Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 239

Thread: matrix kilogramu vs litru

  1. #1
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes

    matrix kilogramu vs litru

    A intrebare de om prost care nu a gasit raspuns in 10 secunde de cautare pe Gogu:
    Cate grame are 1 litru de Matrix?
    E, ia sa va vad: stie cineva? .... Ca nici un comerciant din .ro nu specifica asta ........
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #2
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce am citit la tine... 290 g

    Hic !



    L.E.:


    UPPS: era matrix nu siporax
    Last edited by roshadow; 08-04-2014 at 15:30.
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  3. #3
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Cristi,
    Nu inventeaza nimeni nimic nou...un litru este un litru.
    In caz ca nu ai recipient cu gradatie laindemana,simplu,iei o sicla de un litru si o umpli.Atat e un litru
    Cantitatea se poate masuta pe un cantar si vezi cate grame are

    Matrix = piatra ponce 100%

  4. #4
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by roshadow View Post
    Dupa ce am citit la tine... 290 g



    UPPS: era matrix nu siporax

    pai da....

    @ gupidu- adica ce mi-ai trimis tu e matrix sau ... ? Sunt putin in ceata....
    Last edited by danny80; 08-04-2014 at 16:13.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  5. #5
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Dany,
    Da,este acelasi lucru....Matrix este impachetat de Seachem iar piatra ponce cumparata de noi vine la sac de 20 de litrii.
    Si,din ideea unuia,au aparut foarte multi pe net care nu vand piatra ponce ci Matrix...care desigur ca are alt pret decat piatra ponce chiar daca e de fapt exact acelasi lucru !

    Cristi,
    Scuze offtopic-ul si devierea de la subiect !

  6. #6
    Very high member danny80's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    BUCURESTI, Bucurestii-Noi, S1
    Posts
    1,104
    Post (Dis)Likes
    Mersi Laurentiu, scuze Cristi de off-topic.
    Fiecare om aduce fericire celorlalti;unii cu prezenta, altii cu absenta...

  7. #7
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Stop joc!!!!!
    1. cred ca faceti o confuzie. Eu nu pot cumpara ceva si vinde ca altceva, deoarece pe factura de intrare scrie Piatra Ponce (de exemplu in cazul de fata) iar pe bonul fiscal (iesire) nu poate sa scrie Matrix ca in secunda doi ma trezesc cu garda financiara pe cap.
    Adica cu alte cuvinte eu nu pot sa cumpar dacii de la Pitesti si sa le vand drept Mercedesuri. Pana si cel mai imbecil angajat al garzii financiare angajat pe pile ar sesiza diferenta intre ce intra in firma mea si ce iese din firma mea ....
    2. Vreau sa aduc Matrix, am intrat in legatura cu o firma de peste mari si tari care vinde Seachem, ne-am placut din prima (o fi fost dragoste la prima vedere intre banu meu si marfa lui ... dracu stie ...), numai ca omul spune asa: Matrix 1kg/2kg/4kg ... iar eu in .ro nu vad decat la litru

    La siporax e simplu: pe cutia aia mare scrie: Siporax 50 litri = 14.5 kg ... si de aici matematica simpla 1 litru siporax=290 grame
    D-aia intrebam ... banuind ca e la fel si la matrix ... pe borcanul de 1 litru o scrie si cate grame cantareste

    Chestia aia cu iei si bagi intr-o sticla nu merge .... ca pot fi tras la raspundere .... suna a ocaua mica si ocaua mare ...
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  8. Likes Nimeni liked this post
  9. #8
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Cristi,
    Stii bine ca nu ma refeream la cei care fac vanzari cu acte...ci la cei care vand fara si har' domnului e plin netul de ei.
    Ce-i interesant si te intreb : daca tu iei la sac mare si il vinzi vrac,de unde stie lumea ce este?...ca practic nu e nici o diferenta,e exact la fel si una si alta !

  10. #9
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Am sa-ti raspund prin exemplul Siporaxului ca e cel mai simplu ... dar e la fel cu orice produs in cazul meu:
    Eu cumpar din Germania Siporax la cutii mari de 50 litri, deci pe factura de intrare in firma mea (factura care e depusa de catre contabila mea la ... autoritatea competenta in domeniu ...cum dracu s-o numi ea) e scris in clar de catre neamt: Siporax 50 liter -> no of pics: X (cate cutii i-am comandat). Deci factura asta e intrarea in firma mea.
    Iesirile din firma mea le constituie bonurile fiscale catre persoanele fizice sau facturi catre persoanele juridice (depuse tot de contabila lunar la aceiasi autoritate).
    Pe bonul fiscal scrie clar: Siporax vrac 1 litru 25 lei x Y (cati litri vrea clientul).

    Faptul ca eu intervin asupra marfii (adica cumpar 50 litri dar nu o dau mai departe tot la 50 litri ci o dau la litru) ma obliga la anumite chestii si anume:
    1) sa specific in clar pe bonul fiscal acest lucru (cuvantul cheie e "vrac")
    2) interventia asupra marfii sa o fac dupa regulile stabilite de producator (corespondenta 1 litru = 290 grame scrisa in clar de producator pe produs) si cu scule autorizate dpdv metrologic. Asta inseamna ca eu nu pot sa cantaresc marfa cu un cantar de bucatarie luat din carrefour sau de pe e-bay, ci cu un cantar special luat de la o firma autorizata de Institutul de metrologie, cantar caruia sunt obligat sa-i fac anual verificarea metrologica.

    D-aia am spus ca la mine nu merge cu bag intr-o sticla si cat iese ...aia e. Daca o fac e grav rau de tot ... ca sa va faceti o idee, daca imi expira verificarea la cantar in data de X si eu apar cu un bon pe care scrie siporax vrac in data de X+1 (adica am folosit cantarul dupa ce i-a expirat verificarea), amenda este de 8000 lei. Deci ia inchipuiti-va ce ar fi sa ma duc eu cu o poveste d-aia cu am bagat pietre intr-o sticla de cola ... si atat e 1 litru
    Last edited by cristi_ionescu_79; 08-04-2014 at 17:16.
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  11. Likes nyko27 liked this post
  12. #10
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    Nu te contrazic,asa o fi.Nu ma bag in chestii contabilicesti ca nu ma intereseaza !

    Dar crede-ma ca nu inventeaza nimeni nimic nou,adica in Germania sau aici un litru este tot un litru...cu ce vrei tu sa-l masori e fix treaba ta.
    Acelasi lucru si la kilogram...atata timp cat cantarul este avizat metrologic,poti folosi orice cantar...nu cel care il indica Sera sau whatever firma !

    Si-am mai spus,nu ma refer strict la tine...cati stii numai tu ca vand fara acte?
    Si cati stii ca vand cu acte pe o parte de marfa si pe majoritatea nu?...se cumpara/importa 50 de litri de x produs si se vinde 1500 de litri din care 50 cu acte si 1450 fara.

    Ai inteles ideea,nu? Si-atunci de unde stii ca de fapt cumperi Matrix de la Seachem sau piatra pomice ?...ca vorbeam de matrix mai jos

Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •