Results 1 to 2 of 2

Thread: Viviparii(Poeciliidae) - inmultire

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes

    Viviparii(Poeciliidae) - inmultire

    In aceasta categorie intra urmatoarele specii in denumire populara : guppy , xipho , molly si platy.Acesti pesti se mai numesc si vivipari deoarece nasc puii vii.In general viviparii sunt usor de crescut au dimensiuni reduse 3-10 cm si se decurca intr-un acvariu comunitar.Se inteleg cel mai bine intre ei si ar trebui tinuti doar cu pesti de talia lor.Mananca orice tip de hrana pt pesti exotici dar sunt inebuniti dupa hrana vie.A se evita hranirea cu purici de balta(la orice specie de pesti) deoarece au o valoare nutritionala foarte scazuta.Temperatura optima 24-26 de grade si ph neutru(7).
    Se reproduc foarte usor si nu au nevoie de un stimultent anume.Din pacate nu sunt parinti buni si isi mananca puii de aceea acvariul de depunere e bine sa fie plantat si sa aiba si ceva plante de suprafata(ex: ricia , ceratopteris thalictroides) pentru a avea puii unde sa se ascunda de furia parintilor.In lipsa plantelor se poate face un ghem plutitor din fibre sintetice sau folie(genul celor din sac de rafie) sau se poate cumpara o nascatoare in care sa fie tinuta femela in ziua in care naste.De obicei femelele de vivipari sunt mai mari decat masculii.O femela gata sa nasca se recunoasta dupa forma organului reproducator.Acesta devine mai ascutit spre exterior.
    Am scris cateva cestii de baza in speranta ca va vor ajuta.
    You can't change the world But you can make a difference

  2. Likes ipman2 liked this post
  3. #2
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Aceasta descriere am scris-o in urma unor posturi din care am dedus ca unii useri nu stiu prea multe despre vivipari si despre ingrijirea puilor.Am scris chestiile de baza , de care orice incepator se loveste.Nu vreau sa fie vre-un articol cu date si statistici ,era o simpla descriere din experienta.Am vrut doar sa descriu modul in care pot fi protejati puii de vivipari ,tinand cont ca acestia sunt cel mai usor de reprodus.
    You can't change the world But you can make a difference

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •