Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 136

Thread: THE GREEN FURY - Furia verde

  1. #1
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes

    THE GREEN FURY - Furia verde

    Revin cu un nou setup care sper sa va placa....am vrut sa il prezint mai demult ,dar acum isi revine dupa cataclismul numit Apa Oxigenata....astept pareri si sugestii

    p.s.de ce nu pot posta in sectiunea aquascape?trebuie sa am un anumit rang?
    Attached Images Attached Images

  2. Likes nyko27, Gabriel 72 liked this post
  3. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gabrielpapi View Post
    p.s.de ce nu pot posta in sectiunea aquascape?trebuie sa am un anumit rang?
    Simplu: http://forum.acvarist.ro/showthread....0-Reglementari
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  4. #3
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Salut , foarte frumos scape , imi place acel lemn acoperit cu moss , in spate ai cumva fundal 3d? nu am putut vedea prea bine.Apropo fa si o poza per asamblu si niste detalii despre echipamente,dimensiunea acvariului , lumina , fertilizare etc...
    Succes si la mai multe!
    Fara semnatura

  5. #4
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    In spate este un fundal in relief din bucati de piatra masiva tip gresie neagra cumparata din Ambient...acvariul are 180 litri si lumina vine de la un capac homemade cu 3 neoane t5 lumina 865....ca filtrare folosesc doua filtre externe puse incrucisat,un fluval de 1100l/h si un tetratec de 600l/h,de cand folosesc acesta schema de filtrare pot spune ca apa este lacrima mai mereu...ca fertilizare folosesc Fertilizant macro PPS PRO - 20 lei,Fertilizant micro Trace Mix Plus pe care le am si la vanzare,mai multe detalii poti vedeaaici http://forum.acvarist.ro/showthread....-Tracemix-Plus...

    p.s.o poza de asamblu o sa pun cam dupa 2 saptamani, cred, pt ca acum acvariul este in refacere dupa un tratament extrem impotriva algelor cu apa oxigenata
    Attached Images Attached Images
    Last edited by bilti; 03-07-2014 at 23:06. Reason: sters linkul facebook.

  6. #5
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Acum am timp pentru o descriere mai amanuntita

    Acvariu :

    Dimensiuni : L=100cm,l=40cm,h=45cm
    Volum brut : 180 L
    Volum net : ~140 L
    Iluminare : 3 x 39W T5 865 (2 x 39W in primele saptamani)
    Durata iluminare zilnica : 10h 00min (15:00-01:00)
    Filtrare : 1 x fluval 1100l/h + 1 x tetratec 600
    Surse de incalzire : incalzitor chinezesc 300W
    Surse de racire : 2 coolere
    Temperatura : 23,5-24 grade iarna,30-32 vara

    Sistem CO2 :

    Componente : Butelie 4,5 KG, reductor, electrovalva, numarator de bule (sticla), difuzor ceramic (momentan)
    Cantitate injectata : 2b/s

    Substrat/Pietris :

    Pietris : quartz negru amestecat cu roca vulcanica neagra sparta 35 KG

    Fertilizare :

    Fertilizare micro : DIY Trace Mix Plus...1,5 ml la 40l apa
    Fertilizare macro : DIY PPS PRO ......1,5 ml la 40l apa

    Decor/Lemne/roci vulcanice

    Lemne din padure: 6 bucati (in mare acoperite cu moss fissidens fontanus si o parte cu java moss sau flame moss)
    Spatele acvariului are lipit cu moment fix pt umiditate bucati de roca neagra masiva sub forma de gresie in relief cu dimensiuni de 20cm*10cm
    Plante :

    Didiplis diandra, Blyxa japonica, Rotala rotundifolia, Staurogyne repens,Cryptocoryne wendtii green, Java moss, Flame moss,Bacopa caroliniana,Eichornia diversifolia,Pogostemon erectus,Ludvigia repens,
    Eleocharis Parvula
    ,Fissidents fontanus




    Vietuitoare :

    Pesti : Tanichthys albonubes-Cardinali
    Sae
    Cory sterbay
    Neoni tetra pinguin
    Neoni negri
    Titea


    Nevertebrate : Red Cherry Shrimp

    Attached Images Attached Images

  7. Likes Irena, DragosTanase, Arsen liked this post
  8. #6
    Base member GabrielM's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    ramnicu valcea
    Posts
    402
    Post (Dis)Likes
    Cei mai multi oameni mi-au admirat acvariul si spun ca este superb,am incercat sa explic exact ce anume fertilizanti folosesc pt ca de multe ori am fost intrebat cum fac sa am aceste rezultate spectaculoase fara sa folosesc fertilizanti de firma foarte scumpi?
    Am sesizat ironia din cuvintele tale,dar venind de la un acvarist experimentat ca tine nu are de ce sa ma deranjeze,si iti pot spune ca apa oxigenata sunt momente cand o folosesti chiar daca folosesti cea mai cunoscuta si scumpa linie de fertilizare....
    Eu cred ca rezultatele mele dealungul vremii spun totul,rezultate obtinute cu bani foarte putini si cu resurse foarte putine....de cele mai multe ori cu lumina sub limita,co2 homemade,fara subtrat activ si fara o fertilizare de top
    Te-am urmarit de mult timp si am vazut acvariile tale superbe,mai ales cele de apa sarata ,si mai stiu ca ai o vasta experinta in acvaristica...

  9. #7
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    am sters si de aici. sincer sa fiu...... nici eu nu stiu cum sa procedez, sunt multe postari la limita. avem rubrica vanzari pentru bussines, are si papi dreptate in felul lui, etc samd.

    rog sa discutam aici acvariul si nu metode de vanzari, dezbateri pe tema pipiplantului etc.

  10. Likes Nimeni liked this post
    Dislikes kirucd disliked this post
  11. #8
    Base member Pavel.Cristian's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Targoviste , Dambovita
    Posts
    471
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bilti View Post
    am sters si de aici. sincer sa fiu...... nici eu nu stiu cum sa procedez, sunt multe postari la limita. avem rubrica vanzari pentru bussines, are si papi dreptate in felul lui, etc samd.

    rog sa discutam aici acvariul si nu metode de vanzari, dezbateri pe tema pipiplantului etc.
    Bilti cred ca ai procedat foarte bine,sincer si mie mi-a stat pe limba sa il intreb daca isi prezinta acvariu sau isi face reclama ascunsa,insa m-am abtinut, bine ca alti colegi nu au facut-o, am avut ocazia sa citesc tot inainte ca tu sa le stergi.

    GabrielPapi acvariul este foarte frumos, imi place verdele si perlarea plantelor , de aparatura nu duce lipsa , insa te rog o poza de asamblu pentru ca sincer nu imi dau seama cum este tot.Succes in continuare si spor la treaba.Ceva planuri la el pe viitor?
    Fara semnatura

  12. Likes bilti liked this post
  13. #9
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by gabrielpapi View Post
    ...ca fertilizare folosesc Fertilizant macro PPS PRO - 20 lei,Fertilizant micro Trace Mix Plus pe care le am si la vanzare,mai multe detalii poti vedea aici sau aici http://forum.acvarist.ro/showthread....-Tracemix-Plus...
    Pai nenea bilti daca ce e mai sus in quote nu e reclama ascunsa atunci ce mai e?
    Inteleg ca eu am fost offtopic si mi-ai sters postarile, cu toate ca faceau referire
    la regulament, dar reclama mascata din postarea de mai sus de ce nu ai sters-o?
    Stiam ca tratezi cu aceeasi moneda pe toata lumea, acum vad ca cel care isi face
    reclama ascunsa, sau pe fata cum vrei sa spui, la produsele pe care le vinde, este
    tratat preferential. Oare pentru ca vinde produse ieftine? Dar oare produsele ieftine
    sint si bune?

    Intrebarile sint retorice, dar sincer ma asteptam sa tratezi cu aceeasi masura. Se pare
    ca "fertilizantii ieftini" vanduti de la Valcea, locul copilariei mele, au castig de cauza.
    Rusine!

    Quote Originally Posted by bilti View Post
    am sters si de aici. sincer sa fiu...... nici eu nu stiu cum sa procedez, sunt multe postari la limita. avem rubrica vanzari pentru bussines, are si papi dreptate in felul lui, etc samd.

    rog sa discutam aici acvariul si nu metode de vanzari, dezbateri pe tema pipiplantului etc.


    @bilti cum are gabrielpapi dreptate in a nu respecta regulamentul? Sa inteleg ca
    regulamentul e pentru unii muma pentru altii ciuma? Mai bine te abtineai de la acest
    comentariu... Rusine inca odata!
    Roaga-l pe autor sa discute despre acvariu si nu despre vanzarea de prafuri, nu pe mine...

    P.S. @bilti am avut o intrebare vis-a-vis de acest topic si de apa oxigenata, pot
    sa stiu de ce mi-ai sters aceea intrebare?

    LE sa inteleg ca sectiunea vanzari care aduce cei mai multi utilizatori e mai
    importanta decat regulamentul? Ca asa se pare din reactia pe care o ai bilti...
    Last edited by bilti; 03-07-2014 at 23:07. Reason: sters link din quote

  14. #10
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Intrebarile sint retorice, dar sincer ma asteptam sa tratezi cu aceeasi masura. Se pare
    ca "fertilizantii ieftini" vanduti de la Valcea, locul copilariei mele, au castig de cauza.
    Rusine!
    Te inseli Dragos! Bilti a fost cel care a "penalizat" inca de la inceput toate devierile.... Probabil acum i-a scapat pasajul respectiv la lecturare... crede-ma pe cuvant
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  15. Dislikes petre florentin disliked this post
Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •