Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Guppy si Xipho?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes

    Guppy si Xipho?

    Buna seara! Nu stiu daca postez la categoria potrivita, daca nu, imi cer scuze si rog un admin sa mute topicul unde ii e locul. Am doua intrebari, daca ma poate cineva ajuta:
    1. Am achizitionat un mascul Guppy foarte frumos, galben cu pete negre, in ideea ca aveam deja 2 femele singure. Una din femele am separat-o, pentru ca trebuie sa nasca, a doua am lasat-o cu masculul in acvariul comun. Problema e urmatoarea: in timp ce femela Guppy ramasa cu masculul ii acorda acestuia destul de multa atentie, el nu pare deloc interesat de ea, ci mai degraba de o anumita femela de Xipho. Stiu, de pe forumuri, ca Guppy si Xipho NU se pot imperechea, si mi se pare ciudat ca el ii acorda atata atentie femelei Xipho, ignorand-o pe Guppytza. Precizez ca am 4 femele Xipho + 1 mascul, asadar fetele Xipho nu sunt 'singure'. E ceva in neregula? Sunt doar curios ce se petrece, daca a mai avut cineva asemenea experiente.
    2. Am puzderie de melcisori mici prin acvariu. Pe mine personal nu ma deranjeaza, isi vad de treaba lor pe acolo. E in regula sa ii tolerez sau ar fi indicat sa scap de ei? De mancat plantele nu prea le mananca, prefera mancarea pestilor, asadar nu pot sa ma plang ca-mi strica vegetatia (care vegetatie s-a inmultit grozav in ultima vreme). Ce ma sfatuiti?
    Va multumesc.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    1.exista posibilitatea astea, desi e posibil sa fie alta cauza. eu personal am avut ocazia sa vad un mascul de xipho cum facea curte unei femele de tetrazona.
    2. pentru melci iti recomand sa obtii niste melci asasin. din propria experienta iti spun ca se vor descurca bine, dar in timp, si nu depind de spatiu. se inmultesc exagerat de mult cei pe care ii ai si in curand iti vor ataca si plantele.
    ps: scrie locatia de unde esti ca sa poti fi ajutat de cei din aceeasi localitate cu tine
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    dragosh84, multumesc. Sunt din Alba Iulia. Melcii asasin nu imi ataca si ceilalti melci? Am niste apple snails si... nu siu ce mai am, ceva melci mai marisori, dar nu le cunosc numele. Nu vreau sa imi omoare vreun apple snail. Uite ca nu mai stiu cum le zice pe romaneste, ca am citit ceva articole despre ei in engleza si mi-a ramas numele 'apple snail' in cap

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    apple snail=pomaceea. acest tip de melci au o aparare prin "usita" care le permite sa se retraga in cochilie. Dar, din propria mea experienta iti spun ca melcii asasini ataca orice tip de melc, inclusiv pomaceea. Partea buna e ca la mine pomaceea mi s-au inmultit peste masura asa ca asasinii fac treaba buna prin reglarea numarului lor. insa, nu ataca melcii mari, ci doar cei de dimensiunea lor.
    1. o alta solutie ca sa scapi de melci, ar fi pestii botia, dar ai nevoie de un acvariu mai maricel si nu stiu daca nu ataca si ceilalti melci.
    2. ar mai fi si capcanele, dar nu stiu cat de folositoare sunt.
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Pomaceea, asa. Ca-mi batusem capul vreun minut cu numele lor. Eu am 5 bucati, marisori (cam cat un melc de gradina de dimensiuni medii spre mari) si, desi ii am de mai bine de 3 luni, nu au facut deloc pui. Initial am crezut ca piticutii aia de s-au inmultit ca zevzecii sunt pui de-ai lor, dar am observat apoi ca nu cresc si se fac tot mai multi. Momentan, pomaceea ii tin separat, singuri, ca-i bate masculul de Xipho (care e nebun din motive necunoscute mie), asa ca poate ar merita sa risc cu un melc asasin.
    Cat despre Botia, nu stiu. Am un acvariu de vreo 60 de litri cu pesti de talie mica (Xipho, Guppy, Cory si un gurami perlat ratacit printre ei), nu cunosc Botia si nu stiu ce-i poate capul. Eventual sa intreb la magazin, dar nenea de la magazin e mai habarnist decat mine. Daca sunt violenti pestii Botia nu cred ca vreau sa risc, la mine in acvariu toata lumea se intelege cu toata lumea si nu am conflicte. Cu exceptia masculului nebun care bate melcii. Banuiesc ca Botia sunt marisori? Melcisorii cu pricina, desi mici, nu-s chiar minusculi- au vreo 2-3 mm. Puii sunt ca varful la ac, dar maturii sunt destul de maricei.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    botia sunt o specie de pesti care cam au nevoie de spatiu. puii de pomaceea sunt galbeni. pt melcii aia, pe care ii numim comunitari, pana iti iei asasini, poti sa ii strivesti si sa le dai drumul in apa. guppy vor aprecia o masa din asta
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj.

  7. #7
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Ai putea imprumuta (daca ai posibilitatea) 1-2 exemplare de botia lohachata.Cresc pana la 7 cm (deci nu prea mari) si-ti vor extermina melcii comunitari.Desigur ca atunci va trebui sa scoti pomaceea din acvariu cat timp ai botia.
    ATENTIE: botia ataca si crevetii (e bine de stiut)
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  8. Likes dragosh84 liked this post
  9. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    15
    Post (Dis)Likes
    Deci asasini sau Botia, am priceput. Nu stiu daca pot sa imprumut, eventual sa cumpar unul, daca se gaseste asa ceva prin Alba. Sa-i strivesc io nu stiu daca e OK, ca-s maricei si multi, imi umplu apa de mortaciuni, ca nu pot Guppy sa pape asa mult. Ii mai 'pupa' Gumani, dar nu pare sa-i manance. Sunt mari totusi pentru gura lor, de aia ma gandesc ca tot mai bine ceva care sigur ii poate eradica. Desi acuma ca ma gandesc mi-i mila de prosti... Dar mai bine asa decat sa scape populatia de sub control. Cred ca sunt sute deja, dar sunt pititi. Se aduna in grupuri pe te miri unde. Merci de sugestii, o sa vad de ce killer pot sa-mi fac rost. Creveti nu am, deocamdata.

  10. #9
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Cel mai simplu e sa reduci hrana- sa ajunga pentru pesti, dar nu exces care va fi preluat de melci. La tine fac o treaba buna, de sanitar. Altfel, ti s-ar strica apa sau macar s-ar incarca filtrul cu hrana in descompunere si ai fi nevoit sa-l speli des- ceea ce nu e deloc bine.
    Am melci de ani si ani, dar mancarea fiind mai degraba putina, nu ajung sa produca invazii. De multe ori melcii care au reusit sa prinda o perioada buna pe sezon crapa de foame in perioada urmatoare, si nici nu cresc prea mult. Viata melcilor e grea la mine ... dar nu vreau sa-i extermin definitiv, fiindca si ei au un rol in reglajul fin al ecosistemului artificial pe care-l intretinem in bazin.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  11. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Iasi
    Posts
    127
    Post (Dis)Likes
    Melcii, intr-adevar, nu sunt inutili. Sunt necrofagi si ajuta la echilibrul ecosistemului
    Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur, prind curaj.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •