Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 61 to 70 of 76

Thread: Test medii filtrare biologica

  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Post (Dis)Likes
    Meh... tgfgfjjfdkffkkf
    Last edited by Nexus; 25-03-2015 at 08:48.

  2. Dislikes sefer jesirah disliked this post
  3. #62
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Nexus... te rugam sa nu iti consumi toata inteligenta!
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  4. Likes sefer jesirah, kirucd liked this post
    Dislikes Nexus disliked this post
  5. #63
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Nu am de dat nimanui nicio explicatie, nu sint dator cu nimic la nimeni, iar carcotelile
    pe acest subiect ma fac sa ma intreb daca merita. Nu am de dat socoteala la nimeni (Sebi?!)
    asa ca cei care carcotiti ori va apucati voi de experiment si ne spuneti si noua ce iese ori
    va vedeti de treaba voastra.
    Esti constient ca probabil asta e unul din cele mai citite postari de pe siteurile de acvaristica (sau cel putin ar trebui sa fie). Intr-adevar multi dintre noi doar carcotesc sau nu au posibilitatea financiara sa faca un astfel de experiment (eu unul nici macar indemanarea sau cunostintele necesare), dar la cate planuri si bani ai bagat, cata energie ai investit, se merita acum sa te resemnezi doar pentru ca sunt unii sunt mai "ciudati"?
    Eu unul, ca profitor ordinar si parazit de mare clasa, de abia astept sa ma hranesc din munca altora. Chiar vrei sa lasi lipitorile de noi cu buza umflata? Discutii oricum o sa fie, de fapt dupa ce termini experimentul o sa fie furtuna si o sa stai noaptea sa te holbezi in tavan, sa te intrebi de ce te-a mancat in fund sa faci atatea eforturi ca sa fii contestat si injurat. Dar sunt foarte multi care apreciaza ce faci si o sa ii ajute mult experimentul tau. Chiar daca nu contribuim cu nimic macar o vorba buna tot putem sa tastam.
    Eu dupa e am citit toate pregatirile, planul tau de bataie si modul in care vrei sa actionezi, m-am tolanit in scaun, am oftat si mi-am sters sudoarea de pe frunte....de oboseala bineinteles .
    Si acum, ca un puturos care asteapta mura-n gura pot sa te intreb daca acest proiect va releva, la un moment dat si gradul de colmatare pentru fiecare mediu de filtrare testat?
    Iti doresc spor si liniste indiferent ce doresti sa faci cu acest proiect.

  6. Likes FloFish, Faye, cristi_ionescu_79, kirucd liked this post
  7. #64
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    @avl vezi si postarile mele anterioare, bineinteles ca nu ma resemnez
    si voi face ce mi-am propus. Numai ca nu sint milionar si nu pot face totul
    batand din palme, mai ales ca vreau sa fac ceva cu un grad ce profesionalism cat
    mai ridicat. Nu intotdeauna planul de acasa se potriveste cu cel din targ..

    Intrebarea ta este foarte interesanta, pentru ca mediile au granulatie diferita
    si automat vor permite debite diferite prin ele. La start up fiecare filtru va fi setat
    sa aiba acelasi debit, functie de mediul de filtrare pe care il contine. Pot sa masor
    la sfarsitul ciclarii aceste debite sa vad daca se modifica ceva. Dar pentru ca fac
    ciclarea si experimentul cu amoniac foarte probabil nu va exista colmatare.
    Aia poate apare in momentul in care acvariul contine pesti si plante si acvariul
    contine detritus. Poate sa fie o continuare a experimentului, ma mai gandesc.

    Multumesc pentru idee.

    O zi buna,
    Dragos
    Last edited by kirucd; 25-03-2015 at 12:27.

  8. Likes nyko27, FloFish, avl, cristi_ionescu_79 liked this post
  9. #65
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Completarea lui @avl este binevenita, mai ales pentru noi cei care avem acvarii plantate si populate. Si eu cred ca, colmatarea mediillor de filtrare in timp va fi un lucru pe care va trebui sa il iei in calcul in timpul experimentului. Ma gindesc ca va trebui sa introduci acelasi numar de pesti si aceleasi plante in acvarii, pe durata ciclarii. Si eu sunt unul care urmareste cu mult interes acest topic, si astept sa ne spui rezultatele lui. Cit despre cei care nu au altceva de facut inafara circotelilor...nu-i baga in seama. Felicitari sincere pentru ceea ce ai inceput sa faci si pentru ca ai hotarit sa faci publice rezultatele, in mod gratuit. Spor la treaba!
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  10. #66
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Nu o sa fac ciclarea cu pesti si plante, ciclarea va fi facuta fara nimic in acvarii, doar apa si cu aditie
    de amoniac, pentru a vedea care dintre acvarii se va cicla mai repede. Iar dupa ce vor fi ciclate toate
    se va creste aditia de amoniac treptat pentru a vedea care dintre medii reduce mai mult amoniac.

    Colmatarea mediilor, asa cum am spus, nu cred ca se va intampla in timpul aditiilor de amoniac si al ciclarii,
    ulterior pot sa continui experimentul si sa introduc substrat, plante si pesti ca sa vad ce se intampla.
    Problema este ca pentru 15 acvarii, substrat, lampi, plante si pesti inseamna niste destul de multi bani
    in plus. Trebuie sa ma gandesc daca nu gasesc o alta formula pentru a simula colmatarea/aditia de
    detritus. Ma mai gandesc la asta.

  11. #67
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Deviem prea mult de la subiect cu "idei crete"....

    Scuze ptr termen dar cam asa este: scopul testului este clar... testarea MEDIILOR DE FILTRARE.... nu stiu de ce nu este inteles lucrul acesta de multi! Colmatarea mediilor intr-un acvariu tine de acvariul in sine si modul de utilizare! Pot sa am un Nissan Patrol si sa merg cu el prin Bucuresti si dupa 1 an abia... daca il duc odata in spalatorie si il spal de praf... la fel cum acelasi Patrol pot dupa ce il cumpar sa ma duc pe coclauri de munte si in 3 minute sa il umplu de noroi. Asta asa.... ca exemplu!

    Colmatarea nu este "reprezentativa" ptr un mediu filtrant... ci capacitatea lui de a asimila bacteriile si de a face ciclu complet....
    Pe mine ma intereseaza care "este mai bun" sa faca ciclul complet.... asta insemnand prin comparatie ca.... este mai bun/ mai rapid/ mai eficient decat celelalte... nu?
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  12. Likes sefer jesirah liked this post
  13. #68
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Pot sa am un Nissan Patrol si sa merg cu el prin Bucuresti si dupa 1 an abia... daca il duc odata in spalatorie si il spal de praf... la fel cum acelasi Patrol pot dupa ce il cumpar sa ma duc pe coclauri de munte si in 3 minute sa il umplu de noroi. Asta asa.... ca exemplu!

    Invers prietene, invers!

  14. Likes Laurentiu Cluj liked this post
  15. #69
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Am uitat ca tu stai in Bucuresti si "stii" situatia mai exacta acolo.... Eu o spuneam "din prisma omului normal".... tocmai am deschis netul si am vazut ca a inceput sa creasca productia de mir... Jalnic!

    Scuze de off-topic (dar daca grasu` ma provoaca... nu e vina mea)
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  16. Likes kirucd liked this post
  17. #70
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Destul cu derapajul.
    Am dat eu cu matura aici, ca era prea multa mizerie.
    Nexus, tu esti avertizat pentru limbaj neadecvat. Pe viitor, ataca ideile, nu oamenii care le nasc. Pune-te la curent cu regulamentul si comporta-te ca atare, sau te duci sa-ti desfasori arena de bataie cu useri pe alte forumuri.
    Kirucd, data viitoare nu te mai pleca la nivelul la care sa raspunzi unor asemenea chestii. Ca-n mediile filtrante, indiferent de capacitatea de colmatare, jegul se curata.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  18. Likes Nimeni, georgebt liked this post
Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •