Results 1 to 4 of 4

Thread: Icre?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brasov
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes

    Question Icre?

    Salut. In acvariul principal am 2 maternitati de guppy (din acelea clasice, nu in "V") in care am separat niste Betta. Una din ele are o femela rosie, intr-un colt al acvariului iar in celalalt colt, o alta maternitate in care tin un mascul si o femela albastra separate printr-un perete transparent de plastic).
    Imi doream foarte mult sa ii inmultesc dar pentru ca nu am avut timp si pentru ca se omorau prin acvariile provizorii, am hotarat sa ii separ in maternitati. De ceva vreme masculul desi separat de femela din aceeasi maternitate parea ca se da la ea si ca ea i-ar raspunde cumva avansurilor (cel putin asa cred, mai ales ca ii aparusera si dungile verticale de ceva timp).
    Sunt astfel separati de aproximativ o saptamana. Azi cand am venit de la munca m-am uitat in maternitate si am vazut foarte multe scuzati expresia - bilute - albe. o parte plutesc inca la suprafata apei altele s-au scufundat si stau imprastiate pe fundul maternitatii.
    Vreau sa va intreb, este posibil ca acestea sa fie icre? Daca da, mai pot face ceva in privinta lor?

    Si inca un detaliu, am fost plecat de acasa vreo 2 zile timp in care le-am lasat in acvariu fragmente mici de hrana Holiday pentru pesti de la jbl (practic am taiat niste bucati pe care le-am lasat in acvariu - o parte in acvariul propriu zis si cate o bucata in fiecare compartiment al maternitatilor). Se poate ca "bilutele" albe sa fie fragmente de hrana din aceasta? Recunosc ca folosesc pentru prima oara si nu stiu cum se dizolva/descompune in apa.
    Ms mult.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Daca au fost separati, icrele nu sunt fecundate, femela expulzandu-le din cauza stimularii. Icrele de Betta se scufunda, iar masculul le culege si plaseaza in cuib; la Macropodus se pare ca sunt mai grase, fiindca se ridica singure.
    Asta in cazul in care sunt defel icre... cat despre hrana, in nici un caz nu se descompunea in "bilute". Poti sa lasi Betta 2 zile fara hrana, si de fapt orice peste sanatos. Exceptie cazul in care ai pui sau pesti de talie destul de diferita, si cei mici sa fie atacati de cei mari.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Brasov
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes
    @Tatanka. Ms mult pentru raspuns. Aseara am mutat femela si am eliminat peretele despartitor. Masculul de Betta a inceput imediat sa inghita icrele. Am asteptat in zadar aproximativ o ora in speranta ca le va pune intr-un nou cuib si ca de fapt ele sunt inmagazinate undeva in abdomen si ca nu le-a consumat.
    Apropo de hrana Holiday, in acvariu sunt pesti de talie diferita si imi era teama sa nu ajunga snacks-uri pentru cei mari.

  4. #4
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Fara "imbratisarea" tipica familiei, icrele oricum erau seci. Trebuie sa lasi pestii impreuna, altfel nu iese nimic, chiar daca erau separati doar de un grilaj.
    Da, daca mai erau si alti pesti, poate chiar a contat hrana Holiday. Nu am folosit niciodata.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •