Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18

Thread: Am o alga

  1. #1
    High member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    in Bucuresti din '74
    Posts
    846
    Post (Dis)Likes

    Am o alga

    Am de ceva timp o alga care a inceput sa se dezvolte destul de urat pe frunzele de nucus si pe cele de valisneria. Cabomba si echionodorusul nu sunt afectate.
    Imagini:


    Mentionez ca pentru o perioada am adaugat in apa la schimbul saptamanal cate 10 ml. de fertilizator SERA Florena timp in care plantele au crescut frumusel (acvariul are 50 de litri brut). Am intrerupt adaugarea de fertilizant atunci cand am observat aparitia din ce in ce mai masiva a acelei alge (mi-a fost teama sa nu ajute la raspandirea ei).
    Acvariul arata acum asa:


    Intrebarile mele acum:
    - stiti cumva ce tip de alga este si cum o combat?
    - aparitia acesteia a fost favorizata de adaosul de fertilizanti sau de aglomeratia de plante din acvariu ?
    - sa mai raresc vegetatia din acvariu ?

    Va multumesc.

  2. #2
    High member phane's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    519
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum arata as zice ca este hair algae si s-a dezvoltat asa de... "frumos" datorita unui exces de fier (Sera Florena este un fertilizant pe baza de fier). Cred ca e bine ca ai intrerupt fertilizantul. Eu, unul n-as scoate din plante dar as face un schimb de apa (max. 30 %) si as "tunde" frunzele afectate. Mai multe n-as putea sa-ti spun dar vezi si tu http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=9913
    ... fara semnatura.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    in Bucuresti din '74
    Posts
    846
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspuns.
    Frunzele le tot tund, am observat ca alga se dezvolta cu precadere la varful acestora, probabil din nevoia de lumina.

    Ma intreb daca introduc niste creveti oare acestia vor reusi sa curete plantele? Am citit ca un coleg forumist ofera spre vanzare cativa Red Cherry, in afara ca mi se par si foarte simpatici si ma gandesc ca poate ma vor si ajuta. Ce parere aveti? Cei doi SAE pe care ii am sunt destul de indiferenti la aceasta problema.

  4. #4
    High member phane's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    519
    Post (Dis)Likes
    Crevetii chiar n-au cum sa strice dar va trebui sa ai grija daca vei introduce vreodata chimicale in bazin. Poate n-ar strica sa incerci si o pauza de iluminare undeva pe la pranz. (Ideea este 4-5 ore lumina apoi pauza cca. 2 ore si iar 4-5 ore lumina). Vezi aici: http://www.aquascapingworld.com/maga...ent-Algae.html
    Bafta.
    ... fara semnatura.

  5. #5
    High member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    in Bucuresti din '74
    Posts
    846
    Post (Dis)Likes
    In ultimul timp singura substanta chimica pe care o adaug in acvariu este verdele de malachit. Am inceput sa adaug cate 10 picaturi de SERA Costamed dupa fiecare schimb de apa, preventiv, in urma unui incident nefericit in care mi-a decimat aproape toata populatia de guppy.

    Ar fi o problema ?!

    PS: voi incerca si schema cu pauza de iluminat.

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    ca sa citez un coleg forumist: "tie ti-ar placea sa iei medicamente chiar daca nu esti bolnav?". Nu mai baga nici un medicament daca nu ai boli in acvariu.
    Cat despre alge, vei avea alge permanent (exista zeci de discutii pe tema asta). Totul e sa le tii sub control (adica in cantitati minime si cat mai putin vizibile). Asta se realizeaza printr-o fertilizare corecta (ceea ce la tine, tinand cont de culoarea unor frunze) nu prea cred ca este.
    Incearca una din solutiile pasnice de oxidat algele (de ex. apa oxigenata) numai ca ai mare mare mare grija ca poate deveni periculos.
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,119
    Post (Dis)Likes
    1. despre alge explicatii si identificare aici: http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

    2. medicamentele nu se adauga preventiv si da, este o problema, deoarece majoritatea decicleaza avariul, cele care contin verde de malachit in mod sigur.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    290
    Post (Dis)Likes

    Alge

    @ patapetevici - Dupa cum bine ai observat alga se dezvolta in zona superioara a acvariului deoarece acolo conditiile de dezvoltare si multiplicare sunt se pare propice pentru asta .Stiind ca aerul si apa se comporta ca filtre la trecerea luminii , pot sa trag concluzia cum ca este prea multa lumina .Despre suprafertilizare nu cred ca este vorba ,deoarece alga ar fi fost prezenta la toate nivelurile bazinului.Daca fotografia "de zi" a bazinului nu este corectata ,pot spune si ca spectrul de culoare al tuburilor fluorescente folosite de tine este cam "cald".Daca ai cumva la rezerva Osram fluora , incearca sa-l folosesti o perioada.Crevetii sunt utili dar grija mare cu metalele grele din solutiile de fertilizare.
    Trebuie să ştii să perseverezi pentru a ajunge la echilibru. Trebuie să fii echilibrat pentru a avea posibilitatea să examinezi cu calm şi limpezime. Trebuie să examinezi cu calm şi vedere clară pentru a ajunge la linişte, la încredere.Trebuie să fi obţinut liniştirea, încrederea, pentru a putea discerne esenţialul lucrurilor. Când se discerne esenţialul lucrurilor, se poate atinge scopul.

  9. #9
    High member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    in Bucuresti din '74
    Posts
    846
    Post (Dis)Likes
    Am inteles, multumesc pentru raspunsuri.
    Asa zisul tratament "preventiv" l-am aplicat dupa indicatiile etichetei de pe flaconul SERA (cea in romaneste). Am presupus ca ei stiu mai bine despre ce vorbesc.

    Killiman, s-ar putea sa ai dreptate. Am inlocuit acum aproximativ 4 luni tubul no-name cu un tub Phillips cu lumina calda. Nu stiu exact specificatiile lui, voi reveni cu aceste date mai tarziu, cand voi ajunge acasa.

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    bucuresti/berceni
    Posts
    729
    Post (Dis)Likes
    Gandeste-te serios sa schimbi neonul

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •