Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: Apa dedurizata

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    chiar nu mai stiu unde am vazut... Dar parca era o apa concentrata de Amazon

  2. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    137
    Post (Dis)Likes
    tirofibanus o metoda de a scoate metalele grele din acea apa este folosirea unui produs de la sera - aqutan. O scurta descriere: Apa de robinet conţine clor şi alţi dezinfectanţi ca şi săruri dizolvate de ioni de metale grele, foarte nocivi.
    Sera Aqutan leagă imediat ionii de metale grele, purifică apa şi neutralizează efectele nocive ale clorului liber, cloraminei şi sărurilor dizolvate. Protejază mucoasa peştilor. Contine un complex valoros de vitamine B şi coloizi ce protejază epiderma. Reduce stresul la transport. Eficient în intoxicaţiile acute cu metale grele şi ioni de amoniu.
    Administrare: 5ml la 20 litri de apă.
    Eu am folosit sera aqutan dar nu pot spune cat de bine a functionat deoarece nu am putut masura cantitatile de clor si de metale grele din apa. Am fost nevoit odata sa umplu acvariul cu apa de la robinet, sa conditionez apa cu aqutan iar dupa o ora (cum spun cei de la sera pe prospect ca atat dureaza sa elimine clorul si sa lege metalele grele sa introduc pestii in acvariu) si sa adaug sera nitrivec (bacterii pentru ciclarea acvariului). Pestii sunt niste neoni si nu am pierdut nici unul dintre ei in urma acestui "experiment".
    Mult succes !

  3. #13
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvan
    detaliaza "apa neagra"... happy plant cumva ??
    stiu ca nu mie imi era adresata intrebarea, imi cer scuse si am sa raspound eu pt ca folosesc asa ceva.
    "apa neagra", adica "Sera Morena",... la Tetra nu-mi amintesc cum ii spoune exact.
    ..."Sera Morena": Extract de turbă pentru apă tropicală, pentru discuşi, neoni, scalari şi alţi peşti ornamentali. Conţine extracte naturale de turbă, microelemente, vitamine şi acizi humici. Este ideal pentru toţi peştii de apă moale.
    Împreună cu Sera Aqutan, Sera Morena crează condiţii similare cu cele din apele tropicale. După folosirea regulată, peştii îşi vor releva treptat splendidele culori naturale. Este excelent pentru plante şi inhibă dezvoltarea algelor. (am extras o parte din prospect pt a lamuri ce-i cu apa neagra).

  4. #14
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by R3dMan
    .....o metoda de a scoate metalele grele din acea apa este folosirea unui produs de la sera - aqutan.
    mama ei de logica... daca "le scoate" unde le pune????
    poate le "neutralizeaza" le leaga in compusi inerti, oricealtceva dar atita timp cit nu iese nimic din apa, acei compusi raman acolo!!!
    legea conservarii masei - nimic nu se pierde, nimic nu se cistiga, totul se transforma .... LOGIC???

    pentru cei ce poate nu stiu, in urma osmozarii, nu toata apa supusa procesarii trece "dincolo"

    punind cap la cap citeva "cunostinte" din acvaristica...
    -melcii fixeaza in cochilie calciul din apa
    -melcii fixeaza in excrementele lor mineralele din apa
    puteti deduce eventuale beneficii ale apei "infestate" cu melci ???

    asta ca tot se vorbeste in alte topicuri de invazii de melci
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti - Giurgiului
    Posts
    156
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvan
    punind cap la cap citeva "cunostinte" din acvaristica...
    -melcii fixeaza in cochilie calciul din apa
    -melcii fixeaza in excrementele lor mineralele din apa
    puteti deduce eventuale beneficii ale apei "infestate" cu melci ???

    asta ca tot se vorbeste in alte topicuri de invazii de melci
    Melci mici rosii, care dupa o vreme vor lasa atat de putin calciu in apa incat cochilia li se va sfarama la atingere. Totusi.... daca mor in apa, calciul din cochilia lor se va intoarce in apa.


    Mai exista magazine de "Optica tehnico-medicala" sau ... cum s-or fi numit ele in bucuresti? Ma gandesc poate fac rost de un balon de distilare, asta ca sa nu ma duc la bunica-miu sa ma injure ca ii consum butelia sa distilez apa.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •