Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 110

Thread: Acvariu nano 80L

  1. #21
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    In poza este o asterina, cea alba ca o steluta. Nu trebuie sa o scoti, e ok.

    La testul de NO3 se imparte rezultatul la 10 cand te uiti prin lateral, daca te uiti pe sus
    rezultatul este cel citit.

    Da, mai asteapta cu NOPOX sa vezi cum evolueaza si sa se termine ciclarea. Functie de
    incarcatura biologica poti sa tii bazinul din schimbul de apa, daca incarcatura e mica, sau
    trebuie sa gasesti o formula pentru reducerea NO3 si PO4 daca incarcatura e mare. Dar
    cred ca va trebui sa gasesti solutie, iar NOPOX este o solutie simpla dar trebuie sa fii
    foarte atent la dozaje.

    O seara placuta,
    Dragos

  2. #22
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Salutare,
    Am repetat astazi testul de NO3 si valoarealui a scazut iar la valoarea de 5 . Am mai observat ca pe cateva pietre apare o usoara tenta verzuie.
    Sa fac de acum un schimb de apa odata pe saptamana?
    Cum imi recomandati sa continui cu acvariul?
    Cum aflu cand e terminata ciclarea?
    Cand e recomandat sa adaug pesti?

    Multumesc mult de ajutor!

  3. #23
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Eu zic sa mai astepti vreo cateva zile si sa repeti testul de NO3.
    Apoi sa faci un schimb de apa de 25% si sa introduci un CUC (clean up crew),
    adica 5-10 melci, 1-2 stelute, 1-2 arici de mare. Iar pe saptamana viitoare
    poti sa introduci si 1-2 pesti.

    O zi buna,
    Dragos

  4. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    O sa mai repet testul pe vineri si fac un schimb de apa duminica sau luni.
    CUC am introdus de 2 saptamani (3 crabi cu picioare rosii , 3 melci astera si 2 creveti). Nu pot sa intoroduc prea multe pentru ca dimensiunea acvariului cred ca nu imi permite.
    Referitor la acea tenta usor verziue de pe unele pietre...nu am de ce sa imi fac griji?
    Stiu ca e foarte comun , dar tinand ca fica mea a vazut desenul animat Nemo...as vrea sa introduc 2 pesti ca si Nemo . Se preteaza acest peste la dimensiunile si conditiile din acvariul meu?Am cautat pe internet si sunt mai multe specii care arata foarte asemanator , insa au denimiri diferite. Conteaza exact ce aleg? Pentru un astfel de peste , este recomandat sa am de la inceput o anemona?
    Gata...deja am pus prea multe intrebari.
    Bafta Dragos si cand ajung prin Bucuresti poate reusim sa ne vedem la o bere.

  5. #25
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    N-ar strica sa iei si 1 arici de mare (sea urchin) si 1 steluta de mare (sand shifting star din
    genul Astropecten).

    Iar Nemo iti trebuie Amphitryon ocellaris, sint ok pentru volumul pe care il ai. Nu e nevoie
    sa ai anemona de la inceput, ba chiar ar fi bine sa astepti sa se mai invecheasca acvariul
    pina sa iei si o anemona.

    O zi buna,
    Dragos

  6. #26
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Salutare,
    Astazi au aparut 2 noi locuitori in acvariu ..o steluta de mare si un arici de mare , la sfatul lui Dragos (a se vedea poza atasata).
    Aceste nevertebrate necesita ceva conditii speciale de ingrijire? Trebuie hranite sau se descurca singure cu ce gasesc in acvariu?

    O zi buna
    Attached Images Attached Images

  7. #27
    Member claudiu99's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Suceava
    Posts
    126
    Post (Dis)Likes
    de obicei imi place acvaristica de apa dulce, dar imi plac cele 2 vietuitoare foarte mult , cat despre hrana am cautat o ora si nu am gasit nimic...

  8. #28
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Ariciul ar trebui sa se hraneasca cu alge iar steluta de obicei gaseste in substrat papica, in mod
    normal mananca resturile ramase neconsumate de pesti si ce mai gasesc prin nisip. Era bine sa mai
    fi asteptat cateva zile si sa te gandesti mai intai pe ce varianta mergi pentru denitrificare. Poti eventual
    sa le arunci cateva bobite de hrana, inclusiv crevetii au nevoie, dar sa nu exagerezi, cand zic cateva bobite
    inseamna 5-10 bobite

    Cu pestii ar trebui sa mai astepti o perioada. Si pe duminica poate mai faci un mic schimb de apa, de data asta
    unul mai mic, maxim 10%. Si sa masori nitratii inainte de schimb. Era bine sa faci si un test de amoniac si nitriti,
    dar nu merita sa cumperi testele, daca te poate ajuta cineva ar fi ok. Nu stiu de unde esti pentru ca nu ai locatia
    trecuta la proifil, daca ai un pet shop unde sint acvarii marine in oras poti sa ii rogi pe ei sa iti faca un test contra cost.

    O zi buna,
    Dragos

  9. #29
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Salutare si multumesc amandurora pentru ajutor.
    Ca sidenitrificare m-am gandit sa merg pe nopox. Nu stiu exact cum sa il dozez mai ales pe perioada concediilor. La acvariul meu si la parametriiapa ,ar fi cam 2 ml/zi ca aditie.
    Cu prestii ma gandeam sa mai astept pana la inceputul lunii viitoare sa vad daca este totul ok.
    Cele 2 noi nevertebrate momentan sunt ok..se plimba nestingherite prin acvariu.
    Duminica sau luni o sa fac un schimb de aproximativ 10 litri de apa ..sper sa ajute.
    Locatia nu este trecuta...o sa o trec. Eu locuiesc in Germania...din acest motiv este ceva mai greu pentru mine cu acest hobby.
    Parametrii apei in acest moment sunt urmatorii:
    - nitrati : 5
    -nitriti 0.1-0.25 (undeva intre aceste valori)
    -amoniac <0.25 mg/L
    phosphate PO4- 0.03 mg/L.

    Inafara de Nitrati cred ca restul este destul de ok.

    Ce parere aveti?

  10. #30
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Da, pare ca ar fi ok, nitritii ar trebui si sa fie spre 0. Probabil ca in maxim 1 saptamana acvariul
    va fi ciclat.

    Nu te-am intrebat ce program de iluminare ai. Ca sa mai reduci din diatome redu programul la
    maxim 4 ore pe zi si il maresti apoi treptat cu cate o ora pe saptamana peste 2-3 saptamani.

    O seara placuta,
    Dragos

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •