Results 1 to 6 of 6

Thread: Clasificare creveti Neocardinia Davidi var. Red

  1. #1
    Member polsen_h's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Petrosani
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes

    Clasificare creveti Neocardinia Davidi var. Red

    Deoarece nu exista o clasificare oficiala pentru crevetii Neocardinia Davidi var. Red este destul de greu(mai ales din postura de cumparator) sa-ti dai seama ce cumperi sau ce detii.
    Poate pentru unii informatiile de mai jos nu prezinta o noutate dar negasind nimic asemanator pe acest forum am decis sa postez eu.Va astept parerile si de asemenea criticile constructive

    Cautind pe internet am gasit urmatoarea clasificare:



    Daca as lua ca referinta tabelul de mai sus, Sakura ar fi Cherry un pic mai colorat . Fire Red high grade mai este denumit si Super Fire Red. Pe linga asta sunt 2 tipuri de Fire Red: Sakura Fire Red si Taiwan Fire Red, diferenta intre cele doua ar fi linia mai stabila pentru Taiwan( doar 10% din ponta prezinta gene recesive) si coloritul care la Taiwan este mai aprins si mai putin mat fata de Sakura.
    In afara de variatiile din tabel, de curand a aparut inca una(sic): Bloody Mary Sakura, rezultata din Chocolate Sakura, fiind aproape identica cu Painted Fire Red, singura deosebire fiind in lungimea rostrum-ului:



    Tot pe internet am gasit si urmatoarea clasificare:
    -Red Cherry/Red fire
    -Sakura grade A
    -Sakura grade S
    -Sakura grade SS
    -Bloody Mary

    Personal as prefera varianta a 2-a.
    Lose youself in nature and find peace

  2. Likes Nimeni, ionutz.m, dandumitru, petre 79, alex08 liked this post
  3. #2
    Maestru Aquascape alex08's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Craiova
    Posts
    4,148
    Post (Dis)Likes
    Foarte buna ideea. Ca o corelare, eu vad Fire Red High Grade din prima clasificare ca fiind Sakura grade S din a doua. Banuiesc ca a doua clasificare e luata de pe un site din Germania (sa ma corectezi daca nu e asa).

    Un exemplu, eu zic ca in imaginea de mai jos este Fire Red High Grade/Sakura grade S :



    De acord?

  4. #3
    Member polsen_h's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Petrosani
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    Total de acord Alex si da, de pe un site nemtesc am luat cea de-a 2-a clasificare, nu am dat nume nedorind sa fac recalma, fiind un site comercial

    Haide sa corelam cele doua clasificari sa se inteleaga mai usor:
    - primele 2 locuri din clas. Nr1, respectiv Cherry, Sakura -> primul loc din clas. Nr2, respectiv RED Cherry, Red Fire
    - locul 3 din clas. Nr1, Fire Red LG -> locul 2 din clas. Nr2, Sakura grade A
    - locul 4 din clas. Nr1, Fire Red HG -> locul 3 din clas. Nr2, Sakura grade S
    - locul 5 din clas. Nr1, PFR G -> locul 4 din clas. Nr2, Sakura grade SS
    - Bloody Marry

    De asemenea exemplific si eu cu foto, un FR LG(Sakura grade A):

    Lose youself in nature and find peace

  5. Likes alex08 liked this post
  6. #4
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Foarte buna initiativa si de mare folos
    Daca nu gresesc, aici am Fire Red High Grade:


    Bun, acum am o intrebare referitoare la clasificarea crevetilor respectivi. De ceva timp incoace, am vazut ceva exemplare in bazin care au o dunga rosie, de o nunata diferita fata de restul corpului. Am intalnit asta si la varianta yellow, din cautarile pe internet, sub numele de yellow band, si ma gandesc ca merge si aici, red band. Am cateva exemplare cu trasatura asta, o banda bine delimitata pe spate, am si exemplare ca in poza de sus, care nunata respectiva e neuniform asezata pe spate. Am si o poza, defapt e focalizat muschiul dar se vede jos un mascul cu banda respectiva, si am sa incerc sa fac poze mai clare. din ce am auzit, blood mary nu au nuanta respectiva, doar celelalte grade o pot avea. Asta nu se pune ca o subspecie in clasificare? sau vorbesc aiurea?


  7. #5
    Member polsen_h's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Petrosani
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ionutz.m View Post
    Bun, acum am o intrebare referitoare la clasificarea crevetilor respectivi. De ceva timp incoace, am vazut ceva exemplare in bazin care au o dunga rosie, de o nunata diferita fata de restul corpului. Am intalnit asta si la varianta yellow, din cautarile pe internet, sub numele de yellow band, si ma gandesc ca merge si aici, red band. Am cateva exemplare cu trasatura asta, o banda bine delimitata pe spate, am si exemplare ca in poza de sus, care nunata respectiva e neuniform asezata pe spate. Am si o poza, defapt e focalizat muschiul dar se vede jos un mascul cu banda respectiva, si am sa incerc sa fac poze mai clare. din ce am auzit, blood mary nu au nuanta respectiva, doar celelalte grade o pot avea. Asta nu se pune ca o subspecie in clasificare? sau vorbesc aiurea?
    Yellow band=Yellow Neon

    Acum vreo 5 ani cand am avut in acvariu RCS am observat si eu acest lucru, predominant crevetilor "batrani". Se pare ca este o caracteristica a stramosului comun Neocardinia Davidi var. wild:



    In cazul Yellow neon aceasta caracteristica a fost exploatata. Pentru varianta Red acest lucru denota instabilitatea liniei - procent mare de gene recesive per ponta.Este parerea mea, bazata pe putina experienta in domeniu.Daca gresesc, bucuros astept conraargumente acest lucru fiind si scopul acestui topic
    Lose youself in nature and find peace

  8. Likes ionutz.m liked this post
  9. #6
    Base member ionutz.m's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Zalau
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Sa sti ca la exemplare tinere am intalnit fenomenul de dunga frumos delimitata.Sunt curios cum o sa evolueze exemplarele tinere cu aceasta caracteristica, ba mai mult decat atat, am in plan sa fac un bazin si sa scot doar exemplare in genul.

  10. Likes polsen_h liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •