Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 71 to 80 of 87

Thread: Concurs Scaper's Tank 2014

  1. #71
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Cu "motoarele" la maxim, mai avem mai putin de o saptamana. Pastrez o doza de optimism si sper sa fie gata. Un preview, cunoscut probabil de o parte din voi, de pe FB :


  2. #72
    High member Leon's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    616
    Post (Dis)Likes
    Imi place cum se vede in zare ........... senzatia ca acea carare se duce spre asfintit (sau rasarit)
    m-ar fi placut ceva mai dense plantele pe langa carare, eu zic ca i-ar mai trebui vreo 3 saptamani pana la "maturare", pare putin crudut,
    are iz de scape ................ succes cu el la competitie !

  3. Likes alex08 liked this post
  4. #73
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    De acord, eu zic ca ar fi de ajuns si doua saptamani sa-l fac compact (in principiu, important este sa se faca compact M. sp. Monte Carlo, cu Elatine triandra nu-mi fac probleme). Din pacate nu mai am atata timp la dispozitie.
    In acest moment setup-ul are undeva la doua saptamani si jumatate de la plantare.
    Ramane de vazut cum se va prezenta pe 31.10. , la acest setup conteaza si o zi in plus, de asta o sa-l inscriu la final.
    De data aceasta o sa folosesc mai multe surse de iluminare ca data trecuta si o sa ma joc si cu un DSLR, in speranta sa pot sa scot ceva poze de calitate.

    Multumesc pentru sustinere!

  5. Likes Kin, Ionut Godea liked this post
  6. #74
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    inca 4 zile



    Nume setup : Trees of desire

    Poza facuta sub (foarte multa) lumina rece, pentru a accentua verdele plantelor (2x10000k + 1x8000k).
    Aparat foto : Canon 450D, obiectiv Canon EF 50mm f/1.8 II

  7. Likes petre 79 liked this post
  8. #75
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    Alex, avand in vedere aparatul si obiectivul pe care-l folosesti, ai mare grija la punctul in care focalizezi - acesta fiind si cel mai important "subiect"
    daca vrei sa maresti campul de adancime (deep of field) trebuie sa micsorezi diafragma - si implicit sa scazi viteza de expunere sau sa cresti ISO


    bafta maxima!!!!

  9. Likes alex08 liked this post
  10. #76
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Dan, mersi mult pentru idei/sfaturi. Am observat ca la fiecare poza imi indica punctele in care focalizeaza.
    O sa ma mai joc cu setarile, cu ISO am mers pana acum pe 200, deci mai am de incercat.
    Daca as fi avut si un obiectiv macro la el, as fi putut sa prind niste "chestii" frumoase, dar na, deocamdata ma multumsc si asa.

  11. #77
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    uite aici postul #236 ca sa nu repet povestea - cum e cu f/x, shooter speed, iso si deep of field

    despre punctele de focus: vezi ca ai un buton " * " in dreapta sus pe spatele camerei din care alegi punctul de focus (ori unul/fiecare in parte, ori toate si alege camera) muti cu sagetile unde vrei sa fie punctul in care focalizeaza. cel mai bun e cel central (din constructia camerei) dar poti face niste teste pe toate, in functie de ce vrei

    obiectivul 50mm f/1.8 e un obiectiv foarte bun - sharp si luminos - dar nu prea te ajuta diafragma deschisa in cazul de fata (fotografierea acvariului) pentru ca ai nevoie de un camp de focus larg (latimea bazinului). ala e un oobiectiv cam petru portrete, dar cred ca merge sa inchizi diafragma mai mult!

  12. Likes alex08 liked this post
  13. #78
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult, trebuie sa recunosc ca uitasem de postare aia.
    Referitor la " * " punctele de focus, gasisem butoanele, m-am si jucat un pic cu ele. Ramane sa mai exersez si cu restul.

  14. #79
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes

    3,2,1...start!



    Le urez succes de acum tuturor romanilor participanti, sa creem o impresie si mai buna decat in primavara!

  15. #80
    Junior Member nana's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Iasi
    Posts
    55
    Post (Dis)Likes

  16. Dislikes opincarul disliked this post
Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •