Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 101 to 110 of 136

Thread: THE GREEN FURY - Furia verde

  1. #101
    High member Iliescu Mihai Ulmis's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Balta Alba, Bdul Camil Ressu
    Posts
    514
    Post (Dis)Likes
    Mi s-ar parea corect ca un admin sa se autosesizeze si sa decida daca muta sau nu acest thread, intr-o sectiune adecvata.

  2. #102
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    acvariul este un exemplu de "asa da" la sanatatea si diversitatea plantelor. e si foarte ingrijit dar nu este un aquascape. imho e un olandez old school sau pepiniera cum zic unii colegi. trebuie sa ai rabdare si pricepere sa poti intretine atatea plante diferite intr-un acvariu de dimensiuni medii.

    m-am uitat retroactiv si am comparat ultimele 4 topicuri: greenfury, wildscape-ul, piesaj si tranquility. pentru mine e clara incadrarea si cu precizarea ca fac parte din stiluri diferite. nu am luat nici o decizie dar o sa vorbesc si cu restul adminilor.

  3. Likes GabrielM, dandumitru liked this post
  4. #103
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Pai daca e pe dastea, vreau si eu la aquascape cu panarama mea de acvariu: http://forum.acvarist.ro/showthread....l=1#post552458
    Sau daca adminii considera ca nu ma incadrez la aquascape, poate ma incadrez cu panarama cealalalta mai mica: http://forum.acvarist.ro/showthread....l=1#post556492
    Last edited by marian4232; 24-07-2016 at 23:52.

  5. Likes roshadow, dandumitru, georgebt liked this post
    Dislikes GabrielM disliked this post
  6. #104
    Aquarium expert marian4232's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti-Trafic Greu
    Posts
    2,330
    Post (Dis)Likes
    Daca mi se mai permite un offtopic, mai am unul care chiar ca s-ar incadra la Aquascape : http://forum.acvarist.ro/showthread....l=1#post556493

  7. #105
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Imi cer scuze de of topic dar acest bazin este un exemplu clar de inceput al unui aquascaping :

    http://forum.acvarist.ro/showthread....cvariul-sotiei

    - are elemente de hardscape
    - foloseste aceiasi textura in elementele de hardscape
    - are scape
    - are doar trei specii de plante
    - este bine proportionat
    - un scape care va fi usor de intretinut datorita simplitati
    Sunt cateva argumente care pun baza aquascapingului si care fac ca acest bazin,odata ajuns la maturitate, sa aiba toate sansele sa fie prezent in aceasta sectiune .
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. Likes marian4232, georgebt liked this post
  9. #106
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    @dandumitru: sa stii ca si stilul olandez se poate incadra la aquascaping . Iata cateva detalii despre stilul olandez: http://www.ukaps.org/forum/threads/c...ascaping.8713/
    Link-ul este interesant si dincolo de disputa de aici (de ce v-ati incins asa? ) pentru ca stilul olandez impune:
    - cel putin o specie de planta la 10 cm
    - recomandabil sa nu folosesti hardscape
    - terasare

    Parerea mea de privitor: mai este putin de lucru la peisaj. Altfel, acvariul este foarte frumos.

    - intre timp a fost mutat. Felicitari!
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  10. Likes GabrielM liked this post
  11. #107
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Haplo View Post
    @dandumitru: sa stii ca si stilul olandez se poate incadra la aquascaping . Iata cateva detalii despre stilul olandez
    Link-ul este interesant si dincolo de disputa de aici (de ce v-ati incins asa? ) pentru ca stilul olandez impune:
    Parerea mea de privitor: mai este putin de lucru la peisaj. Altfel, acvariul este foarte frumos.
    - intre timp a fost mutat. Felicitari!

    @Haplo, eu consider ca vad destul de clar imaginile postate, si judec imaginea, dupa toate detaliile puse la dispozitie de el.
    Dupa judecata mea, clar acest bazin nu se incadreaza la aquascaping :
    https://en.wikipedia.org/wiki/Aquascaping
    Pentru a obtine un olandez din acest bazin, trebuie muncit serios, si ma indoiesc ca s-ar fi intamplat acest lucru atata timp cat bazinul este folosit ca pepiniera de crestere a plantelor in scopul vanzari .
    In ce priveste parerea de privitor si like, fara a veni cu argumente potrivite care sa caracterizeze bazinul corect, asta la adus in acest stadiu, el fiind convins ca totul este in regula si se poate merge asa in continuare chiar daca se denatureaza conceptul de aquqscaping, chiar daca mai tot timpul este primul din lista si accesat de toti cei care vor sa invete despre aquascaping. Asa ca draga @Haplo scoatei unui elev din cap cartoful si punei castravetele, cand profesoara de biologie a vorbit despre castravete si ia aratat cartoful.
    Nu a spus nimeni ca bazinul arata rau, din potriva am spus ca apreciez, cu toata stima, pentru acest efort, dar este numai un acvariu cu plante si atat.

    Iar daca a fost mutat, nu cred ca este o mare nenorocire, sa faca din el un olandez adevarat si se va intoarce iar cu toate onorurile in aceasta sectiune.

    Despre asta este vorba @Haplo, daca ai ajuns in aceasta sectiune, trebuie sa faci aquascaping conform criteriilor care il definesc, iar cand nu mai faci, te retragi cu fruntea sus demn de toata aprecierea.Uite tocmai de asta nu ne iese si noua un BMW, pentru ca suntem doar privitori cu pareri.

    Haplo, spunemi ca am gresit si argumenteaza, nu ma felicita, pentru ca nu-mi pare rau pentru ce am facut. Am o deosebita stima pentru a respecta principii, regulamente si legi, ma supun lor.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  12. Likes opincarul liked this post
  13. #108
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Din ce au zis altii, spre exemplu Karen Randall, olandezul este o specie aparte de scape si poate fi tratat doar separat. Ea chiar se lupta sa reintroduca setarile de olandez la concursuri, dar buba este ca astfel de acvarii isi arata "adevarata fata" doar dupa dupa o perioada de peste 6 luni si se puncteaza foarte mult aspectul plantelor. De aia e greu sa concureze cu aquascapeul unde ai facut o setare, tragi 3 poze si treci la urmatoarea, punandu-se accent foarte mult pe latura artistica.

    Pe mine unul ma doare-n basca daca-i aquascape sau nu, pentru ca nu am nici un simt estetic. Inchid ochii, arunc pietrele si unde au cazut in acvariu acolo raman. In schimb am o prietena care exceleaza in arhitectura peisagistica. Daca ii dau tema sa-si bata capul vreo 2-3 zile cu un nano, sa-mi faca un aquascape, si il inscriu la un concurs, mai e acvaristica?

  14. #109
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Da avl... dar in gasca ! Si e si aquascapata !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  15. #110
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    @dandumitru: Eu l-am felicitat pe Gabriel, nu pe tine . De ce te-ai aprins asa?
    Iata si un citat din prefata acestei sectiuni:

    “In primul rand aceasta sectiune se vrea a fi un colt al artei aplicabile acvariilor, tine mai mult de design, imaginatie, capacitate de a vedea si a intelege arta sub forme diferite. Arta este un domeniu ce produce feedback, ceea ce inseamna pareri personale si subiective, nu ar trebui sa uitati acest lucru. Parerile altora pot diferi total de parerile voastre, asta nu inseamna neaparat ca cineva nu stie despre ce vorbeste, ci doar ca viziunea lui difera de a altora, in consecinta incercati sa luati ceea ce considerati ca se aplica sau ca ar ajuta peisajului personal, in detrimentul discutiilor in contradictoriu si al atacurilor. “

    Analiza estetica a unui peisaj este foarte subiectiva. Spre exemplu, mie imi plac foarte mult peisajele lui Marian. Imi place si cand si aranjeaza plantele una langa alta ca sa le inmulteasca. Apoi sunt un fan al peisajelor créate de Paranoid Jack si apoi valyy_dvd si Ionut Godea. Asta este clasamentul meu, nu inseamna ca ii desconsider pe altii sau ca nu-mi plac. Vreau sa arat cat de subiectiva este aprecierea.

    In general, acvaristii se grupeaza in functie de ideile comune. Grupul 1 considera ca un peisaj adevarat are trei bete si o frunza, grupul doi ca are trei frunze si un melc. Altii ca tre’ sa pui numa fertilizant cu eticheta, altii ca tre’sa-ti faci singur fertilizantul. Asta este, oamenii simt nevoia sa umple golul din suflet aderand la diverse religii . Pe scurt, aprecierea unui acvariu pe un fórum este foarte grea. Daca spui ca planta aia nu se potriveste, apare religia plantei cu pricina si te face bucati.

    De aceea cred ca sistemul de pe acest fórum este foarte bun: adminii se gandesc si decid, fara multe comentarii si fara mult tam-tam. Ar mai fi de spus ca prezenta pe aceasta ramura ar trebui sa fie si o responsabilitate. Pana acum doar cativa ne-au incantat cu poze constante. Restul parca si-au atins obiectivul si au disparut.

    In plus, daca citesti cu atentie ce am scris, vei vedea ca de fapt suntem de acord : acvariul este frumos, dar mai este de lucru, indiferent ca este olandez sau altceva. Gabriel isi poate continua munca aici, la Aquascaping, sau in alta sectiune, important s-o continue si sa ia ce este bun din discutii. Pana la urma nu l-a jignit nimeni.

    Sper ca te-a multumit explicatia.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  16. Likes GabrielM liked this post
Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •