Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 77

Thread: Pregatire apa ciclide

  1. #11
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Departe de a intra in polemica cu tine sau altcineva insa imi mentin parerea ca, clorul este un bun aliat impotriva multor paraziti ce ne pot invada acvariile.In plus de asta, nu decicleaza.Acum, desigur ca si concentratia acestuia din apa de retea are o mare importanta.Cat clor o fi in apa de retea de la Arad, nu cunosc.
    EU si aici ma refer doar la mine fac la africani MALAWI schimburi de apa saptamanale de 50% fara a adauga orice alta substanta sau mai stiu eu ce.
    Tot eu, pana acum 2 zile cand am mutat niste discusi din steril in plantat, le faceam schimb de apa ZILNIC 50% de la retea fara prefiltre pe furtune sau alte nebunii.

    P.S. te invidiez pentru apa MALAWI curat !
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  2. Likes Nimeni liked this post
  3. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Bucuresti- Drumul Taberei
    Posts
    51
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu daca ati auzit pana acum de sisteme de osmoza inversa. Eu nu imi permit sistem de osmoza, asa ca schimb direct de la robinet. Clorul se evapora in mai putin de 24h, iar pesti mei il tolereaza destul de bine. Referitor la schimbul tau de apa, poti imparti schimbul de apa in doua, 20% joi si 20% duminica. Eu prefer intr-o singura zi, ii stresez doar odata pe saptamana.

  4. #13
    Junior Member admbada1006's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Arad, Romania
    Posts
    41
    Post (Dis)Likes
    Deci, citesc si nu imi vine sa cred...
    Toate acele post-uri si articole in care se face referire la faptul sa nu spalam filtrul la robinet pt ca se decicleaza, sa folosim substante care sa anuleze clorul pt a nu perturba coloniile de bacterii denitrificatoare.....
    Toate aste sunt balarii?
    Deci merge treaba cu apa de la robinet, ca si cum ar fi direct de la izvoarele Amazonului? :-)

  5. #14
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Danny: fara dovezi, nu e caz de polemica . Doar ca vad clorul ca fiind in cel mai bun caz inofensiv, dar nu benefic. Daca la 50% nu afecteaza pestii sau bacteriile din filtru (interesant), cred ca nu are vreun efect nociv nici asupra unor germeni/paraziti.
    Faza cu discusii ma intriga si mai mult, mai ales ca-s mai fragili... E clar ca s-au schimbat multe la regia de apa.
    Apa mea buna, de invidiat: GH 20, KH 15, pH 7-7,5 . Si mie imi place!!

    @kazaku: stie lumea, e veche osmoza ... nu ma pricep, dar cel putin unele membrane sunt sensibile la clor (era specificat), si se indicau prefiltre cu carbune activ. Oricum, cu exceptia unor anumiti pesti/plante care cer ape moi si acide, sa lucrezi cu apa demineralizata este inutil si chiar daunator.

    @admbada1006: daca acel schimb cu 50% apa de robinet nu creaza probleme, alta e situatia cand speli filtrele cu 100% apa de robinet. Aia e facuta sa ajunga oarecum microbiologic pura la robinetul tau, deci le poate dauna bacteriilor.
    De fapt, pana si o spalare in apa scoasa din bazin, daca lasa buretele curat-curat, a indepartat macar 90% din masa bacteriana acumulata, ceea ce suna macar a deciclare partiala. Iar daca nu exista alternative de recolonizare rapida (ex. substrat), mai scapi hrana in exces si mai ai si o masa insemnata de animale care produc deseuri, e foarte posibil sa ai si efecte negative mai mult sau mai putin vizibile.
    Last edited by Tatanka; 05-05-2014 at 00:35.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  6. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Bucuresti- Drumul Taberei
    Posts
    51
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu cat de nociv e pt pesti. Nu prea cred ca decicleaza acvariul. Eu fac teste de apa odata la doua saptamani, la o zi dupa schimbul de apa. De obicei clorul imi iese 0. Atat stiu, atat zic. Altceva nu am de zis, nu ma pricep chiar asa de bine, sunt incepator.

  7. #16
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    @kazaku: clorul iese din apa repede. Firesc ca a doua zi, la testare, iese 0. Dar clorul iti va omori din bacterii.. ca deh.. asta face in primele ore.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  8. #17
    Junior Member admbada1006's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Arad, Romania
    Posts
    41
    Post (Dis)Likes
    @Tatanka: Referitor la spalarea buretilor din filru (intern). Eu folosesc apa din acvariu pt a spala buretii si trbuie sa ii "strofoc" destul de mult pt a se mai elibera din pori... Altfel filtrul se "impotmoleste" si debitul scade dramatic.
    Dupa de strofoc bine buretii, apa din galeata iese NEAGRA. In cazul acesta inseamna ca am ucis din bacterii? Ce clatesc eu nu este doar mizerie adunata?
    Mulumesc.

  9. #18
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @admbada: este si mizerie, desigur, care se va descompune si va contribui si ea la cresterea masei bacteriene, daca e destul oxigen. Suprafetele si porozitatile mediilor filtrante- fiind suporturi pentru coloniile de bacterii- se acopera cu o "mazga" (pelicula, bioderma etc.) sau adapostesc "buzunare" minuscule de detritus care lucreaza; toate acestea nu-s altceva decat partea vie a filtrului. Insasi mizeria grosiera este suport pentru bacterii. Sigur ca la curatare mai reduci din aceasta parte vie, dar e vorba de o reducere mecanica, nu le ucizi in sensul de a compromite filtrarea. In conditii bune si cu un efectiv de pesti adecvat, masa bacteriana se reface repede, fara evenimente.

    E posibil sa hranesti prea mult sau sa ai fragmente de vegetatie moarta care iti colmateaza filtrul atat de rau? Indicat ar fi sa nu speli foarte bine buretele, teoretic. Oricum, daca ai un echilibru pesti/volum/filtrare si nu e nici o problema, evident ca merge si asa .
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  10. #19
    Junior Member admbada1006's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Arad, Romania
    Posts
    41
    Post (Dis)Likes
    E adevarat ca dau cam multa mancare...
    Dar am si pesti mai marisori si mai mititei si nu stiu cum sa faca sa apuce fiecare ceva....
    Si atunci, dau mai mult, in ideea ca "rezolva" filtrul
    Mi-am luat recent un Aquael FZN Versamax 2 si sper sa rezolv problema filtrarii cu el...

  11. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Bucuresti- Drumul Taberei
    Posts
    51
    Post (Dis)Likes
    Eu nu stiu ce filtru ai si ce acvariu. Nu de alta, dar numarul pestilor, marimea acvariului si filtrarea sunt de vina pt valorile apei. Eu am avut un filtru prea mic pt un acvariu de 300l, ii hraneam de 3-4 ori pe zi si aveam no2-2 si no3-100. Am avut noroc ca nu am avut fatalitati.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •