Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: Guppy si Xipho?

  1. #11
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dragosh84 View Post
    Melcii, intr-adevar, nu sunt inutili. Sunt necrofagi si ajuta la echilibrul ecosistemului
    Adevarat! Insa asta nu inseamna ca poti sa ai sute de melci comunitari in acvariu.Asta inseamna invazie de melci din punctul meu de vedere ceea ce nu este deloc ok.
    Populatia de melci comunitari ar trebui tinuta sub control desi eu unul i-as matrasi detot.In locul lor sunt alti melci sau creveti care pot face cel putin acelasi lucru ca si comunitarii.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  2. #12
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Sute de melci inseamna hrana aruncata in deplina si glorioasa neglijenta. Fara vreo legatura cu nevoile pestilor.

    Comunitarii au cateva avantaje- evidentiate mai bine prin enumerarea dezavantajelor alternativelor:
    - crevetii sunt devorati sau schiloditi, depinde de pestii din bazin; puisorii supravietuiesc doar daca au suficiente ascunzisuri.
    - alti melci pot genera probleme si mai mari: Pomacea poate intra in plante, Melanoides cresc numeric deseori fara a se realiza unde s-a ajuns... Neritina, Clithon si Asasinii se reproduc prea greu si sunt oarecum mai selectivi, iar Asasinii vor si exclusivitate pe bazin...

    Tot la hrana in exces ajungem. Pentru incepatori, cred ca vulgarii astia sunt cei mai indicati. Mai rezolva din greseli si dau impulsul pentru intrebari ... Fineturile- mai incolo.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  3. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Tatanka, interesant e ca NU i-am hranit in exces. Putin de 2-3 ori pe zi, in plus sanitarii curata frumos ce ramane de ceilalti, rareori mai vezi vreo faramita de mancare dupa 10 minute de la hranire. Populatia a explodat dintr-o data, idee n-am de unde i-am 'colectionat'. Cred ca am adus oua de undeva, desi am clatit plantele sub robinet inainte sa le pun in acvariu. Cred ca au eclozat zeci de oua in acelasi timp.

  4. #14
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Ciudat... dar daca acum sunt minusculi, si chiar nu ramane hrana neconsumata, atunci vor creste greu si nu vor trai toti- deci echilibru. Daca insa au apucat sa treaca de 3mm, e semn ca au cam avut de unde.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Am redus mancarea pestilor, dar pare ca le e foame. Sper sa nu ii infometez aiurea si sa pateasca ceva. De 3 mm nu au prea trecut, cei mai mari, cativa, au vreo 3 mm.

  6. #16
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Atunci da de mai multe ori pestilor, sa termine rapid mancarea dar sa si creasca bine. La max. 3mm nu e mare lucru, vei avea un efectiv rezonabil de melci, care, in lipsa resturilor de la masa pestilor, se vor rezuma la rontait bioderma si umblat prin detritus.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Oki Doki, indianule. Mersi, sper sa-mi fie de oarece ajutor sfaturile.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •