Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: De ce NU tubi?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brasov
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes

    Question De ce NU tubi?

    De ce multa lume de pe forum care cauta sa cumpere hrana vie evita tubi si chiar mentioneaza de cele mai multe ori: "in afara de tubi"?

  2. #2
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Pentru ca o data cu tubifex introduci in acvariu o multime de paraziti..

  3. Likes Glucida liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brasov
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes
    Si totusi sunt comercializati sub forma de hrana congelata, uscata sau mai stiu eu cum... Iar unii vanzatori poate chiar ii recomanda.
    Mai cunosti vreo situatie asemanatoare si pentru alte tipuri de hrana vie? De ce alte surse de hrana ar trebui sa se fereasca un incepator? Ms mult de raspuns.

  5. #4
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    vanzatorii or sa-ti recomande orice, doar ca sa vanda - exclude-i din lista de sfatuitori.
    cunosc, dar nu cunosc la ce vrei sa dai hrana

  6. Likes Glucida liked this post
  7. #5
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Glucida View Post
    De ce multa lume de pe forum care cauta sa cumpere hrana vie evita tubi si chiar mentioneaza de cele mai multe ori: "in afara de tubi"?
    - Ce sunt TUBI-ii?
    - Unde cresc?
    - Cu ce se hranesc?
    - Cum se dezvolta?

    Cam astea ar fi minimul de intrebari pe care sa ti le pui, sa cauti rapunsul la ele, apoi involuntar vei intelege si "de ce nu?"
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. Likes Glucida liked this post
  9. #6
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Nu-l lua tare pe om, stai sa vedem ce specii de pesti doreste sa hraneasca, sa-i putem recomanda ceva.

  10. Likes Glucida liked this post
  11. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brasov
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes
    Am trei pesti Betta si cativa guppy (din ultimii vreau sa donez femelele). Le-am dat fulgi, daphnia, larve de tantari, tubi uscati dar in ultima perioada i-am hranit mai mult cu tubi congelati. Azi am citit mai multe anunturi prin care unii colegi cumparau hrana vie exceptand tubi si m-am intrebat de ce?, gandindu-ma ca tubi sunt crescuti in medii controlate, eventual tratati cu ceva inainte de a fi comercializati si din moment ce sunt pe piata.
    Cat despre pestisori, ei au mancat cu pofta si tubi...

  12. #8
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    gresit.
    viermii tubifex traiesc intr-un anumit mediu.
    congelati sau proaspeti, reprezinta o optiune de care e bine sa te feresti.

    uite aici o discutie: http://forum.acvarist.ro/showthread....rmilor-tubifex

    si piata e plina de oferte, care mai de care, nu te crampona de scarboseniile alea.

    acum, urecheala... 3 betta? sper ca nu in acelasi bazin! si sper ca nu in acelasi bazin cu guppy si alte specii!

    betta sta singur, intr-un bazin special amenajat, cu spatii unde sa se poata ascunde, pus mai ferit sa nu se streseze cand treci pe langa el.

    pentru guppy iti recomand mancarea de la jbl, pentru "pesti cu gura mica" (jbl granocolor, jbl granomix)

  13. Likes Glucida liked this post
  14. #9
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Da bre: 2 femele si un mascul (nu zic de performanta nevestei care are 3 masculi (betta) in acelasi borcan)

    Oricum.... sfatul lui Dan este bun: nu se pune mai mult de 1 mascul intr-un acvariu. Dar... si chiar daca pui: timpul este cel mai bun judecator... le rezolva pe toate: la fel si numarul bettanilor... care se vor reduce la 1 prin "eliminare".
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  15. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brasov
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes
    Momentan sunt in maternitati de guppy in acvariul principal pana pe 10 cand iau salariul si intentionam sa le cumpar cate un acvariu pentru fiecare. Sunt astfel de vreo saptamana de cand am vandut acvariile in care erau tocmai pentru ca sa le cumpar atceva mai mare. Cele vechi aveau 5l.
    E anevoios, pentru ca una din femele are tendinta de a sari din maternitate odata la cateva zile si trebuie sa o tot pescuiesc si sa o pun inapoi
    @Nimeni. sfaturile tale nu trec peste incapatanarea nevestei? Poate asteapta sa te simti si sa ii cumperi un acvariu/acvarii
    Multumesc dan.pavelescu pentru recomandare in privinta hranei si pentru link-ul din mesaj. Vad ca este un subiect foarte controversat. Il voi citi cu interes in continuare. Pacat ca nu l-am gasit la "cautare" si a trebuit sa redeschid o discutie mai veche.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •