forum, cei care au facut eforturi in a ajuta pe ceilalti, ba chiar le-au dat mura in gura.
    Am invatat multe citind articolele si postarile celor ca tine si mi-ar parea rau ca utilizatorii mai "batrani" sa dispara.

    Cele doua nu au legatura una cu cealalta, doar mi-am spus parerea intr-o problema ridicata pe forum, chiar nu as vrea sa supar pe cineva.

  14. Likes dandumitru liked this post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •