Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 76

Thread: Test medii filtrare biologica

  1. #11
    High member mihai_casian's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    739
    Post (Dis)Likes
    Dragos, inca odata imi scot palaria in fata ta! Toata stima!

    Si eu astept cu mult interes rezultalele, din moment ce, intr-un filtru am roca vulcanica iar intr-altul piatra ponce.

    O seara buna!
    Mihai

    LE: si in nano, minisiporax
    Last edited by mihai_casian; 15-04-2014 at 08:45.

  2. Likes kirucd liked this post
  3. #12
    High member Arsen's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Savirsin,Arad
    Posts
    771
    Post (Dis)Likes
    Eu unul ma gandeam la gama Fluval,Biohome ultra care tot o lauda englezi si de ce nu daca poti Dragos niste DIY,ca de exemplu bureti de vase cat de buni sunt,asta fireste pentru cei amatori de filtrare bio mai proletara.
    Toti sunt pacatosi,dar sa te fereasca cerul de pacatele politicienilor.
    Un acvarist mofturos=un acvariu frumos.

  4. Likes alinutz29 liked this post
  5. #13
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Dragos,
    Nota 10 pt initiativa si pentru implicare.
    Esti unul din exemplele pozitive din acvaristica !

    PS : Daca am putea sa ajutam in vreun fel...sa ne spui !

  6. Likes alinutz29, kirucd liked this post
  7. #14
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Arsen are dreptate.

    La mediile de mai sus se mai adauga Fluval Biomax, nu stiu cum de mi-a scapat
    Daca mai aveti si alte sugestii le astept, poate mai sint si alte medii pe care le-am uitat

    Laurentiu orice ajutor e binevenit

  8. Likes alinutz29, antoniotoni liked this post
  9. #15
    Member nicolae-adrian30's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Bucuresti-Rahova
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    Stima si respect pentru ceea ce faci! Ai 3 de DA !

  10. Likes alinutz29, kirucd liked this post
  11. #16
    Base member Mustang's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Roman
    Posts
    410
    Post (Dis)Likes
    Dragos, toata stima din partea mea, cred ca un asemenea "proiect" conceput pentru ajutorarea tuturor acvaristilor poate primi doar "3 de da", din partea tuturor. Propun, daca Dragos este de acord, sa contribuim toti cei care au posibilitatea financiar pentru realizarea acestui proiect. Rezultatele vor fi de ajutor tuturor. Nu stiu de ce, dar cred ca daca ar afla destul de repede companiile producatoare de material filtrant de acest "experiment" ar "incerca" influentarea sau "masluirea" adevarului, dar nu imi permit nici o secunda sa ma indoiesc de verticalitatea stimatului nostru coleg Dragos. Avantajele clare vor fi utilizarea tuturor factorilor (exclus mediul filtrant) identici, iar rezultatele nu pot fi decat cele reale.
    Dragos, daca iti sta in putinta, propun sa inerci in acelasi context si un bazin bazat pe o filtrare realizata strict din bureti. (bolborositori sau in interiorul unui filtru extern, sau intern).
    Scuze de devierea de la subiect, dar am avut ocazia sa vizitez cativa crescatori de pesti de prin tara si mare mi-a fost mirarea cand am vazut bazine cu un volum in medie de ~300 litri ce aveau ca si filtrare strict bureti bolborositori sau atasati unui cap de pompa si atat, iar inauntru erau zeci de pesti ce pareau a fi sanatosi tun iar apa parea cat se poate de limpede... (cativa dintre ei aveau Discusi in aceste conditii, in timp ce eu cu n litri de material filtrant bilologic "de firma" eram suspicios daca ajunge sau nu...).
    Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri. – John Lennon
    Discusii mei

  12. Likes alinutz29, kirucd liked this post
  13. #17
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Unul din motivele pentru care nici nu ma gandesc sa apelez la vreuna din firmele din
    domeniu pentru sponsorizare sau ceva asemanator este pentru a nu lasa loc la niciun
    fel de interpretari. Cu siguranta ca rezultatele vor starni discutii, foarte probabil si din
    partea firmelor respective, si de asta vreau sa fac lucrurile cat mai bine posibil.

    Sigur ca orice ajutor este binevenit, oricat de mic ar fi el, si am primit deja in privat
    asemenea propuneri de la simpli acvaristi. Propuneri pe care o sa le si onorez si la
    sfarsit va fi o lista cu toti cei care au contribuit la experiment. Nu ma sperie costul
    echipamentelor propriuzise, acvarii, filtre, incalzitoare si medii, cat ma tem putin de
    costul analizelor BET si microscopice, pe care tin totusi sa le realizez pentru a avea
    un tablou complet al experimentului. Ar mai fi si o analiza bacteriologica, ce bacterii
    si ce cantitate de bacterii se dezvolta, si stiu ca si asta ar fi scumpa, sau cel putin
    presupun. Si ar mai fi si costul testelor, si m-am gandit ca ar fi mai bine sa folosesc
    niste teste cat mai precise, eventual ceva peste nivelul de acvaristica hobby, ma gandesc
    la Hanna, sa vedem.

    Da, as putea sa am si un filtru cu bureti exclusiv, dar in ceea ce priveste ceea ce
    ai vazut tu in crescatorie, inclusiv de discusi, nu stiu daca ai fost informat sau nu,
    dar in orice crescatorie unde intr-un bazin este foarte mult puiet se schimba apa foarte
    des, de multe ori si de 2-3 ori pe zi in proportie de pina la 80%. Motivul nu este doar
    filtrarea, ci si anumiti hormoni pe care ii secreta pesti atat de multi intr-un spatiu atat
    de mic si care inhiba cresterea. Cu siguranta este cazul discusilor, dar cred ca si la
    alti pesti e valabil.

    Multumesc pentru interventie,
    O seara placuta,
    Dragos

  14. Likes alinutz29, Mustang liked this post
  15. #18
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Mustang View Post
    Dragos, daca iti sta in putinta, propun sa inerci in acelasi context si un bazin bazat pe o filtrare realizata strict din bureti. (bolborositori sau in interiorul unui filtru extern, sau intern).
    Hai sa ne intelegem Alex: Stiu bine ca ai citit articolul lui Dragos in legatura cu filtrarea, stiu bine ca ai inteles explicatiile lui Marius referitoare la indicele TAC.. populare-hranire... cantitati de hrana administrate in raport cu numarul de indivizi.... dar ca sa intelegi experimentul,... trebuie sa intelegi ca acest gen de experiment se face urmarind 1 singur factor:

    In cat timp cantitatea X de material biologic... este capabila sa REDUCA LA 0 cantitatea Y de Amoniac?

    De aceea se face "fishless"... de aceea se folosesc volume identice... de aceea se dozeaza valori identice de apa amoniacala.

    Ptr cei care poate nu au inteles ideea experimentului lui Dragos.... comparativ ofer un articol de citit.... in care se analiza sau compara 2 filtre. Cam acelasi lucru vrea sa faca si Dragos... numai ca in locul filtrelor testeaza MEDIILE:

    http://www.monsterfishkeepers.com/fo...-Pro3-compared

    Partea suplimentara in acest experiment este total diferita: se incearca sa se analizeze in afara de "timpii de populare" si gradul de colonizare + functionalitatea mediilor!
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  16. Likes kirucd liked this post
  17. #19
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Dragos salut si eu initiativa ta.
    Si daca tot va fi stiinta pura, te rog sa imi permiti sa introduc si eu ceva ecuatii, fara sa pretind ca am raspunsul la ele, sper sa ti se para relevante pentru scopul final al studiului(ma gandesc ce este acela de a sti cum sa ne echipam acvarile cu filtre potrivite tipului de acvariu: plantat, marin, discusi, etc, acestea avand materiale filtrante optimizate acelui tip de filtru in cazul acela specific de folosinta):
    Crezi insa ca testul va fi 100% corect folosind acelasi tip de filtru? Si intreb datorita faptului ca fiecare mediu filtrant are un randament optim la un anumit debit al apei. Si aici este marea problema mai ales la plantate ca trebuie sa echipezi un anumit filtru care il ai incat sa ai echilibru.
    Pentru ca intr-un alt topic cineva zicea ca Metrixul nu e bun la plantate ma gandesc daca poti, avand in vedere ca acesta e asemanator cu Bio Rio sa iei in calcul principiul de functionare al filtrelor ADA(stim cu totii ce acvarii plantate superbe are Amano), asta ca sa nu avem dubii ca medile acestea nu au avut 100% sanse in competitie. Pentru toate medile filtrante din studiu ar trebui vazute conditile necesare obtinerii randamentului maxim.
    Daca tot vorbim de cum sunt construite filtrele poate merita studiate si cele Juwel care sunt doar interne si fac o treaba excelenta la un volum mic si pompe anemice comparativ cu filtrele externe.
    God will make a way when there is no way!

  18. Likes kirucd liked this post
  19. #20
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    cel mai tare experiment vazut de mine pana acum! nu oricine poate face asa ceva dar in tine am incredere.

    bafta!

  20. Likes kirucd, Nimeni liked this post
Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •