Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 82

Thread: Intrebare despre filtrul de substrat

  1. #1
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes

    Intrebare despre filtrul de substrat

    Salutare,

    Se da un acvariu de 160x55x50 (Lxlxh), dotat cu 2 filtre de substrat Resun.
    Pentru a evita adaugarea in bazin a 2 pompe suplimentare, merg conectate cele 2 filtre la un filtru extern de ~1400l/h?
    Pe o parte sa impinga apa, pe cealalta sa o traga.
    Scopul filtrului este sa imbunatateasca circulatia apei prin substrat si totodata incalzirea radacinilor.

    La ceva de genul asta ma gandesc:


  2. #2
    Junior Member Resu Tanab's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Home-Comana, jud Giurgiu, Job-Bucuresti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Am incercat varianta la un acvariu mai mic (125cm) cu pietris 2-4mm din hornbach. Functioneaza o perioada pana incep radacinile sa obtureze fantele filtrului din substrat. (eu il am imbracat si in plasa de tantari) Dupa 3-4 luni incepe sa scada debitul, dar plantele o duc minunat cu fertilizare in coloana de apa, adio pungi de gaze produse in procesul de descompunere.
    Nu te pune cu prostul ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta ...

  3. Likes Nimeni liked this post
  4. #3
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Multumesc!

    Nu stiu cum arata filtrele Resun, ca inca n-au sosit, dar presupun ca au gaurile mai mari decat cele de la plasa pentru tantari.
    Presupun ca daca nu pun plasa, se colmateaza ceva mai greu, corect? Pietrisul pe care-l am e aquamedic volcanit, sper sa fie destul de mare incat sa nu infunde gaurile..

  5. #4
    Junior Member Resu Tanab's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Home-Comana, jud Giurgiu, Job-Bucuresti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Nu au gauri au niste fante.
    Attached Images Attached Images
    Nu te pune cu prostul ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta ...

  6. #5
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Multam frumos!
    Am sa pun fara plasa de tantari, daca functioneaza bine timp de 5-6 luni, pentru mine e suficient, niciodata nu m-a rabdat inima sa tin mai mult de atat cu un setup

  7. #6
    Junior Member Resu Tanab's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Home-Comana, jud Giurgiu, Job-Bucuresti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Succes, eu nu am timp sa schimb asa des, ma multumesc sa spal filtrele externe la 6 luni....
    Nu te pune cu prostul ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta ...

  8. #7
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Grasule.... vezi cum sunt lateralele la gratarul asta... ptr ca risti o "mica problema": risti ca circulatia de apa sa se desfasoare doar "pe dedesubt",,,, iar filtrul extern sa traga apa doar pe sub gratar, partea de deasupra cu pietris si etc sa fie "degeaba". Eu la Eheim-ul meu am niste lamele cu care il pot inchide pe lateral si tot exteriorul... la Resun nu stiu cum e.

    Eu unul as imparti acvariul in 3 zone.... 2 laterale cu filtre si in mijloc doar volcanit... in felul asta exista un "tampon" intre ele
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #8
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Eu am tot fundul acoperit, cu filtru de fund Resun, 150/55. Am cuplat la el 3 x 500l/h powerhead-uri, tot de la Resun, impartind lungimea acvariului in patru suprafete. Peste filtrul de fund am 84 kg volcanit si 25 kg pietris cuartos 2-4 mm, adica un strat cu o grosimea medie cam de 8 cm. In luna Noiembrie se implinesc doi ani de cand functioneaza acvariul in acest mod, o perioada de aproape doua luni a functionat si fara filtrul extern,( acesta fiind un experiment ),nu am avut nici un fel de probleme, nu s-a colmatat, pompele au acelasi debit, nu sifonez substratul.
    Dane, ai o singura optiune, ori tragi, ori impingi. Poti folosi filtrul extern, dar mai bine folosesti powerhed-uri.Filtrul de fund are pe toate laturile placutelor, gratar asa cum are si sus, un aspect care reprezinta un avantaj atunci cand nu reusesti sa ajungi cu el la marginea acvariului.
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  10. #9
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Laturile respective se pot bloca Dan? Adica sa formeze un patrat mare "inchis"? ptr ca daca nu este inchis... traseul apei se duce pe unde nu gaseste rezistenta. La asta ma refeream.
    Ca are lateralele cu gratar si poti sa le imbini... stiu. Ma duc sus sa fac o poza mai bine...
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  11. #10
    Base member greenp's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Timisoara
    Posts
    464
    Post (Dis)Likes
    Le poti bloca si cu silicon daca chiar nu vrei sa traga apa si din laterale.
    130 L, plantat,putin mai avansat in tainele acvaristicii.
    Piticul

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •