Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 49 of 49

Thread: Alge paroase

  1. #41
    Very high member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,260
    Post (Dis)Likes
    In principiu toate rezista numai ca trebuie tinute in solutia de clor timpi diferiti ca sa nu se distruga.
    De exemplu poti tine plantele sensibile cca 1 minut iar pe cele mai solide 2-3 minute ... nu exista o formula generala. Trebuie sa experimentezi ca sa vezi exact ce si cum.
    Juwel Trigon 190 (evolutie)

  2. #42
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bp
    Rabdare si ... tutun! Substanta algicida din Excell (glutaraldehida) va actiona. Daca aveti algele grupate, injectati lent excelul direct asupra lor.
    Domnule BP si stimati colegi.

    Tutunul, rabdarea si Excel-ul au invins. Astazi am vazut cele cateva smocuri de BBA cum au cedat: din negrul lor diavolesc au devenit roz-albicioase si se clatina ametite. Ma astept ca in cateva zile sa se desprinda si sa se adune in filtru. Deci, SE POATE!
    Avantajul Excel: chiar daca dureaza ceva mai mult ca timp, efectul e garantat fara victime colaterale, fara sa deranjezi substratul ba din contra, mai dai ceva CO2 suplimentar la plante.
    La indemnul colegilor de peste granita, si dupa reteta lor, am procedat astfel:
    1. Seachem Excel 500 ml - cam 200 ml este consumul la un acvariu de 160-200 l.
    2. Doza dubla si ceva fata de ceea ce scrie pe recipient. Eu la ~150 l, acvariu bine plantat si populat injectam in fiecare dimineata (daca uitam, faceam operatia seara) ~ 10 ml de Excel.
    {Se recomanda si doza tripla, dar chiar daca actioneaza mai repede (cam 3-4 zile se zice) poate face victime colaterale (pesti si plante mai sensibile).}
    3. Efectul s-a vazut intr-o perioada de aprox. 2 saptamani, dar trebuie sa punem la socoteala si weekendurile cand nu avea cine sa faca "injectia". Poate daca nu intrerupeam saptamanal tratamentul, efectul ar fi fost mai rapid.
    4. Ce se vede? BBA a devenit albicioasa, deci moare.
    5. Am sa mai continui tratamentul inca macar o saptamana ca sa consolidez victoria.

    Succes in lupta cu BBA!!!
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #43
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    102
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel

    Domnule BP si stimati colegi.

    Tutunul, rabdarea si Excel-ul au invins. Astazi am vazut cele cateva smocuri de BBA cum au cedat: din negrul lor diavolesc au devenit roz-albicioase si se clatina ametite. Ma astept ca in cateva zile sa se desprinda si sa se adune in filtru. Deci, SE POATE!
    Avantajul Excel: chiar daca dureaza ceva mai mult ca timp, efectul e garantat fara victime colaterale, fara sa deranjezi substratul ba din contra, mai dai ceva CO2 suplimentar la plante.
    La indemnul colegilor de peste granita, si dupa reteta lor, am procedat astfel:
    1. Seachem Excel 500 ml - cam 200 ml este consumul la un acvariu de 160-200 l.
    2. Doza dubla si ceva fata de ceea ce scrie pe recipient. Eu la ~150 l, acvariu bine plantat si populat injectam in fiecare dimineata (daca uitam, faceam operatia seara) ~ 10 ml de Excel.
    {Se recomanda si doza tripla, dar chiar daca actioneaza mai repede (cam 3-4 zile se zice) poate face victime colaterale (pesti si plante mai sensibile).}
    3. Efectul s-a vazut intr-o perioada de aprox. 2 saptamani, dar trebuie sa punem la socoteala si weekendurile cand nu avea cine sa faca "injectia". Poate daca nu intrerupeam saptamanal tratamentul, efectul ar fi fost mai rapid.
    4. Ce se vede? BBA a devenit albicioasa, deci moare.
    5. Am sa mai continui tratamentul inca macar o saptamana ca sa consolidez victoria.

    Succes in lupta cu BBA!!!
    Domnule Jewel,
    Deci se poate. Totusi nu va grabiti... nu se vor desprinde in citeva zile. Continuati tratamentul, si nu numai o saptamina. Vor deveni tot mai albicioase si mucilaginoase. Descompunindu-se, vor constitui material nutritiv pentru alte alge. Deci, atentie!
    Mult succes!

  4. #44
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de sfat!
    Asa am sa fac.
    Continui tratamentul, mai am vreo 200 ml Ecxel. Intre timp incerc sa fac o comanda de inca 1 litru, pentru aditie de carbon (editat) organic la 2 zile.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #45
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Juwel, o mica corectie de termen.
    este vorba de carbon organic, adica - pentru aditie de carbon organic la 2 zile in locul CO2-ului.

    Scuze de interventie, dar cred ca fac bine daca atrag atentia.


  6. #46
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Asa este, multumesc. Gazul e gaz... E bine sa nu dezinformam pe nimeni. Scuze, din graba... Am sa editez.

    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #47
    Junior Member samirghi's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti - Rahova
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Exell de unde comandati?
    Sunt si eu amator daca face cineva comanda.
    Cu multumirile de rigoare.

  8. #48
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    De pe Ebay. Ar mai fi si optiunea @Savutzu(cu tz), asta daca crezi in Mos Craciun.

  9. #49
    Membru AAR Nicolae Paun's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucuresti-diham 1981
    Posts
    4,637
    Post (Dis)Likes
    Poate te multumeste asta

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •