Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18

Thread: De ce NU tubi?

  1. #11
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Glucida View Post
    @Nimeni. sfaturile tale nu trec peste incapatanarea nevestei? Poate asteapta sa te simti si sa ii cumperi un acvariu/acvarii .
    Nu, ca am nevasta ardeleanca Un coleg forumist mi-a spus o vorba mare: Sfaturile date.... niciodata nu sunt respectate!

    Cat despre acvarii... prefer sa zambesc... Prietenii stiu de ce.


    Scuze de off-topic!
    Last edited by Nimeni; 06-05-2014 at 19:19.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. Likes marianmarian liked this post
  3. #12
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    http://forum.acvarist.ro/showthread....highlight=tubi
    Daca intre timp nu s-a intamplat ceva notabil in lume si nu mai stiu eu, raman la parerea mea. Dupa umilele mele cunostinte updatate, respectivul producator de Tubifex nu mai exista!!! Sa fie inca un punct in directia randamentului extrem de scazut datorita costurilor exorbitante si alternativelor mai rentabile? Habar n-am.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  4. #13
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Personal, nu am avut probleme cu tubifex. Exceptie cazul unor pesti debilitati, flamanzi, care au mancat prea mult; vreo 4 din cca. 100 au murit de indigestie si complicatii bacteriene, dar asta se poate intampla folosind orice hrana, in acest tip de situatii.
    Nu as incerca la Discus.
    Nu se da decat tubifex cu aspect perfect pestilor sensibili, supusi schimbarilor care scad imunitatea etc. Brutele bine echilibrate pot consuma si tubifex din apa care s-a deteriorat putin (incep sa apara descompuneri, viermi care mor de hipoxie), dar e de preferat sa nu ajungem acolo.
    Nu in ultimul rand: nu se da imediat dupa colectare, dar asta cred ca o stim toti. Se tin in apa curata, schimbata, vreo 3-4 zile, pentru a-si goli tubul digestiv de malul ingerat.

    Altfel, este o hrana excelenta. Intr-adevar, pestii cresc repede, sanatosi si rezistenti.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #14
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Eu tineam tubifex-ul intr-un vas plat si nu prea inalt (5-6 cm) sub un fir de apa rece ce curgea la chiuveta.Rezistau asa 5-6 zile.
    Nu am mai dat demult tubi la pesti.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  6. #15
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Firul de apa este o risipa extraordinara, mai ales intr-o tara care incepe sa semene climatic cu centrul Anatoliei... se duce foarte multa.

    Eu am o cadita de plastic in care pun vreo 45l de apa, iar deasupra caditei o tava de cca.40x70cm, tot cu vreo 5cm apa. In aceasta tavita stau viermii, iar in cadita am un powerhead micut cu un furtun ce arunca apa de la vreo 10cm in tava viermilor. Din preaplin sau perforatii facute in latura opusa, apa curge inapoi in cadita.
    Acest sistem merge macar o saptamana la 500g tubifex, daca temperatura medie este de max 15*C. Sub 15, merge proportional mai mult, dar peste, apa trebuie schimbata mai des.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Si totusi ce alternative avem la tubi ?

  8. #17
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Grigoras, pentru ce specie de pesti?

  9. #18
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by grigoras123 View Post
    Si totusi ce alternative avem la tubi ?
    Eu unu' nu prea inteleg intrebarea !
    Intre tubi si...tubi sau...cum ?
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •