Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19

Thread: Gardneri in gradina

  1. #11
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Ca sa fii mai sigur, fa-l de 80 macar pe 1/4 din suprafata, si macar o portiune sa urce lin, oferind o plaja cu adancime mica, 15-30cm. Asta eventual pe malul sudic, ca sa fie oarecum expus catre nord; daca faci asta pe malul nordic, va avea expozitie brutala catre sud, si apa va fi mai mult decat calda.
    Ocellatus vor fi, deja mi-am stabilit cati imi opresc, vor ramane destui de dat. Problema e ca sunt greu de sexat- pana aproape de talia maxima, se incapataneaza sa joace tare si sa nu-si etaleze clar dimorfismul.
    Banuiesc ca ori trebuie sa-i tin pe toti macar inca o luna (poate chiar doua? Ma rup astia cu mancarea !!) ca sa pot oferi ceva sigur, ori ii ofer in pachete de 10, dar mai devreme... eu am primit 8 masculi si 2 femele, mult mai mici decat sunt ai mei acum, si eram serios crizat ca am doar femele, apoi am avut impresia ca erau doar baieti- varianta finala, ce a fost periculos de aproape de adevar ...
    Exista linii la care deosebirea se vede mai devreme- exemplu "Yangzi"- dar nu si la astia! Sunt o linie robusta, aproape dubla ca masa corporala fata de suplii si modestii Yangzi- ai mei sunt pesti "spatosi" si mai bogat colorati.

    I-am furat destul threadul Dunareanului... Sa vedem.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. #12
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    sper ca nu se supara dunareanu! o sa deschid un topic cand o sa incep cosntructia. va fi 20 cm in pamant si vreo 60 deasupra. ramane sa apelez la voi pentru ceva material viu daca o sa aveti disponibil. gardneri si ocellatus.

  3. #13
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Mai bine invers, Bilti... iarna iti va ingheta bocna, garantat.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  4. #14
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    iarna va fi invelit cu folie cu bule. am si o solutie de pompare de aer cald din pamant sub folie(am o instalatie cu care incalzesc solarul). pamantul o sa aibe vreo 20 de grade la adancime.

  5. #15
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Da. Apa este din reteaua de aprovizionare a satului I.C. Bratianu (Tulcea) vizavi de Galati se trece Dunarea cu bacul pentru a ajunge (malul opus). Stiu ca apa provine de la un put de mare adancime din apropierea muntilor Macin asa ca apa ar putea fi dura nu am facut niciodata teste Si nu stiu in ce fel compozitia ei poate fi modificata de frunzele cazute, plante, substrat, praf, ploaie etc. Din pacate nu am poze din timpul construirii bazinelor pentru ca toata treaba am facut-o singur si a durat cateva ore, tot in aceasi zi am reusit sa le umplu cu apa, asa ca a mers repede treaba chiar si de unul singur. Si eu sunt interesat de Aphanius, Mento in special si Jordanella cred ca ar face treaba buna intr-un iaz iar ocellatus ar fi ceva de vis.

  6. #16
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Bilti: daca e pe-asa, e alta treaba- credeam ca vrei sa faci un bazin cu pesti hardy, din care sa recuperezi pe cei sensibili cand da frigul. La ocellatus nu e nevoie, si nici nu le prieste caldura peste iarna.

    @Alex: Macinul are si calcare, ca toata Dobrogea, dar este cunoscut mai ales prin exceptia rocilor vulcanice- cumva, unele foraje furnizeaza apa moale, trecuta prin acele roci? Dobrogea cea calcaroasa are apa dura- "piatra lichida", cum obisnuiesc sa-i zic eu ... Ar fi interesant sa masori odata macar GH, KH si pH.
    Multa materie vegetala picata in apa ar putea sa o acidifice si eventual sa mai si lege ceva ioni, rezultand o apa mai putin "calcaroasa"- ar fi fain sa avem un chimist sa ne explice fenomenul, fiindca stiu ca se petrece ceva in astfel de situatii. Exemplu: mlastinile Okefenokee din Florida- ape acide pe CALCARE, un paradox, dar se explica prin apa "neagra" produsa de Taxodium si toata vegetatia abundenta de acolo.
    Oricum, daca e curat si pestii se simt bine, asta conteaza.
    Mento e o bruta care fura ochii, sper sa am succes. Cea mai mare problema cu tot genul Aphanius este HIBRIDAREA- nu stiu daca exista incompatibilitati, nu cred, si deci nu se poate tine decat o specie per bazin, plus atentie mare la manevre si acoperire: icrele sunt depuse in smocuri de alge filamentoase la suprafata, si se pot transfera extrem de usor in alt bazin, fie si de catre o pasare, broscuta, rozator etc. care bantuie prin apa sau vine sa bea... iar alevinii cresc destul de repede si sunt maturi la talii incredibil de mici, deci pot incepe sa se mixeze intr-o veselie cu specia din bazinul in care au ajuns, si pot compromite intreg bazinul. Cunosc destule cazuri de hibridare accidentala, terminate cu sacrificarea a sute de pesti...

    Jordanella merge perfect in iaz, pana da frigul, si am tinut ultima pereche (:() la 7-12*C toata iarna, deci sunt candidati buni ca subtropicali de iaz. Spre deosebire de Aphanius si alti killi, nu-si mananca icrele si puii, ba masculul e chiar protector si agresiv ca un ciclid! Mare ciudatenie.

    Ocelatii sunt invincibili, ai vazut unde ajunge specia, nu au nevoie de nici un trucaj.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #17
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    cum se prezinta proiectele voastre? azi m-am oprit la baile felix. plin de macropodusi acolo de o culoare fantastica. in alti ani erau si guppy si cifo dar au disparut de o vreme.

  8. #18
    High member Remus Pop's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Baia Mare
    Posts
    776
    Post (Dis)Likes
    Si eu la felix am vazut in iazul acela cu lotusi aia marii,cu frunze mari,ceva pesti semanau cu beta,dar erau mai mari si albastri

  9. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Galati
    Posts
    106
    Post (Dis)Likes
    Pentru ca aveam ceva spațiu neutilizat chiar langa țarcul găinilor ) , m-am hotărāt să mai construiesc alte 2 bazine de 1 pe 2m - 1m adancime despărțite la mijloc. Momentam am pus in ele plante, melci iar ca pești am pus velifera si killifish - Ap.Striatum și cele două varietăți de Fp. Sjoestedti - Niger Delta si Blue SUA. Scuzați calitatea video, momentan e filmat pe fugă, cu un telefon mobil, dar urmează o filmare mai profesională, īn curānd
    https://www.youtube.com/watch?v=lnV8...ature=youtu.be
    Ale voastre iazuri ce mai conțin īn materie de pești?

  10. Likes Tatanka, opincarul liked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •