Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 43

Thread: Facem sau nu acvariu de 350 litri in dormitor de 4m pe 4??

  1. #31
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Au 60 si 70 inaltime.... iar "lipitura "profi" m-a costat peste 1000€ datorita regulilor de aici.

    Ptr informatii asupra dimeniunilor unui acvariu si asupra grosimei sticlei... ti-as da un link informativ, dar avand in vedere ca "tu stii pe toti, citesti de 12 ani si cunosti pe toata lumea".... imi vad umil de ale mele!

    Ps: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
    Info de retinut:
    - inaltimea este importanta deoarece este corelata cu grosimea lateralelor... nu fundul acvariului.
    - acvariile pana le 300Lt se fac "cu lateralele peste fund" optional.... peste 300Lt se fac cu "fund incastrat" obligatoriu... Spor
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #32
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Asta ca "proba"... sa vezi cum se vad pozele... si: ptr ca vreau sa fiu "rautacios":

    "rautaciosule" ce dimensiuni au "borcanasele" astea. Arata super.

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Vanatorii Mici
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Au 60 si 70 inaltime.... iar "lipitura "profi" m-a costat peste 1000€ datorita regulilor de aici.

    Ptr informatii asupra dimeniunilor unui acvariu si asupra grosimei sticlei... ti-as da un link informativ, dar avand in vedere ca "tu stii pe toti, citesti de 12 ani si cunosti pe toata lumea".... imi vad umil de ale mele!

    Ps: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
    Info de retinut:
    - inaltimea este importanta deoarece este corelata cu grosimea lateralelor... nu fundul acvariului.
    - acvariile pana le 300Lt se fac "cu lateralele peste fund" optional.... peste 300Lt se fac cu "fund incastrat" obligatoriu... Spor
    Stiu ca peste 300 necesita un fund dublu.Porcu(nu stiu daca are cont aici,dar sigur il stiti),face acvarii mari fara fund dublu.De aici am zis ca ar merge si fara...

  4. #34
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Adiacvaristu60 View Post
    Stiu ca peste 300 necesita un fund dublu.Porcu(nu stiu daca are cont aici,dar sigur il stiti),face acvarii mari fara fund dublu.De aici am zis ca ar merge si fara...
    Stii gresit! reciteste ce am scris, apoi reciteste ce ai scris: te contrazici singur intr-o singura fraza.

    Laur: 270x80x70H cu sticla de 15mm si 270x60x60 cu sticla de 10mm
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #35
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    1512l brut si 972 ......... felicitari astea da 'borcanase" fara cuvinte. da

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Vanatorii Mici
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Stii gresit! reciteste ce am scris, apoi reciteste ce ai scris: te contrazici singur intr-o singura fraza.

    Laur: 270x80x70H cu sticla de 15mm si 270x60x60 cu sticla de 10mm
    Domne cine poate,poate! A,in legatura cu fraza mea unde ziceam ca stiu ca ar trebuii fund dublu.Pai TEORETIC ar trebui la peste 300,dar vroiam sa zic ca marele faraon face si fara in practica,cum el este peste mine in experienta si zice ca poti si fara,cu o mica teama ar merge.Multi zic ca la bazine mari cel mai bun este fundul incastrat.Presiunea apei nu va suprasolicita lipitura in cazul asta?Ce parere ai?Ps:tu ai lipit acvariile sau altcineva?Pare cam mult 1000 euro niste lipituri facute de tine,acasa.Asa ma gandesc ca mana de lucru a fost scumpa.

  7. #37
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Adiacvaristu60 View Post
    A,in legatura cu fraza mea unde ziceam ca stiu ca ar trebuii fund dublu. Pai TEORETIC ar trebui la peste 300.
    De unde "teoretic"? Imi poti demonstra DE CE TREBUIE?

    Quote Originally Posted by Adiacvaristu60 View Post
    dar vroiam sa zic ca marele faraon face si fara in practica, cum el este peste mine in experienta si zice ca poti si fara, cu o mica teama ar merge.
    Porcu stie ce face: calculeaza corect grosimea sticlei de aceea nu este nevoie de fund dublu.
    Fundul dublu SE FOLOSESTE IN ROMANIA.... unde datorita LIPSEI de sticla adecvata, sau datorita PRETURILOR EXAGERATE... multi recurg la artificii si improvizeaza: In loc sa foloseasca sticla de 15mm sa zicem... care costa 20€ mp.... "romanul" foloseste sticla de 8+8 (ca sa ajunga la aceeasi grosime) care costa 5€ mp.... si "un pic de silicon in plus".

    Caz concret? Bilti cauta sticla de +19mm de un an de zile ptr acvariul lui.... Dupa 1 an... a gasit... dar nu sunt in stare sa ii taie coala la dimensiunea dorita.
    Aici: aici am sticla Optiwhite de 3x10mm... sticla float de 25mm... iar "coala standard are 5m (METRI) lungime.... iar "pe comanda" exista posibilitatea de coala la maxim 12m lungime. Pretul? Bineanteles ca "este pe masura"....

    Nu stiu daca se vede in poza, dar cutia la overflow este facuta cu sticla neagra. De ce? Ptr ca.... se poate!

    Quote Originally Posted by Adiacvaristu60 View Post
    Multi zic ca la bazine mari cel mai bun este fundul incastrat. Presiunea apei nu va suprasolicita lipitura in cazul asta? Ce parere ai? Ps:tu ai lipit acvariile sau altcineva?Pare cam mult 1000 euro niste lipituri facute de tine,acasa.Asa ma gandesc ca mana de lucru a fost scumpa.
    Tocmai datorita FORTELOR DE PRESIUNE se incastreaza fundul: elimini din tensiuni.
    Nu am lipit eu acvariile, nu ptr ca nu as putea... doar ptr ca asa sunt regulile aici: orice lucru trebuie facut de "un om autorizat sau calificat"... care iti ofera o garantie a lucrarii si care... in cazul unui "mic dezastru" da cu subsemnatul la compania de asigurari. El fiind la randul lui asigurat... Stiu ca e utopie ce scriu... dar asa functioneaza lucrurile prin alte parti: poti face treaba tu singur dar.... ajungi comform semnaturii mele in cazul unui defect de constructie: platesti toate daunele din buzunar. Iar aici... "costa".

    Quote Originally Posted by Adiacvaristu60 View Post
    Stiu ca peste 300 necesita un fund dublu. Porcu face acvarii mari fara fund dublu. De aici am zis ca ar merge si fara...
    Nicaieri nu este scris de fund dublu la acvariu! Sau ca ar trebui fund dublu! Nici o firma nu face acvariul cu fund dublu! Ma refer in strainatate... nu in tara. De ce? Pai....:


    Ca sa inchei "polemica"... sa iti spun ceva din "cele citite de mine": Daca stai si inveti fizica, sau studiezi forta apei aplicata la baraje.... ai sa descoperi faptul ca "intr-un recipient forta impinge in laterale si in nici un caz nu se aseaza gravitational in jos greutatea". Era un subiect pe tema asta pe site-ul lui Trutza (banuiesc ca si pe el il stii... in fond suntem "asa multi" acvaristi in Romania, ca e imposibil sa nu se stie fiecare cu fiecare)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Vanatorii Mici
    Posts
    48
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    De unde "teoretic"? Imi poti demonstra DE CE TREBUIE?


    Porcu stie ce face: calculeaza corect grosimea sticlei de aceea nu este nevoie de fund dublu.
    Fundul dublu SE FOLOSESTE IN ROMANIA.... unde datorita LIPSEI de sticla adecvata, sau datorita PRETURILOR EXAGERATE... multi recurg la artificii si improvizeaza: In loc sa foloseasca sticla de 15mm sa zicem... care costa 20€ mp.... "romanul" foloseste sticla de 8+8 (ca sa ajunga la aceeasi grosime) care costa 5€ mp.... si "un pic de silicon in plus".

    Caz concret? Bilti cauta sticla de +19mm de un an de zile ptr acvariul lui.... Dupa 1 an... a gasit... dar nu sunt in stare sa ii taie coala la dimensiunea dorita.
    Aici: aici am sticla Optiwhite de 3x10mm... sticla float de 25mm... iar "coala standard are 5m (METRI) lungime.... iar "pe comanda" exista posibilitatea de coala la maxim 12m lungime. Pretul? Bineanteles ca "este pe masura"....

    Nu stiu daca se vede in poza, dar cutia la overflow este facuta cu sticla neagra. De ce? Ptr ca.... se poate!



    Tocmai datorita FORTELOR DE PRESIUNE se incastreaza fundul: elimini din tensiuni.
    Nu am lipit eu acvariile, nu ptr ca nu as putea... doar ptr ca asa sunt regulile aici: orice lucru trebuie facut de "un om autorizat sau calificat"... care iti ofera o garantie a lucrarii si care... in cazul unui "mic dezastru" da cu subsemnatul la compania de asigurari. El fiind la randul lui asigurat... Stiu ca e utopie ce scriu... dar asa functioneaza lucrurile prin alte parti: poti face treaba tu singur dar.... ajungi comform semnaturii mele in cazul unui defect de constructie: platesti toate daunele din buzunar. Iar aici... "costa".



    Nicaieri nu este scris de fund dublu la acvariu! Sau ca ar trebui fund dublu! Nici o firma nu face acvariul cu fund dublu! Ma refer in strainatate... nu in tara. De ce? Pai....:


    Ca sa inchei "polemica"... sa iti spun ceva din "cele citite de mine": Daca stai si inveti fizica, sau studiezi forta apei aplicata la baraje.... ai sa descoperi faptul ca "intr-un recipient forta impinge in laterale si in nici un caz nu se aseaza gravitational in jos greutatea". Era un subiect pe tema asta pe site-ul lui Trutza (banuiesc ca si pe el il stii... in fond suntem "asa multi" acvaristi in Romania, ca e imposibil sa nu se stie fiecare cu fiecare)
    Da,asa este.Firmele din afara spre exemplu juwel nu fac bazine cu fund dublu.Nu este chiar asa scump daca a fost facut de cineva autorizat,judecand dimensiunea bazinelor mie mi se pare foarte acceptabil.Nu vreau sa zic ceva aiurea,dar in Bucuresti se cer preturi mult mai mari.Un bazin de 300 litri mi-a cerut pe el 1100 lei cineva la un pet.Faza cu platitul daunelor este foarte corecta.Daca tu faci un bazin,apoi se duce,adio bani .Acvaristii sunt putini,de aceea ii si cunosc in mare cam pe 50 la suta din ei,de pe majoritatea forumurilor.

  9. Likes Nimeni liked this post
  10. #39
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Caz concret? Bilti cauta sticla de +19mm de un an de zile ptr acvariul lui.... Dupa 1 an... a gasit... dar nu sunt in stare sa ii taie coala la dimensiunea dorita.
    cam asa e. am gasit de 19 dar nici dracu nu se baga la taiat. si pretul e super ok. 37 euro +tva la diamant de saint gobain! ramane sa caut una de 15 si sa fac ceva pe la vreo 250x100x65. ceva cam cum ai tu pe acolo.

  11. #40
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Ce dimensiune au foile la cea de 19?

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •