Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 76

Thread: Test medii filtrare biologica

  1. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Craiova
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Felicitari pentru initiativa! Aquael Bioceramax nu te gandesti sa incluzi in lista pentru teste?

  2. Likes kirucd liked this post
  3. #22
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Credeti ca Eheim Biomech prezinta interes ?

    https://www.eheim.com/en_GB/products...ogical/biomech

    asta insemnind sa faci testarea in 2 serii ..


    Hic !
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. #23
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pres_mihai View Post
    Felicitari pentru initiativa! Aquael Bioceramax nu te gandesti sa incluzi in lista pentru teste?
    Ba da, cu asta se fac 15 medii, incluzand si simpli bureti. Bioceramax Ultrapro 1600.

    Paul, nu, nu prezinta pentru ca este un mediu si oentru filtrare biologica si pentru mecanica,
    dupa cum ii spune si numele, si am ales cate un singur mediu de la o firma, cel mai bun mediu
    pe care il produc ei.

    Quote Originally Posted by iopenet View Post
    Dragos salut si eu initiativa ta.
    Si daca tot va fi stiinta pura, te rog sa imi permiti sa introduc si eu ceva ecuatii, fara sa pretind ca am raspunsul la ele, sper sa ti se para relevante pentru scopul final al studiului(ma gandesc ce este acela de a sti cum sa ne echipam acvarile cu filtre potrivite tipului de acvariu: plantat, marin, discusi, etc, acestea avand materiale filtrante optimizate acelui tip de filtru in cazul acela specific de folosinta):
    Crezi insa ca testul va fi 100% corect folosind acelasi tip de filtru? Si intreb datorita faptului ca fiecare mediu filtrant are un randament optim la un anumit debit al apei. Si aici este marea problema mai ales la plantate ca trebuie sa echipezi un anumit filtru care il ai incat sa ai echilibru.
    Pentru ca intr-un alt topic cineva zicea ca Metrixul nu e bun la plantate ma gandesc daca poti, avand in vedere ca acesta e asemanator cu Bio Rio sa iei in calcul principiul de functionare al filtrelor ADA(stim cu totii ce acvarii plantate superbe are Amano), asta ca sa nu avem dubii ca medile acestea nu au avut 100% sanse in competitie. Pentru toate medile filtrante din studiu ar trebui vazute conditile necesare obtinerii randamentului maxim.
    Daca tot vorbim de cum sunt construite filtrele poate merita studiate si cele Juwel care sunt doar interne si fac o treaba excelenta la un volum mic si pompe anemice comparativ cu filtrele externe.

    Ai citit articolul meu despre filtrarea biologica? Citeste-l cu atentie si ai sa
    gasesti raspunsul.

    Foarte important in filtrarea biologica este debitul de apa recirculat raportat
    la volumul mediilor biologice, adica timpul de retentie hidraulica. Producatorii
    de medii nu dau in general indicatii cu privire la debite, decat cei care produc
    si filtre, si unele filtre sint cu debitul reglabil. Filtrele externe pe care le folosim
    noi sint un compromis intre filtrarea mecanica, chimica si biologica. Daca la
    filtrarea mecanica ai nevoie de un debit cat mai mare la cea biologica ai nevoie
    de un debit mic, dar totusi suficient ca sa aduci tot amoniacul in contact cu mediile
    si sa fie redus.

    Exista o carte de acvaristica marina scrisa in State prin 2000 si pe care am
    cumparat-o recent si unde se demonstreaza stiintific (calcule matematice)
    ca recircularea trebuie sa fie de aproximativ 9 ori marimea bazinului pe ora
    pentru a trece prin filtru aproape toata apa din bazin (nu vei trece niciodata
    toata apa si e foarte simplu de ce, apa intra in filtru printr-o teava si iese in acelasi
    timp in bazin apa din filtru care se amesteca cu apa din bazin si astfel vei avea
    tot timpul apa care intra in filtru imediat dupa ce a iesit si s-a amestecat cu apa
    din bazin). Ori pentru filtrarea biologica este important si timpul de retentie
    hidraulica, daca nutrientii (amoniac, nitriti) nu stau un timp suficient in
    contact cu mediile si cu bacteriile, acestea din urma nu apuca sa reduca
    nutrientii. Imagineza-ti o linie de asamblare semi automata, deservita de oameni
    care fac diferite operatiuni asupra produsului pe masura ce banda il transporta
    de la un om la altul, daca maresti viteza benzii oamenii nu vor avea timp
    sa faca operatiunile necesare, iar daca o micsorezi prea mult vor avea prea mult
    timp si nu vor reusi sa termine toate produsele programate in schimbul respectiv.
    Asa se intampla si cu bacteriile, si un minim din ceea ce am mai studiat eu, recomandat
    sa zicem, ar fi de 1 minut timp de retentie hidraulica. Acest timp mai poate fi
    scurtat, cu cat materialul este mai poros cu atat ai mai multe bacterii si cu atata
    acest timp poate fi scurtat.

    Da, testul va fi corect daca se va folosi acelasi filtru si cu acelasi debit recirculat
    prin diferitele medii, pentru a avea acelasi timp de retentie. Cele mai poroase vor
    face treaba mai repede, cele mai putin poroase vor avea nevoie de mai mult timp.
    Tocmai din motivul asta am ales sa folosesc niste filtre care mi se par foarte versatile
    si foarte usor de reglat debitul, filtrele sint noile Eheim Aquacompact 60, unde debitul
    prin medii poate fi reglat foarte usor si foarte fin. Practic la inceptul experimentului
    fiecare filtru in parte va trebui reglat astfel incat debitul recirculat prin el sa fie acelasi,
    si datorita faptului ca mediile sint diferite si reglajele vor fi diferite (apa trece mai
    usor prin inele cu gaura spre exemplu decat prin pietricele, exista mai multe spatii
    libere). Abia dupa acest reglaj se trece la experimentul propriu-zis.

    Apoi experimentul nu inseamna numai ciclarea, dupa ce acavriile vor fi ciclate ele
    vor fi mentinute in functiune pentru o perioada si facute alte teste, se va adauga
    zilnic amoniac si se va masura timpul in care doze mari de amoniac (4-5ppm)
    vor fi reduse de catre medii, cu cat mai repede cu atata mai bine. Dupa care voi
    modifica debitul apei prin medii, scazind sau crescand timpul de retentie, pentru
    a observa cum se comporta. Abia dupa asta vom putea sa vedem rezultatele si sa
    tragem o concluzie.

    vor fi 15 acvarii si 15 filtre, probabil ca nu voi folosi incalzitoare pentru ca vine vara
    Acvariile am hotarat sa le fac 35x35x37 cm pentru a avea 40 de litri util cu tot
    cu filtru, debitul initial prin filtru va fi de 60 de litri pe ora (efectiv), la acest
    debit am un timp de retentie hidraulica de 30 de secunde. In faza a doua il voi creste
    la 80 de litri, la 120 de litri si probabil la 160 de litri, mai mult nu cred ca vor
    duce filtrele. Filtrele de la Ada nu au nimic in plus, doar pompele sint niste pompe
    care iti asigura un anumit debit prin medii, daca te uiti la aceste filtre ai sa vezi ca
    debitele recirculate sint mai mici decat la marea majoritate a filtrelor (vorbim in
    aceeasi clasa).

    Acestea sint filtrele:

    https://www.eheim.com/en_GB/products...aquacompact-60

    Testele de amoniac, nitriti si nitrati vor fi facute cu un spectrofotometru:

    http://www.lamotte.com/en/water-wast...n/2000-01.html

    O seara placuta,
    Dragos

    LE timpul de retentie hidraulica va diferi putin de la mediu la mediu, la un acelasi debit
    mediile ocupa 1 litru ca volum, dar apa efectiva cuprinsa in acel litru de volum este diferita
    de mediu la mediu. In medie timpul de retentie va fi de 30 de secunde. Nu pot sa reglez
    filtrele pentru a avea acelasi timp de retentie, cel putin nu la inceput, pentru ca toate firmele
    producatoare o sa reclame tocmai faptul ca nu s-a folosit acelasi debit. In faza a doua pot
    incerca sa reglez filtrele ca sa am acelasi timp de retentie hidraulica la toate si sa vad daca
    exista diferente.

    Trebuie sa ma apuc sa scriu o procedura, lucrurile nu sint simple deloc
    Last edited by kirucd; 16-04-2014 at 01:02.

  5. Likes alinutz29, Mustang, Nimeni liked this post
  6. #24
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    nu stiu cum am am scapat sa-l fac sticky! noroc cu ionescu!

  7. Likes kirucd liked this post
  8. #25
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Dragos eu citesc toate articolele tale(si nu numai) cu multa placere. Asa ca sunt convins ca o faci o treaba profi. Detaliile de la #23 confirma inca o data asta. Spor la lucru. Cu ce te putem noi ajuta?
    God will make a way when there is no way!

  9. Likes kirucd liked this post
  10. #26
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Orice idee care va vine e bine venita si putem sa o dezbatem
    Nu sint nici biolog, nici chimist, nici vreun cercetator, asa incat nu am pretentia
    sa fac acest experiment ca si cum ar fi facut intr-un laborator ultradotat. Nici nu
    imi dau vreun doctorat Dar incerc sa il fac cat mai riguros posibil si sa acopar
    o paleta cat mai larga de situatii care sa ne ajute sa tragem niste concluzii cat
    mai aproape de adevar.

    O zi buna,
    Dragos

  11. Likes danny80 liked this post
  12. #27
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Nu sint nici biolog, nici chimist, nici vreun cercetator, asa incat nu am pretentia
    sa fac acest experiment ca si cum ar fi facut intr-un laborator ultradotat.
    E, sa fim seriosi. Abia astept sa publici rezultatele pe forum-urile din afara, sa vad reactia celor "din lumea civilizata", sunt convins ca vor ramane cu gura cascata.
    Poate asa afla si ei ca Romania nu prea are capitala la Budapesta

  13. #28
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Da, sa stii ca si asta e unul din motive. Prea considera toti ca noi nu existam,
    ca sintem cantitate neglijabila...

  14. Likes alinutz29 liked this post
  15. #29
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Un experiment asemanator, dar facut de un producator:

    http://www.cermedia.com/MarinePure%2...t%20Report.pdf

    Doua idei interesante din testul descris in linkul de mai sus si pe care cred ca ar
    trebui sa le iau si eu in calcul sint sa nu folosesc niciun fel de aditie de bacterii si sa
    folosesc un sistem de filtrare cu 3 cartuse sedimente 5 microni, carbune activ si sterasyl
    pentru apa initiala si cea pe care o adaug pentru completare si sa nu folosesc un
    conditionator pentru apa.


    Ce parere aveti?

    De asemenea a mai aparut o idee care mi se pare normala si care creste relevanta
    experimentului, sa folosesc aceleasi medii in 3 acvarii simultan pentru a vedea daca
    rezultatele sint similare. Asta presupune, dupa cum m-am gandit eu, ca dupa ce termin
    experimentul, sa il reiau in loturi de cate 3 acvarii cu acelasi mediu x 5 (am 15 filtre)
    repetat de 3 ori ca sa acopar toate mediile. Asta inseamna, pe langa cele 2 luni estimate
    de mine, inca 6 luni pentru toate testele. Dar mareste acuratetea si relevanta
    experimentului.

    LE si o corectie, am nevoie de o analiza cu un microscop electronic cu care sa pot face
    si poze la o magnificare de 1000x nu la o rezolutie de 1nm care este intr-adevar foarte
    mult Canalele din medii au in general peste 1 micron si acelea ne intereseaza.
    Last edited by kirucd; 17-04-2014 at 03:01.

  16. #30
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Daca o sa mergi pe loturi de cate trei va trebui ca mediul(camera de test) sa aiba o temperatura constanta pe toata perioada testului.
    Este nevoie sa elaboram procedura, asta inseamna ca tot mai multi sa vina cu idei, intrebari, etc ca sa incercam sa acoperim toate problemele care ar putea aparea(de exemplu o pana de curent mai lunga, defectarea unui filtru, etc) sau ipoteze la care nu ne-am gandit.
    Si pentru ca sa fie un proiect cu adevarat al acestei comunitati de pasionati de acvaristica eu propun (cu toata saracia mea lucie) sa te ajutam si cu ceva financiar pentru ca nu va fi deloc ieftin(analizele cu microscopul ala probabil vor trebui platite si nu cred ca sunt ieftine), dar vom beneficia cu totii de rezultatul testului.
    Nu stiu daca am gasit datele reale dar oricum e ceva: Members13,949Active Members1,134Daca astia 1000 ne luam de la gura o amarata de bere se strang banii. Contabilitatea pentru eliminarea discutilor va fi la vedere.
    God will make a way when there is no way!

  17. Likes kirucd liked this post
Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •