Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 82

Thread: Intrebare despre filtrul de substrat

  1. #31
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Nope... il racaie o pompa cu debit intre 1400-1800
    ea pe el sau el pe ea?

  2. #32
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    La mijloc nu trebuie sa pui o bariera de pietris, ci sa pui o bagheta de sticla lipita cu silicon care
    iti va imparti substratul in doua: partea dreapta pe unde vine apa din filtru si urca in acvariu si
    partea stanga pe unde intra apa in substrat si apoi se duce in filtru. Problema pe care o vad
    eu in cazul tau si in cazul acestui setup pe care vrei sa il faci este ca debitul filtrului e posibil
    sa nu fie suficient si apa sa iasa din dreapta doar printr-o portiune din filtru, pe unde gaseste
    loc mai usor, si sa intre in substrat in dreapta doar printr-o portiune din filtru. Nu le am cu
    filtrele de substrat dar cu siguranta trebuie sa existe niste calcule de debite si grosimi de
    substrat si tipuri de substrat care trebuie facute. Nu cred ca merge asa "la ochi", sau daca merge
    nu va merge bine.

    O seara placuta,
    Dragos

  3. #33
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    sau in portiunea pe unde iese apa din substrat, s-ar putea sa danseze vulcanitul ca purigenul de prin filtrele hm

  4. #34
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by hadul View Post
    ceea ce ma ingrijoreaza pe mine putin este legat de ceea ce zicea romica. ca nu cumva modelul resun (care e facut sa functioneze cu pompa de aer -nu cu power head sau filtru extern) sa nu fie eficient pe toata suprafata substratului, ci numai in zona apropiata in-ului, respectiv out-ului.
    Pai sa vedem, ca in dreptul tevilor de in si out (care sunt in spate) e si cantitatea de pietris mai mare, deci nu o sa fie chiar usor sa traga doar pe acolo.
    Nenea Dragos, nu vreau sa le despart cu bagheta din sticla, tocmai din motivul expus de Catalin, cu volcanitul care danseaza Daca pun despartitor de sticla, fortez apa care vin din retur sa iasa strict printr-o portiune limitata. Cred

    Nenea Dan, stiu ca 2 sau chiar 3 powerhead-uri ar fi ok pentru situatia data (am mai discutat noi asta), dar vreau sa evit aglomerarea bazinului cu echipamente (mai ales ca bate vara la usa), de aceea am ales varianta filtrului extern (pe care il pot curata mai usor, fara sa borsesc apa din acvariu)

    Hadule, acum cu plante care merg bine sau rau, om vedea. Majoritatea acvaristilor folosesc pompe care trag apa din substrat, dar Eheim recomanda pe dos: pentru acvarii plantate, apa trebuie pompata in substrat
    Sa traim si sa fim sanatosi, ca vedem noi ce iese

  5. #35
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Si apa de sub substrat de unde vine?
    Iar daca la mijloc, asa cum zicea @Nimeni, las fara filtru si pun doar o bariera de pietris, cum sta situatia?
    O sa stea foarte bine.Asa am eu la un bazin de 2m lungime.

  6. Likes Nimeni liked this post
  7. #36
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Bun asa..

    Si intrebarea de baza: cu acest sistem, am sanse sa stric filtrul?

  8. #37
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Pai sa vedem, ca in dreptul tevilor de in si out (care sunt in spate) e si cantitatea de pietris mai mare, deci nu o sa fie chiar usor sa traga doar pe acolo.
    ....
    Hadule, acum cu plante care merg bine sau rau, om vedea. Majoritatea acvaristilor folosesc pompe care trag apa din substrat, dar Eheim recomanda pe dos: pentru acvarii plantate, apa trebuie pompata in substrat
    Sa traim si sa fim sanatosi, ca vedem noi ce iese

    hmm... posibil sa ai dreptate

    ...........
    asa cum ziceam, cunosc oameni care folosesc cu succes ambele fluxuri. si stiu ca eheim recomanda impinsul apei prin substrat am spus-o si prin alte topicuri.
    eu am folosit ambele variante - nu am observat diferente. doar ca mi-a fost mai facil sa trag apa prin substrat.

    aici si aici se impinge

    aici si aici ... se trage

    vrei sa faci un experiment? perfect de acord cu tine! sunt tare curios de rezultat

  9. Likes aLLLx, dandumitru, dan.pavelescu liked this post
  10. #38
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Si aici se trage !

    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  11. Likes Dan Hīncea, dan.pavelescu liked this post
  12. #39
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Gazon tuns cu rabdare de chi.. japonez

  13. Likes dandumitru liked this post
  14. #40
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Si aici se trage !

    aloeu ce-mi place!!!!

  15. Likes dandumitru liked this post
Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •