Results 1 to 6 of 6

Thread: Pui ancistrus albino din parinti normali

  1. #1
    Member bob's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti Gorjului.
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes

    Pui ancistrus albino din parinti normali

    Va salut, vin si eu cu o intrebare: e normal ca dintr-o pereche de ancistrusi clasici sa ma pomenesc in acvariu cu juvenili o parte normali si o parte albino? E o mutatie care apare din senin sau poate bunicii lor au fost albino? Scade asta cu ceva sansele de supravietuire?
    Mentionez ca nu am facut nimic deosebit ptr reproducerea lor, s-a intamplat in acvariul comun. Din pacate nu pot nici acum sa ii separ, nu am avut nimic pregatit ptr ciclare si deja mormolocii au plecat prin acvariu, am vazut vreo 4 albuno si cativa clasici. Masculul sta in scorbura lui, presupun ca mai sunt acolo mai multi.

  2. #2
    Member bob's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti Gorjului.
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Raspund tot eu, la cateva zile de cand i-am vazut, juniorii sunt bine mersi, au luat cu asalt tot acvariul. Cei mari nu au nici o treaba cu ei, singurul mai stresant e un labeo care se mai da zmeu cateodata asa ca va sari din ecuatie. In rest toate bune.
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Acest lucru s-a intamplat deoarece unul din bunici (nu conteaza care: masculul sau femela) a fost albino.
    Cel mai misto e cand din parinti normali vezi ca-ti apar pui voalati ....
    Pui sunt perfect normali, sanatosi ...etc ... e vorba doar de genetica: genele care se transmit din doua in doua generatii.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #4
    Junior Member marianmarian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Ploiesti , Malu-Rosu .
    Posts
    51
    Post (Dis)Likes
    Acelasi lucru am patit si eu.Din fata albino lemon long fin si baiat long fin dar negru am avut surpriza sa am din ambele culori atat voalati dar si simpli .NU ESTE PESCAREASCA.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    Albinismul apare in natura, este lipsa de pigmentare si este cauzata de o "anomalie" a unei anumite gene si deci transmisibila genetic. Din parinti absolut normali pot aparea urmasi albinosi, dar si din parinti albinosi pot aparea urmasi normali( adevarat ca intr-o mult mai mica masura). In natura pui albinosi , datorita lipsei camuflajului, au foarte putine sanse sa ajunga la maturitate , pe cind intr-un mediu controlat acestia au sanse relativ egale cu puii normali.Legile lui Mendel explica foarte binetransmitera caraterelor atit al albinismului cit si a pestisorilor voalati.

  6. #6
    Member bob's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti Gorjului.
    Posts
    198
    Post (Dis)Likes
    Am inteles, ce ti-e si cu genetica asta domne' . Presupun deci ca unul din bunici a fost albino asa ca ma astept si la seriile viitoare din aceasta pereche sa fie la fel. Frumos, multumesc pentru informatii.

  7. Likes Nimeni liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •