Page 22 of 24 FirstFirst ... 122021222324 LastLast
Results 211 to 220 of 239

Thread: matrix kilogramu vs litru

  1. #211
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by aLLLx View Post
    ... sa pui matrix-ul sa vajaie apa prin el cu mii de litri pe ora intr-un filtru extern. Spun mii de litri pentru ca filtrele externe care ar asigura un volum suficient unei filtrari anaerobe au debite in mii de litri si daca o sa incerci sa reduci din robineti debitul acestor filtre la sub 200 l/h (cica astea ar fi debitele pentru o filtrare anaeroba) o sa ma injuri pe mine ca ti-ai ars filtrul..
    1- Nu am reusit sa cantaresc Matrix astazi ptr ca stocul era 0 iar marfa vine din nou joi: o sa merg atunci.

    2: @aLLx: comform debitului tau.... "ptr o filtrare anaeroba" este nevoie de sub 200L/h... partial adevarat. In fond e vorba nu de debit ci de "timp de retentie" si alte nebunii.... inutil sa mai scriu ca iar se plange Vasile ca scriem mult-prost si plictisitor!

    Daca tu.... (care oarecum sustii ca te pricepi la filtrare anaeroba.... )crezi ca de debit este nevoie, iti pot spune ca TE INSELI: in canalele respective pe unde stau bacteriile alea anaerobe nu ai sa vezi NICI UN FLUX DE APA!!!! De aceea este nevoie de debit scazut: este nevoie ca apa SA STEA in mediul respectiv o perioada, incat bacteriile sa aiba posibilitatea sa isi faca treaba (asta spus asa, mai pe romaneste si din topor.... ca nu am cuvinte savante la mine)

    In afara de asta...UITI iarasi un alt lucru important: bacteriile ANAEROBE..... se mentin in viata cu???????????? Traiesc cum???? Bacteriile anaerobe, ca toate bacteriile... au un ciclu de viata: se nasc - traiesc si mor. Dar ele au nevoie de un anumit component sa le tina in viata si nu am vazut pe nimeni sa dozeze rachiu "sa isi tina cultura de bacterii la Matrix"....

    @Dragos: stii bine ca nu sustin Matrix-ul.... si nu m-a interesat aspectul lui niciodata... dar acum chiar sunt curios sa ii vad structura externa si mai ales cea interna..... facuta de un laborator impartial! Si asa cum ziceai: sa vad rezultatele unui test comparativ cu piatra ponce a lui Razvan. Ca exista sansa ca structura sa fie la fel... ok. Dar ma indoiesc de asta. Am repetat de multe ori in topicul asta ca multe pot parea la fel extern... dar nu sunt intern.
    Chiar mai devreme citeam un titlu de acvariu facut cu "Piatra Seyru de Romania" pai ori e Seyru... ori SEAMANA dar nu este.
    In fine... dupa cum bine zicea si Cristi... si dupa cum bine demonstra postarea lui Vasile: noi suntem prosti ca ne racim gura degeaba si incercam sa deschidem ochii unora! Mai bine lasa-i frate in bicisnicia lor.... si noi sa ne vedem de ale noastre.

    INTERESANT ESTE UN LUCRU: si chiar astept un raspuns la asta... ptr ca mereu comportamentul "romanesc" este cel ca al HIENELOR cu taurul: te musca de cur cate un pic dar din toate partile "cand te prinde singur"... apoi dupa ce ISI ATING SCOPUL... TAC SI ISI RUMEGA IN BARBA. DECI:

    @DanDumitru: ca un forumist echidistant si impartial... care citeai forumul si acest topic... "ai lansat" o intrebare in postarea 48 dupa care "ai tacut":

    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Bunaseara baieti ! Ce am inteles eu dupa doua zile de discutii !
    Sincer, nu pot sa cred ca tu Cristi Ionescu, aveai nevoie de acceasta lamurire, dar la cat de subtuil esti, uneori, pot sa spun ca ai intentia sa ne aduci la cunostinta, ca si tu vei avea un produs numit " Matrix " de la Seachem, iar in acelasi timp ne atentionezi ca ceilalti care mai vand acest produs " Matrix " nu este original si pe deasupra, ei mai fac si evaziune fiscala.

    Dar cine sunt acesti comercianti, au nume, si daca au de ce nu se spune clar ca ........ nu vinde matrix, el il vinde pe cel mai prost frate al lui matrix.
    De ce ne este teama, sa pronuntam un nume sau mai multe, ca in fond asta se doreste, sa stim cu toti pe cine sustinem cumparand de la el produse pe care le garanteaza ca fiind cele originale si nu ne va insela asteptarile
    .
    Stimate DanDumitru: ti-am raspuns in postarea 64.... CARE ESTE OPINIA DUMNEAVOASTRA PERSONALA IN LEGATURA CU POSTAREA RESPECTIVA? Ati vrut nume... aveti!
    SI CARE ESTE PAREREA DUMNEAVOASTRA PROPRIE ca eventual client.... CAND TE DUCI SA CUMPERI MERE SI TI SE DAU PRUNE?

    Pana la proba contrarie cum ca Matrix este IDENTIC acelasi produs cu altele existente... mai este.

    Eu va intreb: cum e ca eu sa iti vand ceramica chinezeasca la 1€ punga de 2Lt DREPT FIIND SIPORAX ca doar sunt cilindri ambele.... dar SA ITI INCASEZ PRETUL SIPORAXULUI? Nu discut aici volumul profitului si nici nu analizez sume si cifre, sa fie clar. Eu vorbesc de GEST!
    Aveti ceva de spus la asta.... ca in fond dumneavoastra cereati SA NU NE MAI ASCUNDEM DUPA DEGET! UITE CA NU M-AM ASCUNS! CUM E?

    L.E. Dragos: termenul de teapa la Matrix nu e din prisma ca nu isi face treaba.... ci din prisma ca Seachem are management facut cu cap si vinde ceva ambalat frumos... punand "capac" ptr tot efortul asta. Pana la un test personal, asa cum ziceam si pe DCR cu 4 acvarii si 4 materiale: Siporax - Substrat Pro - BioRio - Matrix.... nu o sa aiba liniste nimeni in discutiile astea Si cred ca e timpul sa il facem.....
    Last edited by Nimeni; 13-04-2014 at 01:23.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #212
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by aLLLx View Post

    Daca vrei sa ne luam la misto putem sa o facem pe privat, nu-i nevoie sa ne vada tot forumul, de fapt pot sa te las sa o faci singur cat vrei, eu n-am vreme de asa ceva.
    Nu ne luam la misto, era un exercitiu imaginar despre ce spui, ce se intelege si unde se ajunge, referitor la cel care nu stie ce trebuie sa foloseasca, cand trebuie sa foloseasca si de ce trebuie sa foloseasca. Cumpara doar pentru ca este materialul filtrant minune, dar el nu are nevoie de asa ceva, exact cum ai patit si tu.
    Asta este teapa !
    Dragos,aici suntem la acvarii de apa dulce plantate.
    Personal nu folosesc Seachem Matrix, pentru ca nu am nevoie de el la acvariul meu, asta este concluzia la care am ajuns eu acum trei ani
    fara sa intreb pe nimeni si fara sa cer parerea cuiva, am citit despre el, cercetarile stiintifice, atatea cate am gasit,parerile celor care au facut cercetare cu acest material si cu piatra ponce in general, are calitati extraordinare dar pe noi nu ne ajuta aici.
    Asta este teapa !
    Vrei nu vrei Matrix face si denitrificare, in bazinul tau este foarte bun, in bazinul meu este dezastru.
    Dragos, eu fac parte din categoria acvaristilor hobby-sti care nu fac cercetare stiintifica in chimie, biologie, fizica si alte domenii, pentru ca au in casa un acvariu, dar nici nu iau de bun orice lucru despre care se spune ca este minunea minunilor, fara sa fiu convins ca imi foloseste cu adevarat.
    Dragos, tu atribui comparatia de balarie lui Matrix .
    Eu nu am spus cea ce sustii tu ca am spus, este scris mai sus si interpreteaza tu cum vrei, dar nu ma traduce pentru ceilalti.
    O seara buna !
    Dan


    Salut draga Nimeni !
    Parerea mea este ca, citez " Situatia in care te afli, este consecinta faptelor si actiunilor tale ! " indiferent despre cine este vorba. Pentru ca stiu,ca esti informat si ai banuieli legate de relatia mea cu Marian 4232, trebuie sa te dezamagesc, sunt doar un client al lui pentru fertilizanti micro si macro, la fel si relatia cu Cristi Ionescu, se rezuma la achizitia de fertilizanti si atat, de cele mai multe ori am achizitionat in paralel.
    Trebuie sa imi para rau daca unul dintre ei greseste, trebuie sa iau capul cuiva si sa balacaresc ca la usa cortului, daca mi-au gresit cu ceva si nu am fost servit cu ce am dorit ?
    Este problema fiecaruia, in ce mod isi abordeaza relatia, dar in nici un caz cu atitudine agresiva si jignitoare.
    Last edited by dandumitru; 13-04-2014 at 02:41. Reason: Pentru Sebi
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. Likes BogdanHojbota liked this post
  4. #213
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    E matrix piatra ponce?

    s-a mai discutat pe un forum http://www.houstonfishbox.com/vforum...Seachem-Matrix
    din postul 8 se pare ca nici seachem n-a infirmat ca e doar piatra ponce

    mai zic unii de prin "africa" tot acelasi lucru http://www.fnzas.org.nz/?p=1778

    iar un nene din state e de-a dreptul enervat ca a platit 30$ pentru ... piatra ponce https://www.youtube.com/watch?v=I7d3aK_tX34 (de la 3.15 incolo)
    ca sa nu mai zic ca se loveste de aceeasi problema pe care o expunea catalinbgs - mai multe tipuri de roca in aceasi galeata

    acu ... o fi matrix o piatra ponce mai creaţă, mai spalata, mai nu stiu cum, poate dintr-un anumit loc, poate e CEA mai piatra ponce!
    sau poate seachem a luat "recoltat" piatra ponce din mai multe zone, a testat si a ajuns la concluzia ca una, dintr-o anumita sursa e mai buna (dpdv al utilitatii in filtrarea biologica) decat altele ... din alte surse.

  5. #214
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Am nelamuriri

    Matrix = piatra ponce
    Bio Rio = piatra ponce
    Piatra ponce de la italieni = asa e, piatra ponce

    Daca Matrix (piatra ponce) = denitrificare = impropriu pentru bazinele plantate
    Atunci Bio Rio (piatra ponce) = impropriu?
    Dar piatra ponce de la italieni, tot improprie?

    Mergand mai departe, conform wikipedia - piatra ponce = roca vulcanica
    In cazul asta, rocile vulcanice nu-s ok pentru bazine plantate?

  6. #215
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dan.pavelescu View Post
    Am nelamuriri

    Matrix = piatra ponce
    Bio Rio = piatra ponce
    Piatra ponce de la italieni = asa e, piatra ponce

    Daca Matrix (piatra ponce) = denitrificare = impropriu pentru bazinele plantate
    Atunci Bio Rio (piatra ponce) = impropriu?
    Dar piatra ponce de la italieni, tot improprie?

    Mergand mai departe, conform wikipedia - piatra ponce = roca vulcanica
    In cazul asta, rocile vulcanice nu-s ok pentru bazine plantate?
    Ce te bagi bre si nu iti vezi de treaba?
    Nu iti sta bine in Colentina... vrei sa vina "baietii" sa te mute? Nu vezi ca scriu cu rosu si deja "PLOUA".... s-a facut liniste!... Pana acum toti erau "curiosi" si desfaceau pungile de seminte...

    Per total: MI-E GREAAAAAATA!

    Ca sa iti raspund prin extrapolare: Siporax - sticla sinterizata, sau cum ii spune
    JBL Sintomec - Sticla sinterizata....

    Faza e ca Siporax "e mai bun"... si ca are alt volum decat JBL-ul.... dar tot acelasi drac sunt... nu?

    Am uitat de astia 2... citez de pe pagina de Matrix:

    "Two competitors, Eheim (Substrat Pro) and JBL (MicroMec) have advertised their own biological filter media (in both cases, sintered glass)"
    Last edited by Nimeni; 13-04-2014 at 02:28.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  7. #216
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Sebi nu PLOUA !
    Eu de obicei sunt un prsonaj mai cumsecade si bomba cu efect intarziat !
    DA !
    Pai el mai sta in Colentina ?
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  8. #217
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dandumitru View Post
    Salut draga Nimeni !
    Parerea mea este ca, citez " Situatia in care te afli, este consecinta faptelor si actiunilor tale ! " indiferent despre cine este vorba.
    Pentru ca stiu,ca esti informat si ai banuieli legate de relatia mea cu Marian 4232, trebuie sa te dezamagesc, sunt doar un client al lui pentru fertilizanti micro si macro, la fel si relatia cu Cristi Ionescu, se rezuma la achizitia de fertilizanti si atat, de cele mai multe ori am achizitionat in paralel.

    - Trebuie sa imi para rau daca unul dintre ei greseste, trebuie sa iau capul cuiva si sa balacaresc ca la usa cortului, daca mi-au gresit cu ceva si nu am fost servit cu ce am dorit ?
    - Este problema fiecaruia, in ce mod isi abordeaza relatia, dar in nici un caz cu atitudine agresiva si jignitoare.
    Mda.... "multumesc"!

    - Daca eram bine informat, sau aveam banuieli.... nici nu te intrebam!
    Sa inteleg ca in Romania se merge pe principiul "Capul plecat.... sabia nu il taie!" sau... "Nici usturoi nu am mancat... nici gura nu imi miroase!"... Atunci e de bine: mi-a mai trecut din greata... mi-e scarba (la modul general, nu spuneam asta in ceea ce te priveste, stii bine ca am un respect in ceea ce te priveste)

    Tot din asta... si din comentariul lui Vasile... si din restul de "necomentarii" sa inteleg ca de maine EU.... daca vin si va vand piatra seaca adunata de pe strada pe post de Volcanit... "e de bine"!

    Sa inteleg ca daca un om te prosteste pe fata... accepti asta si il eviti?.... asta daca il cheama Ionescu sau Popescu... doar din prisma ca "il cunosti si poate mai ajungi la el"....
    Dar daca maine vine Nimeni si iti vinde alt rahat ambalat.... il crucifici... il excluzi din orice forum... anunti pe toata lumea... si chiar faci "petitie online"
    De ce? Pai simplu: Nimeni e nimeni... si nu iti afecteaza viata cu nimic... deci merita biciuit!

    Acum intreb: cine e Marian ptr un coleg din Botosani sau din Arad... caruia ii vinde un produs sub denumirea altui produs? Nu tot o persoana necunoscuta? Nu face Marian aceeasi fapta "condamnabila" ca si mine?

    Aaaa... sa fim diplomati? Pai diplomatie se face de 25 de ani incoace..... si rezultatele le vad!

    Atitudine "agresiva si jignitoare"??????????? UNDE? Pai scuze... dar cum trebuie tratat un impostor? cu Saru`mana? Eu daca iti vand un sapun pus in cutie de telefon si imi dai 400ron pe el si il deschizi in fata mea... cred ca imi dai si una, nu imi spui Sar`mana.

    Faptul de a avea "coae" si a spune lucrurilor pe nume... in lumea acvaristica se cheama "atitudine agresiva"??? A te ruga sa imi prezinti O DOVADA care sa iti sustina afirmatiile tale si a le infirma pe ale mele.... ESTE O JIGNIRE pe care ti-o adresez? ....

    Intradevar: tre sa il caut eu pe Zorba.... ca voua v-a sta bine unde sunteti.
    Voua = jumate sau trei sferturi din forumul asta.... care de 2 zile v-ati facut "mici si inexistenti".... dar salivati la barfa si accesati topicul non-stop in cautare de "noutati".....

    Eu asta te intrebasem direct domnu Dan... nu te intrebasem de Marian:

    "Eu va intreb: cum e ca eu sa iti vand ceramica chinezeasca la 1€ punga de 2Lt DREPT FIIND SIPORAX ca doar sunt cilindri ambele.... dar SA ITI INCASEZ PRETUL SIPORAXULUI? Nu discut aici volumul profitului si nici nu analizez sume si cifre, sa fie clar. Eu vorbesc de GEST! "
    Este gresit gestul/fapta mea? Este condamnabil? DA.. este.
    OK: ce solutie propuneti ptr asta? Ca sa o putem discuta pe viitor in topic separat.... cu Pool facut in anonimat....
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #218
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Daca tu.... (care oarecum sustii ca te pricepi la filtrare anaeroba.... )crezi ca de debit este nevoie, iti pot spune ca TE INSELI: in canalele respective pe unde stau bacteriile alea anaerobe nu ai sa vezi NICI UN FLUX DE APA!!!! De aceea este nevoie de debit scazut: este nevoie ca apa SA STEA in mediul respectiv o perioada, incat bacteriile sa aiba posibilitatea sa isi faca treaba (asta spus asa, mai pe romaneste si din topor.... ca nu am cuvinte savante la mine)

    In afara de asta...UITI iarasi un alt lucru important: bacteriile ANAEROBE..... se mentin in viata cu???????????? Traiesc cum???? Bacteriile anaerobe, ca toate bacteriile... au un ciclu de viata: se nasc - traiesc si mor. Dar ele au nevoie de un anumit component sa le tina in viata si nu am vazut pe nimeni sa dozeze rachiu "sa isi tina cultura de bacterii la Matrix".....
    Nu sustin ca ma pricep eu la filtrari cu atat mai putin la cea anearoba dar daca ai fi fost in totalitate atent la ce am scris eu mai sus ai fi remarcat ca eu dozam ceva care era tocmai hrana acelor bacterii denitrificatoare, surprinzator dar nu doar rachiul e sursa de hrana pentru bacteriile respective. Si pe deasupra cred ca e nevoie si de ceva debit (chiar daca foarte mic) sa aduca apa bogata in NO3 prin preajma bacteriilor in cauza ca sa il descompuna ele in toate felurile.
    Last edited by aLLLx; 13-04-2014 at 13:27.

  10. #219
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Daca o tinem in stilul asta... in curind ne cautam live sa ne stringem de git !


    Cert e ca se constata ca e buba cu etichetarea lui matrix, calitatea care devine discutabila la vrac... si nu din vina altor comercianti !

    S-au ridicat si niste semne de intrebare privind comercializarea unor produse... "contrafacute" !

    Si in general daca matrix e chiar asa de minune cum e lauda de marketing !

    Dar lucrurile se agita prea mult si se orienteaza catre treburi .... personale !

    Asa cum am zis si aici si in discutii personale... astia de la Seachem iau piatra ponce de pe la un vulcan ! O sorteaza (trece prin sita si/sau alte operatiuni) si se obtine acel matrix .. egal si usor.. pus in borcanele !

    Ce ramane.. normal ca nu arunca ! Asa ca se pune la matrix pond.. care e mai mare sau la vrac ! E firesc asa. Nu ar fi deloc economic sa iei 30 de tone de piatra, sa sortezi si sa obtii 2 tone si restul sa o arunci !

    Calitatea Matrix-ului.. e data de lava respectivului vulcan ! Probabil ca lava cu pricina mai bogata in gaze si de aici o structura mai poroasa ! Si mai difera si in compozitia chimica ! De aici diferenta intre pietrele ponce ! Ca exista diferenta ! Nu numai de granulatie ! :P

    Legat de comercializarea de pe aici...

    E bine de sesizat problemele ! Nu sa devina razboaie .. dar e firesc sa ne avertizam ! Ca nu cred ca e careva doritor sa i-a teapa ! e adevarat ca sint si doritori de a da teapa ... dar numai asa ne putem apara !

    M-a deranjat un post ....

    Quote Originally Posted by Vasile View Post
    Parerea mea e ca , unii dintre noi sau majoritatea intra pe forum pentru alte scopuri , in nici un caz pentru a citi toate aburerile , aberatiile , criticile, tampeniile scoase de unii..si altii
    inca vreo cateva topicuri de genul asta si se duce forumul la vale ...
    Intrebare: cum sa stim daca sint abureli si aiureli daca nu se ... discuta ? Daca nimeni nu sesizeaza ? Ca sa poti rezolva o problema.. intii fa sa fie cunoscuta !

    gata.. am " aberat si aburit " destul pe aici... si majoritatea nu intrati de asta

    Eu stau si astept raspunsurile care au fost solicitate catre seachem

    O zi buna

    Hic !
    Last edited by roshadow; 13-04-2014 at 13:00.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  11. Likes polsen_h liked this post
  12. #220
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt de aceeasi parere cu Roshadow....cam asta e logica lucrurilor in a face diferenta dintre Matrix si piatra ponce normala.
    Cu ce nu sunt eu in regula este ca dupa ce se sorteaza piatra cea mai usoara si se pune in acele borcanase,restul nu se vinde ca piatra ponce si tot ca si Matrix in varianta vrac sau pond !

    Si eu sunt curios de raspunsul Seachem daca acesta va veni vreodata !

Page 22 of 24 FirstFirst ... 122021222324 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •