Results 1 to 7 of 7

Thread: ATENTIE la Marmorkrebs- Procambarus fallax f. virginalis! INVAZIV!

  1. #1
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes

    ATENTIE la Marmorkrebs- Procambarus fallax f. virginalis! INVAZIV!

    Este racusorul cunoscut ca "Marmorkrebs", "Marbled Crayfish", "Self-cloning crayfish" etc. Nu exista in natura in SUA, patria genului Procambarus, practic necunoscut stiintei pana recent, dar acest nume i-a fost dat macar provizoriu datorita asemanarii cu P. fallax, specie restransa la sud-estul Georgiei si nord-estul Floridei. Este un mister, fiind singura specie de decapod (raci, creveti, crabi, homari etc.) care consista NUMAI IN FEMELE, capabile de reproducere partenogenetica. Un singur exemplar este suficient, si este si foarte prolific.

    Toate bune si interesante pana aici. Am primit 4 astfel de racusori de la un coleg, caruia ii multumesc inca o data ! Scopul initial: dur... dar sunt mancati de testoasele acvatice... si oricum mi-am dorit mereu un racusor facil si rezistent. Asta e racul PERFECT pentru mine, intrunind toate conditiile.
    Am inceput sa citesc mai multe despre ei, auzisem doar vag pana atunci. Am aflat ca are un potential invaziv crescut, si ca deja si-a dovedit rezistenta la frig in Germania, Danemarca, Slovacia si alte locatii cu iarna serioasa, in ciuda afinitatii cu sudicul P. fallax. Dar Procambarus sunt raci duri oricum, chiar si cei sudici.
    Locatiile in care este gasit se cam inmultesc, si evident sunt legate de acvaristica. Nu este obligatoriu sa fi mers cineva la balta cu galetusa de raci surplus... ci exista o alta cale, neintentionata, de a contamina cu (d)racusori apele naturale...

    Poate ca nici un acvarist roman care detine asa ceva nu a comis inca greseala deliberat... dar este suficient un simplu SCHIMB DE APA, ocazie cu care sifonam cativa racusori (reamintesc, sunt PROLIFICI si cresc repede, incep sa puieze de la 5-6cm!!), acestia avand oarece sanse de a ajunge vii in apele naturale. De acolo, capacitatile lor extraordinare preiau stafeta, si pot avea impact negativ serios asupra unui ecosistem. Oricum, racii americani in Europa au creat reale probleme in multe locuri- avand avantajul rezistentei la frig- atat prin concurenta cat si prin boli transmise racilor nativi. Dar nici unul nu este atat de redutabil ca Marbled Crayfish, cu aceasta capacitate partenogenetica inedita... in plus, sunt al naibii de duri si tenaci, parcurgand distante destul de mari si pe uscat in cautare de "Lebensraum".
    Mai pot fi transportati si de pasari, in fragmente de plante, si cine stie in cate alte moduri, dintr-un loc intr-altul...

    Este, deci, de ajuns UNUL- adica UNA... Mare atentie celor care au asa ceva!! Eu stau la curte, si pot fi cat de neglijent vreau cu schimbul de apa- eventualii evadati minusculi vor ajunge fie in fosa, fie in apa de udat plante pe afara... Parcurgeti mental de fiecare data traseele posibile ale tuturor outflow-urilor voastre acvaristice- mai bine sa previi, decat sa privesti neputincios la vreun rezultat sinistru, pe care oricum nu-l vei putea reduce sau elimina.
    Deja am aflat despre un magazin din tara care a vandut asa ceva mai demult. Banuiesc ca au circulat pana acum printre acvaristi, dar sper ca nu cloceste prin apele noastre o invazie de virginale...
    Daca aveti vreodata exces de raci, va stau la dispozitie... nu chiar eu personal, cat niste testoase de apa americane, care chiar ar aprecia o masa "ca la mama acasa" ...

    Inca o data, ATENTIE! Si eventual cititi despre "specia" asta, cu cat stim mai multe, cu atat mai bine.
    Si... ANUNTATI SI PE ALTE FORUMURI DE ACVARISTICA, daca sunteti membri pe mai multe, faceti vorba sa ajunga cat mai departe!

    Sanatate!

    P.S.: daca se poate face sticky, n-ar fi deloc rau...
    Last edited by Tatanka; 09-04-2014 at 09:51. Reason: omisiune
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  2. Likes edyr, Teo Udrea, danny80, kirucd, Nimeni liked this post
  3. #2
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    l-am facut sticky. pana la urma tot vor scapa in natura! cel putin sunt buni de mancat? daca tot o sa-i avem prin baltile noastre sa ne si alegem cu ceva.

  4. #3
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    E prea mic ca sa conteze, zic aia de consuma raci... mi-e teama ca ne alegem doar cu paguba.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #4
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Am si eu o intrebare. Ce daune ar produce intr-un rau/balta daca nu ar exista alti raci carora sa le faca concurenta si sa duca la disparitia lor? Afecteaza si alte organisme din ecosistem, pestii de exemplu. Nu pot fi folositi ca hrana pentru alti pesti, gen crap, in balti private?

  6. #5
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Ecosistemul merge bine asa cum e. Daca suntem precauti, e perfect. Daca nu, aici nu merge cu undo, si intelept e sa nu aflam consecintele. Sau mergea bine, pana sa se aduca specii invazive, fara discernamant... unele nu se prind, altele se instaleaza discret si rezista, dar racii sunt destul de problematici in cazurile de invazie, nu prea sunt discreti, si consecintele nu sunt vizibile pentru omul obisnuit, dar deloc neglijabile in realitate. Posibil sa afecteze vegetatie, zona ripariana, pontele pestilor... iar baltile private sunt ca acvariile- cine garanteaza ca raman acolo, si nu se raspandesc in sistemul hidrografic natural? Sigur ca sunt si mancati, dar locul lor e in captivitate, acolo unde au fost creati- nu se stie cum, dar nu exista in natura...
    Gambusia e un fleac (la noi!), Pseudorasbora si Lepomis- destul de daunatori, dar nu catastrofe, Ameiurus un dezastru... inca nu avem caz de rac invaziv, si chiar nu ne lipseste o experienta ca asta, zic eu...
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #6
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Primul "exemplu"...

    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  8. Likes Tatanka, kirucd liked this post
  9. #7
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Sinistru, dar sunt totusi optimist- au fost DOI care au avertizat!! Totusi, cati nu or fi aruncat deja din racii degrab' puitori, fiindca e un mit ca NU distrug plantele , si mai ramane si schimbul de apa?...
    Acum ma oftic si mai tare: am cautat si mi-am clarificat de cand am vazut anunturi cu ei- de prin 2012... de obicei ma mai loveste inspiratia sa citesc despre diverse animale si plante mentionate pe forumuri, dar nu si despre ei... Daca imi sarea in ochi numele genului si capacitatea partenogenetica, legam clima temperata si prolificitatea si imi suna clopotelul mai devreme...
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  10. Likes dandumitru, kirucd, Nimeni liked this post

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •