Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: manos pond

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    manos pond

    Sunt un novice, care a tot citit pe aici 2 luni, hotarat a inceput constructia si viseaza la un iaz frumos. Cu buget destul de restrans, dar "inventiv" realizez ca deja am inceput cu stangul, achizitionand unele echipamente prosteste si sper, cu ajutorul sfaturilor binevoitorilor de aici, sa reusesc finalizarea cat mai ok. Pt. a fi cat mai explicit atasez cateva imagini, cu proiectul si stadiul la care am ajuns...
    Multumesc anticipat, pentru sfaturile primite.
    se pare ca mai am de invatat sa scriu sau sa atasez aici, sau mai fara graba, greseala fatala de care nu ma lecuiesc,
    multumesc "nimeni" pt. observatii

    deci vin cu detalii: am un filtru gravitational de suprafata, varianta cu trei cutii si bureti (90.000 L dupa indicatiile vanzatorului) , UV 75W, aerator osaga 60L/min si pompa osaga 12.000 L, acum bazinul de 70x100 este betonat, sifonul fixat, daca vremea o sa imi permita sper duminica sa pun folia... sau sa fac corectarile venite de la voi
    multumesc inca o data.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by manos; 14-05-2014 at 13:33.

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Bun venit!

    Poze inca nu ai pus... dar foloseste cu incredere www.plici.ro si copiaza de acolo linkul ptr forumuri. In felul asta se evita incarcarea excesiva ca dimensiune si... scapi si de limitarea la 5 poze
    Trece locatia la profil si spune mai multe date despre iaz: dimensiuni, dorinte, echipamente luate sau planuri de viitor Daca tot citesti de mult... cred ca ai vazut cum incepe fiecare sa prezinte "datele problemei". In afara de asta: arunca un ochi si pe regulament si evita pe viitor postarile "duble". Editeaza-ti postarea daca nu s-a mai scris dupa tine in ultimele 24 de ore. Spor....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    dupa calculele mele, iazul cu camera de decantare vor avea sub 10 mc, in visul meu accentul se punea pe partea estetica, dar citind pe aici, am hotarat sa ajung la dimensiunea maxima suportata de spatiu, am atasat schita deoarece are o forma mai atipica groapa si o cantitate exacta de apa o sa stiu cand o sa fac umplerea efectiva. As vrea sa stiu parerea voastra despre acest sistem de filtrare, raportat la max. 10 mc apa si daca as mai putea face unele imbunatatiri, in vederea popularii cu max 20 koi...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    250
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by manos View Post
    deci vin cu detalii: am un filtru gravitational de suprafata, varianta cu trei cutii si bureti (90.000 L dupa indicatiile vanzatorului) , UV 75W, aerator osaga 60L/min si pompa osaga 12.000 L, acum bazinul de 70x100 este betonat, sifonul fixat, daca vremea o sa imi permita sper duminica sa pun folia... sau sa fac corectarile venite de la voi
    multumesc inca o data.
    90000 litri fara pesti si 20000 cu koi atata scrie vanzatorul pe cutie dar e departe de adevar. Din experienta mea 15000 litri cu koi duce dar nu cu 20 de pesti cat vrei tu si cu schimburi mai dese de apa. Dat fiind faptul ca ai bazinul de decantare facut poti sa inlocuiesti buretii din cutiile doi si trei cu burete japonez pentru o mai buna filtrare biologica. Buretele normal are suprafata de colonizare pentru bacterii mica.
    Ti-ar mai trebui un sifon chiar in stanga cascadei pentru ca acolo se aduna multa mizerie si sifonul tau n-o poate trage.

  5. #5
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Cum se va face transferul de apa intre cele doua camera de decantare? Prin intermediul unei tevi ingropate de 110mm?
    Adica asa?


  6. #6
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pai daca se face transferul apei asa atunci tot detritusul ajunge la pompa si de acolo
    in filtru. Nu s-ar mai face nicio decantare in cazul asta
    Transferul apei trebuie facut peste peretele despartitor.

    O zi buna,
    Dragos

  7. #7
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Tocmai de asta am intrebat, ca in prima schema apar doua cercuri, cate unul pt fiecare camera, si ar putea sa reprezinte teava de transfer, ceea ce nu este ok.
    sa vedem ce zice proprietarul

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    tevile de jos sunt pt. golire-spalare spre canalizare, despartirea ziceam ca o fac cu o bucata mai mare de gresie pe care o vedeam decupata in partea de sus unde as incerca sa confectionez o sita, care sa mai trieze ceva din mizeria scapata din prima camera... (iesirea din pompa merge mai intai in filtru si dupa in cascada).

    sper ca duminica daca imi permite vremea sa il vad functional, pe moment sunt nevoit sa evit investitia in bazine de carantina si as vrea sa stiu nr. maxim de pesti indicat pt. max 10 mc de apa, sambata urmatoare ar fi ideal sa am si locatarii, mi-am propus KOI de pana la 25 cm, daca o sa imi mai permita bugetul, sper ca pe aici sa gasesc si variante de koi la vanzare ...
    inca nu ma obisnuiesc cu "atasamentele" la forum, acum am reusit sa adaug si poza, pe langa pdf.


    Multumesc binevoitorilor, numai bine tuturor.
    Attached Images Attached Images
    Attached Files Attached Files
    Last edited by manos; 15-05-2014 at 16:49.

  9. #9
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    teava de 110 de la sifon ar fi trebuit sa intre in camera betonata cat mai jos posibil, ideal ar fi fost pe fundul camerei.
    iar despre peretele despartitor, nu cred ca o sa functioneze asa.
    s-ar putea sa nu ai sufficient volum de apa in ultima camera, ca sa ridici nivelul total al iazului si apa sa treaca peste decupaj.
    sau faci decupajul mai mare, sa fie cu vreo 10cm sub nivelul maxim al apei atunci cand ai pompa oprita ca sa fii sigur ca nu ramai fara apa in ultima camera.
    sita cum te-ai gandit sa o asezi?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    Buna seara, multumesc pt. sfaturi, teava de la filtru ajunge cam la 25 cm de la baza bazinului si mai am cam 50 cm. pana la nivelul maxim al apei din iaz, se pare ca am putine sanse cu vremea sa termin duminica, daca asta e o greseala grava, sunt in stare sa sparg betonul care e turnat de 3 zile si modific intrarea pe fundul bazinului, pana la urma daca trebuie, macar acum pot sa fac modificarile prostia se plateste oricum si mai bine acum decat mai tarziu...
    Astept si alte recomadari de la voi, nu ma mai grabesc si incerc sa il fac cum trebuie de la inceput...
    In conceptia mea, de la intrarea tevii in bazinul de decantare, faceam o panta mai inclinata catre scurgere, in ideea ca mizeria e mai grea, ramanea la fund si se ducea direct in scurgere mai usor...
    Astept in continuare cu interes toate sfaturile de la voi...

    Multumesc si seara buna va doresc.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •