Results 1 to 7 of 7

Thread: Incep sa moara pestii.

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    Incep sa moara pestii.

    Ieri am vazut ca scalarul mic avea excremente "fir de ata" atarnandu-i de orificiul anal. Am facut o prostie, nu m-am informat (am crezut ca nu-i nimica), si aseara, cand m-am intors acasa, am vazut ca scalarul statea pe fundul acvariului pe jumatate mort, cu un ochi putrezit. La fel si cu Trichogaster leeri, caruia i-am administrat si antibiotice si i-am facut si bai cu verde de malachit, dar fara succes. Trichogaster-ul nu avea aceeasi boala cu scalarul, si nu am reusit sa o identific cu ajutorul listei sindromelor de pe forum. Statea intins pe fundul acvariului si nu manca deloc, mai iesea cateodata la suprafata ca sa ia aer. Ce au avut scalarul si Trichogaster-ul sunt boli contagioase ? Cum le pot combate daca sunt inca in apa din acvariu ?

  2. #2
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Bun de citit si informat inainte de a incepe un tratament

    Ceva poti gasi aici...
    http://forum.acvarist.ro/showthread....ight=flagelate

    Un pasaj "interesant"... dar ramane in sarcina ta sa descoperi TOATA discutia si sa intelegi ce trebuie din tot topicul:

    "Statul pe fundul bazinului este semn de intoxicatie cu amoniac sau alte substante. Frecatul de substrat poate fi de la concentratii mari de nitrati sau in unele cazuri datorita nitritilor...mai poate fi si semn al unor paraziti externi.
    Intai sa te apuci de tratamente verifica calitatea apei respectiv amoniac/nitriti/nitrati."

    Spui "scalarul mic"... dar ai doar 2 postari pe forum.... cine crezi ca stie situatia exacta a acvariului tau? Si chiar daca ai prezentat acvariul.... cine crezi ca este interesat sa il caute prin topicuri? O descriere mult mai exacta a bazinului-dotarai-populatie-parametri apa si temperatura... sunt mult mai indicate.
    In afara de asta: o poza face cat "mii de cuvinte". Fii mai inspirat data viitoare si pune poze cu pestii si acvariul.

    De combatut.... se combate orice boala prin:
    - apa curata = schimburi regulate
    - curatenia adegvata
    - atentie acordata pestilor
    Last edited by Nimeni; 11-05-2014 at 11:47.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    As vrea sa stiu daca boala este contagioasa pentru ca as dori sa donez restul pestilor, ca sa incep din nou acvariul (sa pun apa nou, sa spal nisipul si sa-l las din nou sa se cicleze).
    Last edited by Liviu00; 11-05-2014 at 12:15.

  4. #4
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Liviu00 View Post
    Multumesc, dar oricum nu mai am nevoie momentan, fiindca scalarul oricum a murit.

    Asta inseamna cumva ca nu o sa analizezi apa .. pt ca deja ala a crapat ? Restul sa ramana in ciorba cu amoniac pina le vine sorocul ?
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  5. #5
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Liviu00 View Post
    As vrea sa stiu daca boala este contagioasa.
    Daca iti rezervai 5 minute sa citesti ce ti-am dat aflai 2 lucruri IMPORTANTE:
    - in general bolile nu sunt contagioase...
    - in general... BOLILE APAR DATORITA CALITATII PROASTE A APEI!

    Boala nu este contagioasa, deci nu se i-a la alt peste... In schimb daca "tii" aceeasi apa... cu siguranta SI ALT PESTE SE IMBOLNAVESTE. Asta cum o numesti? Apa contagioasa?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. Likes Pavel.Cristian liked this post
  7. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    botosani
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    hai bre nu speriati omul , o mica prohodeala, o vesnica... ceva si gata )), colegul Nimeni are mare dreptate , informeaza-te mai mult si vei reusi sa treci peste chestii de genul asta, imi cer scuze ca am fost putin ironic dar nu m-am putut abtine

  8. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru toate sfaturile. O sa fac asa cum mi-ati indicat. Voi cumpara de la pet shop un test pentru apa si o postez rezultatele pe thread.
    Last edited by Liviu00; 11-05-2014 at 14:50.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •