Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 82

Thread: Intrebare despre filtrul de substrat

  1. #11
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Laturile respective se pot bloca Dan? Adica sa formeze un patrat mare "inchis"? ptr ca daca nu este inchis... traseul apei se duce pe unde nu gaseste rezistenta. La asta ma refeream.
    Ca are lateralele cu gratar si poti sa le imbini... stiu. Ma duc sus sa fac o poza mai bine...
    Am inteles, nu are nimic care sa blocheze intrarea apei pe acolo, parerea mea este ca chiar nu trebuie oprita, dar daca ai un motiv pentru care trebuie sa o faci se pot gasi solutii, simple si ieftine, cum a spus si @greenp, de exemplu.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  2. #12
    Member sorincraiovasud's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Craiova, Romania
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    Am inteles ca acest filtru de fund este format din mai multe gratare care se asambleaza intre ele , credeti ca se pot imbina doua filtre intre ele sa formeze unul singur ? Intreb asta pt ca dan.pavelescu are bazinul mare ,vrea sal puna pe un filtru extern si ar putea sa puna in-ul de la extern pe filtrul de fund si out-ul pe spaybar de exemplu .

  3. #13
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Filtrul este format din placute care se asambleaza intre ele si obtii astfel ce suprafata doresti tu sa acopri. Ele se vand in seturi, pentru diferite dimensiuni.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  4. #14
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Am inteles, nu are nimic care sa blocheze intrarea apei pe acolo, parerea mea este ca chiar nu trebuie oprita, dar daca ai un motiv pentru care trebuie sa o faci se pot gasi solutii, simple si ieftine, cum a spus si @greenp, de exemplu.
    Pai.... explicati-mi si mie principiu de curgere al apei.... ca "logica" mea o i-a razna uneori!
    Cam care ar fi circuitul apei daca avem gratarul instalat... si "nu oprim nimic"? Am facut si un desen explicativ, cum va circula apa aici?



    Asta in timp ce Dan vrea ca apa sa circule ca in desenul de mai jos:

    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  5. #15
    Member romica's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    tulcea
    Posts
    269
    Post (Dis)Likes
    Nu sunt eficiente filtrele de genul asta. O sa traga/impinga doar apa din zona sorbului, in rest nu prea ajunge. Poti face o proba cu o picatura de cerneala si te lamuresti de asta.

    Eu am renuntat la genul asta de filtru si am folosit o teava PP indoita pe care am gaurit-o din loc in loc cu burghiu de 1mm.

  6. #16
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by romica View Post
    Nu sunt eficiente filtrele de genul asta. O sa traga/impinga doar apa din zona sorbului, in rest nu prea ajunge. Poti face o proba cu o picatura de cerneala si te lamuresti de asta. Eu am renuntat la genul asta de filtru si am folosit o teava PP indoita pe care am gaurit-o din loc in loc cu burghiu de 1mm.
    In curand am sa iti demonstrez contrariul Depinde si de aplicatie, depinde si de cum e asezat, ce pui peste, la ce debit merge, cum e dispus... are multi factori de luat in vedere... Sistemul e bun, are insa aplicatiile lui.

    Si treaba cu circuitul se regleaza: la baza sorbului pui strat mai gros... spre exterior din ce in ce mai subtire. Am testat un Eheim in 150x50 si stiu cum tragea...
    A: mai e si de dispunerea sorbului: multi fac greseala sa le puna fix in colturi....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by romica View Post
    Nu sunt eficiente filtrele de genul asta. O sa traga/impinga doar apa din zona sorbului, in rest nu prea ajunge. Poti face o proba cu o picatura de cerneala si te lamuresti de asta.

    Eu am renuntat la genul asta de filtru si am folosit o teava PP indoita pe care am gaurit-o din loc in loc cu burghiu de 1mm.
    Din contra, sunt foarte eficiente.Eu folosesc genul asta de gratare de vreo 12 ani.Am un bazin de 1m/1m si 80cm inaltime in care am 45 de discusi de 9-12cm, carora le dau 4 mese pe zi din care 2 mese de cate 200g mixtura inima si in care am gratar cu 1 cap de pompa Resun SP 2500.Cand fac schimbul de apa, aspir pietrisul si iese mizerie de peste tot.Mai am un acavriu de 2m lungime si tot 800l in care am vreo 25 de discusi maturi la care am tot gratar dar aici din cauza lungimii am pus 2 capete de pompa.Un SP 2500 si ub Aquael Fan3.Eu la gratare nu pun plasa, ci doar pietris 2-4mm iar acolo unde este teava de absorbtie am rupt cateva lamele pentru a evita colmatarea tevii.

  8. Likes kirucd, Nimeni liked this post
  9. #18
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspunsuri domnilor!

    Din pacate sunt obligat de constructia acvariului sa pun cele 2 sorburi in colturi.. As putea sa le pun si pe centru, dar nu cred ca pot masca furtunurile, fapt care o sa ma imbatraneasca cu 2 ani

  10. Likes kirucd liked this post
  11. #19
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Pai.... explicati-mi si mie principiu de curgere al apei.... ca "logica" mea o i-a razna uneori!
    Cam care ar fi circuitul apei daca avem gratarul instalat... si "nu oprim nimic"? Am facut si un desen explicativ, cum va circula apa aici?



    Asta in timp ce Dan vrea ca apa sa circule ca in desenul de mai jos:


    Eu cred ca toate problemele tale in legatura cu functionarea acestui filtru de fund sunt rezolvate de o singura lege din fizica, ( atractia gravitationala ) aia care cade numai in jos ca nu are cum sa cada in sus . Sub acel filtru vei avea apa in permanenta, nu trebuie sa faci nimic altceva decat sa o scoti de acolo, folosind un powerhead dimensionat in functie de volumul acvariului.
    Last edited by dandumitru; 19-05-2014 at 21:58.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  12. Likes aLLLx liked this post
  13. #20
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Ecuatia neanteleasa este: NU EXISTA POWERHEAD.. in acvariu... exista un FILTRU EXTERN in afara.

    Tot fizica m-a invatat ca "apa intr-un circuit.... se strecoara pe unde este mai usor si NU INTAMPINA REZISTENTA" Cum locul de sub gratar este relativ gol si nu asa compact ca pietrisul de deasupra... in logica ma idioata... consider ca apa care vine pe Out se va duce direc inapoi pe In.... fara a mai trece prin substrat inspre acvariu.

    Intradevar, aveti dreptate cu legea fizica: nu are cum sa se duca apa in sus daca nu are un obstacol: eu despre aia vorbeam.
    Unii raman fixati pe powerhead care trage sau impinge... ce vrea Dan e altceva.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •