Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 38

Thread: Inmultirea la Macropodus opercularis

Junior Member
    Post (Dis)Likes

Inmultirea la Macropodus opercularis

Cum se poate de stimulat inmultirea la macropodus?
    Eu am separat o pereche de macoropozi in acvariul p/u inmultire ,insa deja au 1 saptamina si ceva si macar nici cu aau construit cuibul.
    Va rog sami datzi ceva sfaturi.
    Mersi!!!

Aquariumul in care eam pus p/u reproducere e cam de vreo 23l ,insa am uitat sa va spun unde am plsat aquariumul cu ei ,sta pe marginea ferestree la lumina soarelui ,si aseara mam ghindit sa acoper acquariumul de lumina , si astazi am gasit un cuib micutz cam de vreo 2cm diametru ,creed ca asta era cauza ,lumina soarelui
    Despre femela nu cam grasa ,si sta pe la fundul acv. Masculul e viu colorat si din cind in cind are grija de cuib, poate ei deja au depus icrel , pentru ca eu nu am fost acas de dimineatza , si poate de atit o tine pe femela mai departe de cuib.Din cauza ca a stat la soare acv incepe sa se inverzeasca , sa il las asa , sau sa schimb apa???tempereatura in acv. e 29grade.
    Mai scriu mine ,despre schimbari...daca vor aparea.

Member
    Post (Dis)Likes
    Da-ne detalii despre acvariu, temperatura si daca femela este ,,umflata,, sau nu.

Base member fanta's Avatar
    USAMV Bucuresti; Facultatea de Piscicultura
    Post (Dis)Likes

in primul rand

moldova nu imi spune nimic; poate faci ceva in privinta asta.
    in al doilea rand; fara sa ma dau mare sau sa te pun intr-o lumina proasta; ai femela si mascul?
    in al 3-lea rand un sfat; ca sa ii stimulezi, tine-i despartiti macar o saptamana dupa care ii pui impreuna (prima e femela) in cazul in care ai un bazin de 40-50 litri, daca nu bagi masculul primul si femela a doua zi dimineata (dar o pui cumva sa nu ajunga masculul la ea dar sa o vada).
    acvariul sa fie cu mai multe locuri de ascuns pentru femela si cateva plante gen "Ceratopteris thalictroides" la suprafata apei.
    alceva ce sa mai zic, mult noroc in cresterea puilor.
    PS te apuca de inmultit daca nu ai cunostintele minime in cresterea puilor si o hrana adecvata pentru micile vietuitoare.

High member
    Post (Dis)Likes
    mi se pare a fi o specie usor de reprodus...iar puii cresc mai usor ca cei de betta
    ....cine e fara de greseala...sa arunce primul cu piatra...

Very high member
    Post (Dis)Likes
    Astia se puiesc mai rau ca iepurii. Lasa-i in pace ca stiu ei ce au de facut numai sa aiba 'cucoana' icre. Mai bine pregateste-te cu hrana pentru pui.

Pe mine m-au terminat psihic, in orice acvariu ii puneam se impuiau si terorizau ceilalti pesti. Astia n-au treaba cu PH, duritate sau temperatura. Daca sunt sanatosi se reproduc orice-ar fi, daca ii ai de cateva luni si nu au depus ori sunt prea tineri ori ceva nu e in regula cu ei. Ultima oara am gasit perechea in acvariu de 80 l, tot plin de pui, iar ceilalti pesti ( 9 palmeri adulti si ai naibii, un ancistrus adult si 4 rummy) stateau adunati sub filtrul eheim aquaball. Ieri m-am enervat , am umplut o piscina pentru copii gonflabila (capacitate 5000 l) in curte, cu apa de rezervor si i-am bagat acolo pe teroristi. Sa vedem ce iese.
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

Junior Member
    Post (Dis)Likes

.

Mersi... Nu sunt cunoscut inca bine cu aces sait.

Junior Member
    Post (Dis)Likes

observari

Am observa ca masculu macropod o fugareste si se da pe la femela,e colorat aprins,cred ca vreea so aduca pe femela sub cuib?
    Peste noapte trebuie laasata vreo lumina aprinsa?
    Astept raspuns!!!

Very high member
    Post (Dis)Likes
    Se descurca si fara lumina dar daca vrei sa lasi o lampa de veghe in camera e ok (ar trebui lasata in permanenta in camera cu pesti).
    Daca femela nu e pregatita de depus s-ar putea sa o bata cam nasol. Femela cu icre trebuie sa aiba burta umflata mai ales pe lateral, umflaturile cumva paralele cu corpul. Altfel o chinui degeaba.
    Lasa apa asa verde, e ok pentru pui, mai papa si ei o euglena ceva .
    Astia fac foarte multi pui, acvariul de reproducere e mic, o sa ai de munca cu curatenia, zilnic.
    Uita-te in cuib de jos in sus si vezi daca sunt icre sau larve, sau chiar pui in acvariu. Daca da, scoate femela (daca au terminat depunerea).
    total 1200 l
    ancistrus sp.+L 144, apistogramma macmasteri, betta coccina+albimarginata, colisa lalia, cory panda+pygmaeus, guppy, rummy nose, pleco, kryptopterus, macropodus opercularis, red+black phantom, melanotaenia, ramirezi, palmeri, otocinclus, paracheirodon axelrodi, pterophyllum scalare, thayeria boehlkei, trichogaster trichopterus+leeri, trichopsis pumila, atya gabonensis, atyopsis molucensis, caridina japonica, red cherry+white pearl, neritine, pomacea bridgesii

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Vad ca nimic nu se intimpla,deja e a 2 zi dupa construirea cuibului si aceeasi poveste, Masculu vad ca are griga mereu de cuib i(il cirpeste),si se invirte pe linga femela care sta la fundul acv.El incearca sa o aduca sub cuib insa ea fuge mereu de el , el nu ii face nimic rau vad ca nu o ciupeste ,isi demonstreaza frumusete prin fata ei.Ce ma sfatuiti sa fac ,sa ii mai las,imi fac griji ca nu eam hranit 1 saptamina si ceva???

High member
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by doru688
    ,.....sa ii mai las,imi fac griji ca nu eam hranit 1 saptamina si ceva???
    cum adica nu i-ai hranit de 1 saptamana ..vrei sai extermini?
    da-le mancare si ai rabdare ca o sa depuna ei cand e pregatita femela...e importanta sa aiba ascunzatori pentru anumite momente de ''tandrete''
    ....cine e fara de greseala...sa arunce primul cu piatra...

Page 1 of 4 123 ... LastLast