Page 47 of 60 FirstFirst ... 37454647484957 ... LastLast
Results 461 to 470 of 599

Thread: GONG (sau 20l de goange)

  1. #461
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Ceva se intampla!

    Before & After

    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  2. Likes mihai2002, petre 79 liked this post
  3. #462
    Senior Member visiniu's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    1,591
    Post (Dis)Likes
    Clar ca ceva se intampla... trepied, DSLR, foehn... pregatire, poze de concurs?


  4. #463
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Ce concurs? Nu.. Doar pozele fara aparatura in acvariu, pe care vi le-am promis acum cateva zile.
    Si probabil poza finala.. Nu ma intelegeti gresit, nu dau reset! Dar.. acvariul cred ca e in cea mai buna forma a lui, necesita o poza serioasa.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  5. #464
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Scuză-mi prostia, dar la ce folosește uscătorul de par?

  6. #465
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Sufla spre suprafata apei ca sa creeze valuri.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  7. #466
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Temperatura de culoare (peste 6000k) nu te ajuta, ai sa vezi la postprocesare. verdele va fi supraexpus iar rosu va deveni maro.

    solutia - foloseste ambele lampi - suspenda-le (prinde-le) pe ceva in spatele bazinului, sau in laterale dar sa bata tot pe suprafata apei si vei castiga si la K si la timp te expunere astfel incat sa nu fii nevoit sa folosesti un iso prea mare (care iti da noise) sau o diafragma prea mare (pierzand din profunzimea focusului)
    Suspentarea pe alt suport decat geamul are avantajul ca nici nu va mai fi vizibila prinderea lampii (deranjanta de altfel)

    Aparatul prea aproape de subiect: 2 aspecte
    1.efectul barrel / pincushion - verifica la ce distanta focala ai cea mai mica aberatie pentru obiectivul pe care-l folosesti (gasesti pe dpreview)
    2.deep of field e mai mare la focala mai mare

    solutia - in functie de 1,2 tragi aparatul mai in spate, tragi la o focala mai mare, chiar si un cadru mai larg (subiectul poate fi 60-80% din cadru) faci crop apoi.

    O alta setare importanta (si nu prea uzata) pentru a nu creea zone subexpuse si supraexpuse in acelasi cadru datorita luminii "spot" este Metering modes - adica in ce fel se calibreaza senzorul la lumina.
    vezi aici niste explicatii cat de cat digerabile

    alte "tips & tricks"
    -foloseste cu incredere manualul de utilizare - tine-l pe genunchi - vei descoperi in fiecare zi inca ceva
    -nu mai lasa capacul obiectivului pe jos. se va umple de praf si vei umple de praf si obiectivul



    l.e. -disclaimer-
    sunt strict experientele si solutiile mele, nu vreau sa ma apuc sa ma contrazic cu unul sau cu altul referitor la ce am debitat mai sus!

  8. #467
    Member MariusMinu's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Giurgiu
    Posts
    204
    Post (Dis)Likes
    Arata super bine la pregatire! Astept sa vad pozele finale.

  9. #468
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Pai, s-o luam pe rand.

    Temperatura de culoare (peste 6000k) nu te ajuta, ai sa vezi la postprocesare. verdele va fi supraexpus iar rosu va deveni maro.
    Asta am observat de la primul cadru.. Am stins imediat toate luminile din camera (toate fiind calde).

    suspenda-le
    Inca nu am gasit o solutie pentru asta.. Dar am noroc ca pot sa mut corpul (cu acvariu) unde vreau, deci la urmatoarea sedinta o sa ma mut altundeva unde pot sa suspend lampile.

    efectul barrel
    N-am stiut ca pot scapa de chestia asta doar din focala, credeam ca numai cu pbiectiv ultrawide se rezolva. O sa verific pe dpreview.

    deep of field e mai mare la focala mai mare
    Nici asta n-am stiut, mie mi s-a parut ca, in aceeasi valoare a aperturii, se vede mai neclar cand sunt departe si pozez cu 55 decat cand sunt aproape si pozez cu 18.
    PS: Am vrut sa-ti zic si la batman pe jurnal dar m-am abtinut, deep=adanc, depth=adancime.

    (subiectul poate fi 60-80% din cadru) faci crop apoi
    Pai, nu pierd din detalii? Are ceva pixeli dslr-ul asta, dar.. De-aia m-am dus destul de aproape incat sa incadrez din colt in colt, ca sa nu cropez deloc. Ma rog, am cropat cei 5% care mi-au iesit in poza in plus de ce vedeam pe viewfinder. Apropo de asta.. Din cat m-am jucat pana acum, am vazut ca daca pozez de departe, (cu surse de lumina in cadru (lampile)) imi calculeaza altfel lumina si iese okey tot ce e langa acvariu, dar inauntru acvariului iese supraexpus si neclar. Daca pozez de aproape, astfel incat sa fie in cadru doar interiorul acvariului, sa nu mai bata lumina lampilor in "ochi", atunci calculeaza bine lumina si iese la fel ca in realitate.

    Metering modes
    Da, cred ca asta e problema de care ziceam la punctul anterior.

    vei umple de praf si obiectivul
    De obicei il tin in buzunar, dar atunci tocmai il folosisem ca unitate de masura la setarea picioarelor trepiedului. Oricum am filtru pus in primele minute cand am luat aparatul, nu ajunge nimic la obiectiv.

    Mersi de sfaturi.


    PS: Si acum sa va arat ce rahat de poze mi-au iesit. Sincer, ma asteptam sa iasa slabe pana ma invat cu aparatul, dar.....



    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  10. #469
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Poza 2 arată bestial, mai ales că nu se văd marginile și īn plus are valuri frumoase care se sparg īn cracă <3

  11. Likes mihai2002 liked this post
  12. #470
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Asta am observat de la primul cadru.. Am stins imediat toate luminile din camera (toate fiind calde).
    solutia data de mine era sa pui si cealalta lampa cu lumina rece - fara sa stingi luminile din camera. lumina pentru pozat e ca aeru' pentru noi!


    Inca nu am gasit o solutie pentru asta.. Dar am noroc ca pot sa mut corpul (cu acvariu) unde vreau, deci la urmatoarea sedinta o sa ma mut altundeva unde pot sa suspend lampile.
    vezi semnatura mea


    N-am stiut ca pot scapa de chestia asta doar din focala, credeam ca numai cu pbiectiv ultrawide se rezolva. O sa verific pe dpreview.
    la diferite distante focale efectul e diferit:
    la 18 ai barell max la 55 ai pincushion max - undeva le xx ai minimum de distors! eu am observat apoi am gasit si documentatie.
    poti observa usor pe liveview - cand ai setat sa ai multe linii ajutatoare (nu stiu cum e la nikon - dar la mine poti seta 3 sau 6 linii orizontale si tot atatea verticale) - asta te ajuta si la incadrare

    Nici asta n-am stiut, mie mi s-a parut ca, in aceeasi valoare a aperturii, se vede mai neclar cand sunt departe si pozez cu 55 decat cand sunt aproape si pozez cu 18.
    .
    aerul nu e chiar asa incolor precum pare! din cauza prafului particulelor din are si a reflectiei/refractiei luminii in acestea

    PS: Am vrut sa-ti zic si la batman pe jurnal dar m-am abtinut, deep=adanc, depth=adancime
    asa e!

    Pai, nu pierd din detalii? Are ceva pixeli dslr-ul asta, dar.. De-aia m-am dus destul de aproape incat sa incadrez din colt in colt, ca sa nu cropez deloc. Ma rog, am cropat cei 5% care mi-au iesit in poza in plus de ce vedeam pe viewfinder.
    ce te costa sa faci 10 poze la 10 distante focale tragand de trepied XX cm inapoi pentru fiecare cadru?
    vei vedea ca nu sunt diferente majore de "calitate"

    eu zic ca undeva la 22-26 mm focala cu o incadrare de 80% nu ai sa observi mare diferenta de calitate - defapt n-ai sa observi deloc!
    iar distanta aparatului fata de subiect va fi mai mare cu 20 - 40 cm


    Apropo de asta.. Din cat m-am jucat pana acum, am vazut ca daca pozez de departe, (cu surse de lumina in cadru (lampile)) imi calculeaza altfel lumina si iese okey tot ce e langa acvariu, dar inauntru acvariului iese supraexpus si neclar. Daca pozez de aproape, astfel incat sa fie in cadru doar interiorul acvariului, sa nu mai bata lumina lampilor in "ochi", atunci calculeaza bine lumina si iese la fel ca in realitate.
    este evident! senzorul vede o parte foarte luminoasa si restul intunecat, si incearca intr-un fel sa compenseze!
    aici "mitul" stingerii luminii din camera cand pozezi, se sparge!
    daca, evident sa reusesti sa nu scoti nici o reflexie in sticla bazinului (pentru ca asta e motivul pentru care se obisnuieste poazare cu lumina stinsa)
    te poate ajuta un filtru de polarizare - dar nu e musai (avand in vedere ca un filtru bun costa cam cat 18-55 pe care il ai)
    + mettering mode



    De obicei il tin in buzunar, dar atunci tocmai il folosisem ca unitate de masura la setarea picioarelor trepiedului. Oricum am filtru pus in primele minute cand am luat aparatul, nu ajunge nimic la obiectiv
    bine ai facut

    Mersi de sfaturi.
    pentru putin

    PS: Si acum sa va arat ce rahat de poze mi-au iesit. Sincer, ma asteptam sa iasa slabe pana ma invat cu aparatul, dar.....
    te asteptai sa iasa mai bine sau mai rau?
    ca nu pricep?


    poza 1 - imi place mai mult reflectia! daca plantele din spate erau tunse in "V" sau "U" sau cumva (dar mai atent) efectul era MAXIM - culoare nu e cea mai buna, si se vede barrel


    poza 2 - culoare mai buna, nu-mi plac valurile si nici reflexia ai punctiforma a luminii!


    tips - trage raw+L
    in lightroom poti edita temperatura exacta de culoare - daca ai facut-o deja raw, ia vezi cum e intre 5200 si 5500 k (scrie tu cu mana ta 52ook acolo)


    -disclaimer-
    sunt strict experientele si solutiile mele, nu vreau sa ma apuc sa ma contrazic cu unul sau cu altul referitor la ce am debitat mai sus!

    L.E.
    aici zice ca de la 35-55 nu mai e barrel (daca o fi acelasi obiectiv)
    Last edited by Dan Hīncea; 11-12-2014 at 15:08.

Page 47 of 60 FirstFirst ... 37454647484957 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •