Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: Apa dedurizata

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    Apa dedurizata

    Cum pot sa obtin apa dedurizata fara sa folosesc apa de ploaie ? Ca stiu si eu ca e poluata in Bucuresti. E vreo varianta sa gasesc apa distilata mai ieftina ? Sau cu turba cum e ? Nu prea stiu... Ce stiu e ca pestii mei au nevoie de apa cu 1-3 dGH si pH de 6,5-7 si numai apa de plaoie e asa... Sau poate un aparat de osmoza inversa, dar nu stiu cat sunt de eficiente si sunt si tare scumpe.

    Voi cum faceti ?

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    430
    Post (Dis)Likes

    Re: Apa dedurizata

    Ca sa scazi cu turba dGH la valoarea dorita, in conditiile apei din B. nu merge.
    Ca sa folosesti rasini schimbatoare de ioni iar nu merge. Cararea este batatorita.
    Raman alte solutii din care, oul lui Columb, se detaseaza: orientarea spre pesti care se simt bine in apa existenta.

    Personal am optat pentru osmoza inversa.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    Apa osmozata va trebui "imbunatatita" cu apa de la retea, pe cand rasinile schimbatoare de ioni vor lucra doar la Ca si Mg. Ambele variante sunt bune.
    @Sicmar:
    Ca sa folosesti rasini schimbatoare de ioni iar nu merge.
    De ce sa nu mearga? care ar fi pb?

  4. #4
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    vedeti "ca cam" amestecati metodele...
    osmoza e o chestie, tratarea prin rasini polifosfatice e alta
    de la osmoza nu rezulta nimic altceva in apa...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  5. #5
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    @razvan, tocmai de asta am si scris ca apa obtinuta in urma osmozei va trebui "imbogatita" cu apa de la retea, RO scoate tot din apa si imi este greu sa cred ca cineva ar vrea sa foloseasca doar apa osmozata in acvariul lui. Rasinile schimbatoare de ioni doar dedurizeaza apa nu o si "omoara".

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    pot sa-ti confirm faptul ca, acvaristi cu vechi state, au testat cu rezultate multumitoare (din cite mi-aduc aminte) apa procesata cu rasini polifosfatice, si chiar la specii de pesti destul-extrem de sensibile.

    nu vreau sa "descalific" osmozorul, insa am impresia ca fiecare metoda in parte se adreseaza cu rezultate excelente unei zone restrinse a acvaristicii.

    acum ar fi bine de stiut la ce anume ii trebuie omului apa (sa nu zic osmozata, ci..) cu duritate mica-redusa-zero, deoarece exista posibilitatea ca ... nici sa nu aibe nevoie insa face un "exces de zel" in ingrijitea pestilor lui (ceeace nu-i de loc condamnabil, insa uneori poate dauna pestilor)

    asa ca, sa asteptam precizari.
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    Apa

    Vreau apa dedurizata pentru ca asa citesc eu prin carti ca vor toti pestii astia de Amazon, mai ales ca sa se inmulteasca. Acum cresc scalari, Rasbora, neoni... Ma gandesc la discusi...

    Plus plantele: Echinodorus se pare iarasi ca e sensibil la dGh

    si toate astea vor un pH de 6-7 si o duritate aproape de 1 dGH.

  8. #8
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    ah ce ma unge pe suflet, cind aud de specii adevarate de pesti...
    rasbora, neoni..... da!! o adevarata provocare!!!!

    chiar este recomandata apa osmozata, insa din cite stiu de la cineva care a reprodus, folosea in amestec cu distilata DIN PRODUCTIE PROPRIE!!!

    de asemenea mai stiu ca rasbora avea obiceiul sa depuna "pe spatele frunzelor" de anubias...
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Eu am folosit apa de ploaie in principal, desi stiu ca e poluata. Are metale grele pe care le "agata"in cadere, ca altfel ar fi perfecta. Masurata de mine are 2 dGH si aproape 2 dKH, pH 6,5. Ma gandesc ca trebuie sa fie vreo metoda sa scoatem din ea metalele grele si nu ar mai fi alta problema. Este singurul lucru cu care e poluata: Hg, Pb, Sn, Zn, Sr. Toate astea pot fi fixate de agenti chelatori cum sunt unii aminoacizi. Ar fi o metoda mai ieftina decat RO cred eu...

    Am incercat sa aduc apa din alte parti, de la munte. Imposibil, oriunde am masurat apa de izvor are mai mult de 5-6 dGH si uneori chiar mai mult decat apa de robinet (la Bucuresti 9-11 dGH). Credeti-ma ca mi-am dat silinta...

    Mai sunt si solutiile de pe piata pentru scaderea pH. Nu m-am documentat cum axioneaza, dar sigur nu scad si duritatea... Am mai vazut o chestie care se numeste apa neagra. Stiti ce e cu ea ?

    Pestii se vor inmulti mult mai greu, plantekle nu vor creste si tot asa.

  10. #10
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    detaliaza "apa neagra"... happy plant cumva ??
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •