Results 1 to 9 of 9

Thread: Apa tulbure

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes

    Apa tulbure

    Ce fac ca am apa tulbure in acvariu? Curat buretele de la filtru zilnic si degeaba

  2. #2
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    Nu te va poutea ajuta nimeni daca nu dai mai multe detalii despre acvariul tau. Ce acvariu ai (dimensiunii)?, ce filtrare folosesti?, cati pesti ai in el?, ce substrat ai ?, ce lumina ai?, plante?, etc....
    Cine ti-a spous ca tre sa speli buretele de la filtru zilnic?,total gresit in felul acesta acvariul tau nici macar nu apuca sa se cicleze. Cata apa schimbi si la ce perioada de timp?

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Apa curata se mentine cu ajutorul unor bacterii care se formeaza in buretele filtrului.Daca tu speli filtrul zilnic nu o sa ai niciodata apa clara ,va fi cetoasa.Buretele il speli odata pe spatamana cu apa din acvariu , pt ca apa de la robinet are clor ,care omoara bacteriile cu pricina.
    You can't change the world But you can make a difference

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    331
    Post (Dis)Likes
    Ce faci? Citesti tot ce e de citit la "ciclarea acvariului" si restul topic-urilor si pun pariu ca vei gasi singur raspunsul....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by steff
    Nu te va poutea ajuta nimeni daca nu dai mai multe detalii despre acvariul tau. Ce acvariu ai (dimensiunii)?, ce filtrare folosesti?, cati pesti ai in el?, ce substrat ai ?, ce lumina ai?, plante?, etc....
    Cine ti-a spous ca tre sa speli buretele de la filtru zilnic?,total gresit in felul acesta acvariul tau nici macar nu apuca sa se cicleze. Cata apa schimbi si la ce perioada de timp?
    Am acvariu de 80 litri, filtrul este o "saracie" chinezeasca luata din Obor (recomandata de ala de la care am luat si acvariul), plante: elodeea, valisneria, si o "chestie paroasa" care nu stiu cum ii zice si mi-a umplu acvariul, substrat-nisip, lumina-neon (lumina alba-8w), .........2sanitari, 3 ancistrusi, 2 coridoras, 4 carasi mici si puiet de guppy (4mm). Apa schimb o data la doua saptamani cam 15 litri

  6. #6
    Aquarium expert
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    dobroiesti - lotul F fig. 4
    Posts
    4,868
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by goopolino
    .........2sanitari, 3 ancistrusi, 2 coridoras, 4 carasi mici si puiet de guppy (4mm). Apa schimb o data la doua saptamani cam 15 litri
    2 sanitari si 2 corydoras????
    pai corydoras sunt unicii singurii si cu adevarat adevaratii sanitari... (copyright-mama termita )

    4 carasi (care vor creste) in 80 l .. cam multi, sau cam putina .. apa..

    15l o data la 2 saptamani.. poate acum la inceput, pina se cicleaza acvariul este "relativ" bine, insa obisnuieste-te la 1/3 din volumul acvariului.. saptamanal, insa avind carasi, si nestiind nimic de ce filtrare ai.. chiar si mai des....
    procesor trial core, cu placa de baza AM3, cu chipset INTEL, cu memorie trial channel DDR3 ....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by razvan
    Quote Originally Posted by goopolino
    .........2sanitari, 3 ancistrusi, 2 coridoras, 4 carasi mici si puiet de guppy (4mm). Apa schimb o data la doua saptamani cam 15 litri
    2 sanitari si 2 corydoras????
    pai corydoras sunt unicii singurii si cu adevarat adevaratii sanitari... (copyright-mama termita )

    4 carasi (care vor creste) in 80 l .. cam multi, sau cam putina .. apa..

    15l o data la 2 saptamani.. poate acum la inceput, pina se cicleaza acvariul este "relativ" bine, insa obisnuieste-te la 1/3 din volumul acvariului.. saptamanal, insa avind carasi, si nestiind nimic de ce filtrare ai.. chiar si mai des....
    mi-e destul de greu pt ca am zis ca am si ceva puiet de guppy (cam 40 de bucati) si mi-e frica sa nu ii aspir pt ca la ultimul schimb de apa am aspirat unul si daca nu eram atent se ducea pe conducta de la wc

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    331
    Post (Dis)Likes
    Pai...pune-ti in capatul furtunului cu care tragi apa o sita, asa nu vei mai aspira puietul!

  9. #9
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    ''Sera Aquariaclear''

    "Asigurã apei de acvariu o limpezime de cristal, leagã toate particulele în suspensie din acvariile de apã dulce ºi face posibilã reþinerea acestora de cãtre filtru.
    Înainte de administrare, trebuie neapãrat sã verificaþi duritatea carbonaþilor în apa din acvariu, folosind Sera kH – Test ºi dacã este cazul sã o creºteþi la cel puþin 5o dkH cu Sera kH - Plus. Dacã duritatea carbonaþilor este prea micã, existã pericolul unei scãderi prea bruºte a pH-ului. Apoi adãugaþi 5 ml Sera Aquariaclear la fiecare 20 l apã de acvariu''. (asta scrie in prospect)

    Asta este pentru limpezirea apei din acvariu, dar asta nu este o rezolvare a problemei tale daca nu esti sigur ca acvariul tau este bine pous la punct.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •