Results 1 to 7 of 7

Thread: Buna la toti

  1. #1
    Junior Member DjSannan's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes

    Buna la toti

    Salutare tuturor,pot spune ca nu sunt nici macar incepator,poate veti rade de mine si veti spune ca ce anume mai cauta si asta pe aici din moment ce nu stie nimic despre acvaristica.Imi plac pestii foarte mult in acvariu si m-am decis sa imi iau si eu unul,nu dispun de fonduri multe Apropo sunt Cristi din Arad,As dori sa imi iau un acvariu care are urmatoarele specificatii (momentan doar atat imi pot permite):

    Acvariu cu dimensiunile 40x25x25cm, din sticla de 3mm grosime;
    Capac de plastic modern care include un tub fluorescent de 11W;
    Filtru intern;
    Incalzitor 25W cu termostat;
    Termometru.

    Deci e doat cu de toate mai trebuie pestii,plantele ,mancarea,vitaminele cam atat imi pot permite momentan.

    As vrea sa cresc pesti exotici,banuiesc ca sunt cam scumpi,daca stiti voi pesti exotici mai ieftini si cam ce ar mai trebui la pesti exotici si la acvariu in plus pe langa cele enumerate mai sus?

  2. #2
    Base member
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    400
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Inainte de a face orice achizitie legata de acvaristica, e bine sa te informezi despre fiecare detaliu ce tine de ceea ce iti doresti.
    Acvariul de care spui cu dimensiunile 40x25x25cm, 25 litri este un acvariu NANO, care NU este recomandat incepatorilor.
    Daca vrei sa cresti pesti exotici, iti trebuie unul sau mai multe acvarii mai mari, pentru incepatori se recomanda un acvariu mai mare.
    Pesti mai ieftini gasesti pe forum la diversi useri.
    Bafta

  3. #3
    High member mihai_casian's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    739
    Post (Dis)Likes
    Salut Cristi si Bine ai venit!

    Eu te-as sfatui sa mergi, daca iti permit finantele, pe un acvariu de cel putin 50x30x30, sticla de 4mm. Sau la cel mentionat de tine, "urca" inaltimea la cel putin 30 cm (si grosimea la 4mm) - daca vei baga plante, vei observa foarte repede ca cei cca. 18-20 cm coloana de apa (ramasi, dupa ce scazi din 25 cm total, 3-4 cm substrat si 2-3 cm liberi, dintre luciul apei si marginea de sus a acvariului), vor fi mult prea putin pentru plante.

    Cat priveste necesarul, iti mai trebuie si substrat pentru plante. In schimb, nu stiu la ce te-ai gandit cand ai spus "vitamine" (pentru pesti ???), dar nu cred ca-ti vor fi necesare.

    La acvariul mentionat de tine, nu poti tine prea multi pesti - la acel volum se recomanda sa tii doar crevetei sau cativa pesti de talie mica/foarte mica.
    Vietati la preturi acceptabile sigur gasesti in petshop-urile din Arad sau aici pe forum, la sectiunea "Vanzari".

    Mai citeste si fi foarte atent la ciclare, iluminare si aclimatizarea vietatilor in acvariu.

    Bafta si Ape limpezi!

    O zi buna!
    Mihai

    L.E: Alte doua articole interesante si de foarte mare ajutor: Setarea si intretinerea unui bazin de apa dulce si Sugestii pentru popularea unui miniacvariu
    Last edited by mihai_casian; 03-06-2014 at 09:58.

  4. #4
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit si succes in ceea ce vrei sa faci, dar ai postat la sectiunea de acvarii marine.
    Poate un admin sa mute acest topic acolo unde ii este locul?

    O zi buna,
    Dragos

  5. #5
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit Cristi,nu uita de substrat la ce ai enumerat deja.La pesti poti da o vizita Duminica la piata si ai sa gasesti o multime de crescatori.

    P.S. daca ai nevoie de niste cioate,roci vulcanice mai micute sau niste mancare pot sa te ajut cu cea mai mare placere.
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

  6. #6
    Junior Member DjSannan's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    22
    Post (Dis)Likes
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri,se pare ca acvariul marin nu e de mine momentan,dupa ce capat ceva experienta voi trece si la acel nivel.As avea o intrebare pentru voi am vazut in diferite filmultete la acvarii ca bulele de aer vin din substrat puteti sa imi spuneti cum se procedeaza si daca e rentabil asa ceva? Care ar fi costurile?

  7. #7
    High member mihai_casian's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    739
    Post (Dis)Likes
    Ups! Deci tu chiar voiai un marin! Atunci ignora cam tot ce-am spus eu in postul anterior si baga studiu de aici!

    Cat piveste "bulele de aer vin din substrat" este asa-zisa perdea de aer si se obtine cu o pompa de aer si un furtun special pentru perdea de aer. Aceasta instalatie nu are niciun rol functional, doar estetic (cu exceptia cazului in care ai fost nevoit sa faci anumite tratamente si ai nevoie de o aerare puternica).

    O zi buna!
    Mihai

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •