Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 101 to 110 of 110

Thread: Acvariu nano 80L

  1. #101
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Eu folosesc biopelete+6ml Voldka => bomba atomica pentru tine! Deci, din nou, nu ai ales varianta buna de a invata!
    Sa-ti traiasca copilul si sa te bucuri de el!

  2. #102
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Multumesc,
    Am vazut pe internet ca sunt destule persoane care folosesc ca solutie un filtru extern gen canista, in care baga matrix si alte filtre media. Ce parere aveti de aceasta solutie? Da rezultate?
    Este mai avantajos pentru ca un filtru extern nu este la fel de scump ca un reactor , iar volumul disponibil pentru media este net superior , insa a folosit cineva aceasta varianta si a avut rezultate?

    O zi buna va doresc

  3. #103
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Acum cateva zile am adaugat aproximativ 2 litri de Matrix in filtrul canistra pentru a ajuta la scaderea NO3. Am observat ca in acvariu incep iar sa apara diatome , ca si cum ar fi deciclat. Este posibil asta sa fie o reactie la cei 2 litri de Matrix? Banuiesc ca in perioada urmatoare efectul se va diminua.
    Este posibil ca aparitia diatomelor sa aiba legatura si cu cresterea nr. vietuitoarelor?

    Multumesc

  4. #104
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Este posibil sa fie si din cauza Matrix-ului si este posibil sa fie si din cea a nr. de vietuitoare.
    Teoretic, daca ai respectat flow-ul recomandat pentru acest mediu de filtrare, se poate sa indrepte lucrurile si sa faca fata noului numar de vietuitoare.

  5. #105
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Pe sticla in care era Matrix-ul nu scrie debitul recomandat...scrie doar ca cele mai bune rezultate sunt obtinute cu ajutorul filtrelor tip canistra. Eu am un filtru canistra care are o pompa de 900l/h si in care am adaugat: 2 sertare (2 litri de matrix) , un sertar cu carbon activ si unul cu inele ceramice.
    In momentul de fata am 8 pesti si 2 creveti, 3 ciupercute + o anemona. Nu reusesc sa hranesc anemona. Am incercat cu bucatele mici de creveti , dar daca pun eu mancarea in anemona , pestii clown o dau imediat la o parte , iar daca reusesc sa prinda miscarea pestii clown , acestia o pun singuri in anemona , insa curentul de apa o da la o parte in cateva minute.
    Am observat ca de vreo 2 zile anemona se tot plimpa si are piciorul putin mai deschis la culoare si mai mare (la baza..). Oare anemona nu mananca pana nu isi gaseste un loc care sa ii placa? Ziua cand e lumina sau se aprind luminile de la acvariu , anemona pare ok si sta cu discul inaltat in sus , dar dimineata aceasta sta cu discul in jos ca o floare ofilita. Este normal acest comportament fara de lumina?
    Am masurat NO3-ul ieri si este undeva pe la 7. In fiecare zi adaug NOPOX iar saptamanl nutrienti pentru reef si Baktoblend de la Aqua Marin. (nu stiu daca este necesar acum sau daca ajuta)

    Multumesc de ajutor Sebastian . Am crezut ca am ramas singur pe aici.

  6. #106
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Salutare,
    De vreo 2 saptamani pe piatra centrala din acvariu (este o piatra mare sub forma de arc...nu a fost piatra vie) au inceput sa imi apara multe bule de gaz si alge verzi si rosii (cel putin alge cred eu ca sunt).Pe restul pietrelor nu am astfel de probleme.
    Am atasat o poza in speranta ca va veti putea da seama mai bine despre ce vorbesc. NO3-ul de vreo 2 saptamani a scazut de la un 9 la aproximativ 5.
    Aveti idee care ar putea fi problema si ce as putea face in aceasta privinta?

    Multumesc

    PS: nu stiu din ce motiv , cand vreau sa uploadez poza imi da "failed" :(

  7. #107
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Am refacut astazi testele si am urmatoarele rezultate:

    NO3 = 1
    No2= 0 (nedetectabil)
    PO4 =0
    NH4 = < 0.25

    La ultimul dintre teste mi-a iesit o solutie alba , laptoasa. Nu sunt foarte sigur daca testul l-am facut ok.
    Cred ca rezultatele sunt bune , insa o buna parte din substrat devine rosie (din loc in loc se vede ceva ca un fel de ata mica rosie) , iar piatra aceaa mare facuta ca un arc este plina de alge rosii si verzi.
    Nu stiu cum sa pun poza ca sa va dati seama mai bine.
    Aveti vreo idee care ar putea fi problema?

    Multumesc anticipat de sfaturi!

  8. #108
    Maestru Aquascape Sebastian Costin's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare - Romania
    Posts
    1,882
    Post (Dis)Likes
    Pune poza sa vedem exact ce ai acolo

  9. #109
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Deutschland, Gelsenkirchen
    Posts
    57
    Post (Dis)Likes
    Nu știu de ce, dar de cāteva zile īmi da "failed" cānd vreau sa adaug o poza
    . La voi merge sa puneți poze? De mai aduna ceva ciano bacterii pe geamul din spate a acvariului, īnsă pe piața centrală și pe substrat se extinde ceva rosu.

  10. #110
    Member Irena's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Prahova/Valenii de Munte
    Posts
    135
    Post (Dis)Likes
    Daca te vei stradui vei putea fi ajutat. De atata timp postai poza pe un album online ca sunphoto sau altele si copiai aici lincul respectiv. Grea treaba nu este asa???

Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •