Page 20 of 24 FirstFirst ... 101819202122 ... LastLast
Results 191 to 200 of 239

Thread: matrix kilogramu vs litru

  1. #191
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    eu nu am inteles asta. Citeste paginile unde am indicat, unde raspunde tipul care face studiul.

    "Based on the pictures of the Matrix trop. belongs to a category of products seach and Van Gerven (and even with the filter material Filterlith names - this also put up a picture if I can find ). The image element analysis compared to those two, I repacked VG Substraat's say, as if they were twins." ar fi bine daca cineva care stie ungureste bine sa citeasca ca noi citim dupa google translate....
    Last edited by razvan_toth; 12-04-2014 at 13:22.

  2. #192
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pork View Post
    Posibil, dar mie asa mi se pare, acum ce sa fac ...
    Nu spun ca o faci interesat, nu ma intelege gresit; nu spun ca esti avocatul lui; dar toate replicile tale sunt in favoarea lui..
    Da... din pacate! Nu am cum sa ii spun lui Ionescu: Uite bre ca mananci rahat din gura si Marian are dreptate.... PTR CA NU AM PE CE MA BAZA. Nu am vazut un raspuns veridic din partea lui Marian si pe care sa il consider logic.... in asa fel incat sa ii dau dreptate dansului!

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Daca este asa, intr-adevar nu e corect.
    Dar ma repet, pentru ca nu intelegi ce zic, sau poate nu vrei sa intelegi..
    Eu unul asa o vad... si asta "sesizez" de la postarea 64 incoace!

    Quote Originally Posted by pork View Post
    NU asta este titlul topicului. Nu era mai simplu sa deschisa ionescu un topic cu titlul, "MARIAN FACE EVAZIUNE FISCALA SI MINTE CLIENTII IN PRIVINTA PRODUSELOR" ? Da' pe urma dadea urat, asa ca mai bine o luam pe dupa copac...
    Nu, nu se poate... ptr ca comform celor spuse de HadesStar... asta se cheama calomnie... in lipsa probelor si doar printr-o supozitie LOGICA! Marian poate zambi bine mersi si intreba: pe ce te bazezi cand afirmi asta?

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Plus ca uite coincidenta cum fix asa deodata acum l-a deranjat ce face marian, cand aduce el matrix. Mai devreme nu era problema, doar acum cand urmeaza sa aiba amandoi acelasi produs la vanzare ... nu-i ciudat deloc : ))) .
    Nu cred ca il influenteaza pe Cristi vanzarea a 5 borcane de Matrix sau a 500Lt.... Nu stiu cine mai cumpara Matrix in Romania acum in conditiile astea! In fond e o defavoare proprie.

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Acu' sa nu generalizam...nu chiar toti.
    Plus ca inca o data, vorbim de atitudine si coalana vertebrala.
    Sa nu ne laudam ca salvam Romania, cand de fapt vrem sa facem bisnita si profit urias. Sa nu ne laudam ca am inventat apa calda, dupa ce am fost ajutati si am primit informatii de la altii.
    Plus ca daca vrem sa discutam de bisnitarii. Cine imi asigura mie litrul ala de licoare? Cine asigura concentratia fixa la fiecare recipient? Cine imi asigura calitatea? Cine verifica produsul asta? Cine ma asigura ca nu-i tremura mana pe masa din bucatarie cand toarna in sticla sau ca nu imi pune inauntru mr. proper? Ca tai bon fiscal e una', da pana la afacere in domeniu e cale lunga...asta e tot bisnitarie...
    Bonul fiscal sau nimeni... )


    Quote Originally Posted by pork View Post
    Ma rog, pe fata cu mici amanunte scapate.
    Cum ar fi asta cu shirakura. Un porumbel calator mi-a dezvaluit ca preturile celor de la garnelen pentru retaileri ar fi cam la juma' din preturile lor de pe site. Adica la sacu' lor de 8 kile de 31.95 euroi, pretul pt retailer e cam cat sacu' de kile 4 de 19 euro, poate ceva mai jos. Ori pretu' de pe tucradio ar veni in euroi cam 30, cu 2 euro mai jos.
    Just, e cel mai ieftin, nimic de comentat. Da' sa nu ne batem cu pumnul in piept ca uite cum ma sacrific sa va salvez io pe voi. Ca profitu' ramane in continuare mai mult decat bun. Si asa mai suparam si neamtu' care nu-i bisnitar ca romanu' si stie ca exista pe piata asta o lege a preturilor si a concurentei; si nu poti da in cap oricui, pentru ca asa ti se ridica dimineata. De ce? Pentru ca freci piata!
    Adica hai sa fim barbati si sa spunem, da' dom'le vand cel mai ieftin pentru ca vreau sa atrag clientii, sa nu mai mearga la x si y, sa adun toata lumea, ca sa fac bani. Nu ca sunt eu super milos si vreau sa ajut lumea cu adaosurile de 0% de pe vremuri = )))..
    Nu a zis nimeni ca Ionescu e milos sau face vre-un serviciu suprem....
    Eu unul am aflat de unde se aprovizioneaza datorita datelor lui puse la dispozitie pentru toata lumea de el!
    La fel cum am afirmat si mai demult: Ionescu vindea cel mai ieftin in Romania... cu toate ca afara era cu 150% mai ieftin.

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Nu e mare vrajitorie, renunta la 4-5-6 lei, cat costa un colet normal fara ramburs.
    Bravo lui, da' nici sa nu il urcam la cer.
    Nu l-am urcat la cer dar nu am vazut pe altii sa o faca. Ma refer la cei din mediul acvaristic... sa asigure transport gratuit. si nu stiu daca e 3-4 lei de carat o galeata de Dennerle... sau ce dracu mai vinde Ionescu greu.

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Eu unul nu ma simt prostit, pentru ca nu am cumparat.
    Cei care se simt prostiti, pot apela la insitutiile statului.
    Doar din prisma ca "nu am cumparat - nu ma intereseaza" il invit pe HadesStar sa iti zica cum se numeste "cunosterea unei infractiuni si ascunderea ei prin TACERE"..... Poate cei prostiti nu au de unde isi da seama daca ALTII NU VORBESC. Asta sa si cerut in topicul asta undeva pe la jumate.

    Quote Originally Posted by pork View Post
    Dar din "matrix kilgramu vs litru" io nu inteleg ce treaba are magazinul lui ionescu sau evaziunea lui Marian.
    Quote Originally Posted by pork View Post
    Ca dovada, tot postul tau din care am citat a fost bazat pe marian vs ionescu.
    Deci? Intelegi ce vreau sa spun? Faceti fratilor topic separat si porcaiti-l acolo. Mergeti la fisc si reclamati-l daca vreti, da' nu ne prostiti (ca sa fiu in trend) cu topicul asta unde se face reclama si anti-reclama pe fata.
    Pai reciteste inceputul topicului.... si vezi ca de pe la postarea 25 cand Dragos a venit cu raspunsul Seachem si eu am pus o poza cu borcanul.... Cristi deja considera INCHIS TOPICUL.
    In fond Cristi nu a acuzat pe nimeni.... A RASPUNS DOAR LA INTREBARILE PUSE. In mare parte intrebarile veneau de la Gupidu.... care din cate am vazut... si el vinde "Matrix" ca e la fel..... si chiar aici in topic lamureste un coleg ca i-a dat Matrix... doar e la fel, nu?
    Apoi intreaba domnul Dan despre "cine sunt cei care vand la preturi "de necrezut"..... si eu raspund! Sa mai amintesc de interventia lui Catalin... care ne demonstreaza CLAR ca in ROMANIA se fac manarii pana si la NIVEL DE DISTRIBUITOR? Mai bine Lucian o facea pe mortul.. si zicea: Nu stiu bre... galeata e sigilata... sa ma interesez si iti zic.... apoi o ardea intr-un raspuns de genul celui de al2lea primit de Dragos... si poate Catalin inghitea galusca!

    Dar sa fim seriosi: eu piatra ponce rosiatica... nu am vazut pana acum decat in pozele lui Catalin!


    App de topic: i l-am arata unui amic care nu mai intra pe forum si imi zice: de asta evit forumurile.... in schimb a zis ceva foarte bun: Dar cu ocazia asta... AFLU SI EU CATE CEVA INTERESANT CARE DA DE GANDIT!

    Daca la restul nu da de gandit.... asta e, am mai spus-o: va meritati soarta..... si o sa dati banii toata viata pe mere si o sa primiti micsunele........... Indiferent ca de la Marian sau de la altii....
    Last edited by Nimeni; 12-04-2014 at 14:02.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  3. #193
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Da... din pacate! Nu am cum sa ii spun lui Ionescu: Uite bre ca mananci rahat din gura si Marian are dreptate.... PTR CA NU AM PE CE MA BAZA.
    Pai nu a zis nimeni ca marian are dreptate.
    Nu asta era scopul "aparent" al topicului ...



    Quote Originally Posted by Nimeni
    Nu, nu se poate... ptr ca comform celor spuse de HadesStar... asta se cheama calomnie... in lipsa probelor si doar printr-o supozitie LOGICA! Marian poate zambi bine mersi si intreba: pe ce te bazezi cand afirmi asta?
    Si asta nu poate fi tot calomnie? : )) Marian nu poate spune si acum "pe ce te bazezi?"
    Titlul topicului dicteaza actul de calomnie sau ce se scrie in el?
    Asta chiar e buna : ))


    Quote Originally Posted by Nimeni
    Bonul fiscal sau nimeni... )
    Bonul fiscal nu raspunde la intrebarile mele.
    Bonul fiscal imi atesta ca plateste impozitul ala pe profit si tva daca e cazul.


    Quote Originally Posted by Nimeni
    Nu a zis nimeni ca Ionescu e milos sau face vre-un serviciu suprem....
    "Nimeni" poate nu a zis : ))
    Da' subsemnatu' a avut grija sa o spuna, mai voalat sau mai putin voalat, cu diverse ocazii.
    Mai urmarim si noi forumul, ce naiba. Mai observam grija subsemnatului de a interveni prin topicuri fara nicio relevanta cu subiectul, doar asa, ca sa sublinieze ca s-au cumparat produsele lui, ca uite ce bun e ce vinde el...practici din astea "profesioniste" : ))


    Quote Originally Posted by Nimeni
    Nu l-am urcat la cer dar nu am vazut pe altii sa o faca. Ma refer la cei din mediul acvaristic...
    Pai nici n-aveau de ce sa-l urce la cer.
    E o pratica vast intalnita, nu e nimic deosebit.



    Quote Originally Posted by Nimeni
    Pai reciteste inceputul topicului.... si vezi ca de pe la postarea 25 cand Dragos a venit cu raspunsul Seachem si eu am pus o poza cu borcanul.... Cristi deja considera INCHIS TOPICUL.
    Da, si sfantul de cristi n-a alimentat deloc discutia : ))
    Nu el a inceput cu acuzele : )) Evident, fara nume. El doar a pus paiele si un chibrit aprins langa, vantul a batut si a luat foc fanul = ))
    Dar nu e vina lui = ))

    Quote Originally Posted by NImeni
    In fond Cristi nu a acuzat pe nimeni....
    Nu a acuzat PUNCTUAL. A avut grija sa lase pe altii sa o faca, pentru ca el sa para Sf Filofteea.
    Hai dom'le, ne ascundem dupa deget chiar asa? Om fi noi romani prosti care ne meritam soarta, dar la siretlicuri din astea ne pricepem si putem sa vedem cand se fac in fata ochilor nostri.

    Sa ma apuc acum sa numesc numarul posturilor cand bate apropouri? Dupa care, chiar cand considera topicul incheiat, sanchi : )), sare la gatul lui marian, explicit?



    Inca o data, pentru ultima oara.
    Situatia lui Marian nu e normala, n-a zis nimeni ca ar fi. (asta insa e un subiect diferit, ce trebuia tratat separat)
    Dar datul asta la gioale pe ascuns, ca sa iesim pe urma cu fruntea sus, e josnic.
    Sa deschizi un topic pt reclama si eliminarea concurentei, dar asa cu perdea, e josnic. Fii bre' barbat si zi de la inceput ce vrei. Nu ne lua cu frumuselul.

    Un topic de 20 de pagini in care in cel putin 15 dintre ele se aminteste aproape in fiecare post despre marian si preturile mici ale lui ionescu.
    Si cu toate astea sa-mi spui ca totusi nu e vorba despre marian sau ionescu e de-a dreptul hilar : ))) E pixelul albastru : ))

    Acu' va las, trebuie sa plec, am tastat aici de m-am plictisit ...
    Last edited by pork; 12-04-2014 at 14:14.

  4. Likes razvan_toth, nicu.nicusor1975, Nimeni liked this post
  5. #194
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti - Lacul Tei (Domino)
    Posts
    141
    Post (Dis)Likes
    @pork @nimeni Art. 268 CP Tainuirea
    (1) Primirea, dobandirea, transformarea ori inlesnirea valorificarii unui bun, de catre o persoana care, fie a cunoscut, fie a prevazut din imprejurarile concrete, ca acesta provine din savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, chiar fara a cunoaste natura acesteia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
    (2) Pedeapsa aplicata tainuitorului nu poate fi mai mare decat pedeapsa prevazuta de lege pentru fapta savarsita de autor.
    (3) Tainuirea savarsita de un membru de familie nu se pedepseste.

    In acest caz ne referim la "inlesnirea valorificarii unui bun" de catre "o persoana care a cunoscut imprejurari concrete"

  6. #195
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Hai sa nu fim mai catolici decit Papa...

    Ne place cit mai ieftin si ne doare in pix de bon !

    Dar ne infurie sa fim pacaliti !

    <:-P Parerea lui io... Hic ! <:-P
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  7. Likes opincarul, razvan_toth liked this post
  8. #196
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    Mda, se pare ca se continua discutia interminabila despre Marian si Ionescu cand altceva mai important ar fi de discutat dar in fine, am spus in alt post, iar pentru cine are ochi si urechi sa auda iar pentru cine nu sa deschida larg portofelul.

    Ca Seachem Matrix este mai mult ca sigur piatra ponce, "rahatul" ala ambalat frumos, si ca scoateti sau ati scos din buzunar, cel putin 40Ron per litru, ba chiar luat la borcan ambalat si aproape 80Ron per litru, asta nu va doare??? Va doare asa tare ca da sau nu Marian bon ??? - no comment.

    Astept sa vedem daca Dragos va avea timp sa se uite peste articol si sa traga si el o concluzie, restul conversatiei deja nu ma mai intereseaza.

  9. #197
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Pai matrixul e piatra ponce, de ce esti asa suparat? : ))
    Substraat graf nu e acelasi lucru cu seachem matrix, o zice tipul ala in cateva randuri. Sunt pe telefon si nu pot sa ti dau citate.
    Matrix trop intr adevar seamana izbitor. Dar ai avut curiozitatea sa te uiti cat costa? La unguri e intre 30 si 40 ron, 40 si ceva, in functie de magazin, oferte, reduceri..cu alte cuvinte, cat seachem matrix.
    Deci nu mai fi asa revoltat pe corporatistii seachem : ))
    Si mai e un aspect. Cine garanteaza calitatea unei pietre aduse de la cineva de care nimeni n a auzit?(nu ma refer la tine) De unde stiu ca e inert chimic sau ca in fiecare sac are aceeasi piatra?
    Parca as avea mai mate incredere intr o companie de asa renume. De ce as avea mai mare incredere intr o firma de care n a auzit nimeni si n as avea incredere in seachem?
    Sigur, brandul adauga ceva pret, sunt constient, dar poate prefer asta pentru linistea mea. Tu ma consideri prost (sunt unul din cei care da bani pe matrix), eu insa prefer sa dau un ban si sa stau linistit. E alegerea mea. Ar mai fi ada bio rio, dar e alt subiect.

    Sa nu deturnam ideea topicului ) Vorbeam de Marian si munca de pionerat a lui ionescu: ))
    Last edited by pork; 12-04-2014 at 16:59.

  10. Likes nicu.nicusor1975 liked this post
  11. #198
    Member polsen_h's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Petrosani
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca celor de la Seachem nu le-a trecut prin cap sa desparta "bobul de neghina", lucru relativ usor(citind acest topic) doar prin trecerea produsului brut prin apa, ce pluteste se vinde ca brand propriu "Matrix". Asa ar fi avut o diferenta mult mai mica intre volum/gramaj.
    Tinand cont de raspunsurile lor, toata treaba asta pute a marketing si banuiesc ca exista diferente calitative nete intre ce se vinde OFICIAL "la mama ei" si in RO, tot OFICIAL.
    Va dau un exemplu, brandul PHILLIPS divizia TV, tot ce vinde in RO din gama low-end sunt fabricate in Turcia si sunt IDENTICE 100% cu marci mai ieftine: Teletech, Hitachi. Nu ma credeti? mergeti la un retailer care comercializeaza produsele mentionate, cereti o telecomanda de la unul din tv-uri si.... surpriza, functioneaza la celelalte branduri, sa nu mai spun de meniurile de configurare care sunt.... ati banuit IDENTICE!
    Totul tine de marketing, se profita de pe urma europei de SE unde SE CUMPARA ORICE GUNOI.
    Lose youself in nature and find peace

  12. #199
    High member Laurentiu Cluj's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    692
    Post (Dis)Likes
    In fond Cristi nu a acuzat pe nimeni.... A RASPUNS DOAR LA INTREBARILE PUSE. In mare parte intrebarile veneau de la Gupidu.... care din cate am vazut... si el vinde "Matrix" ca e la fel..... si chiar aici in topic lamureste un coleg ca i-a dat Matrix... doar e la fel, nu?
    Seby,
    Sa nu se inteleaga gresit ! GUPIDU,adica eu...Laurentiu e prenumele meu,nu vinde piatra ponce sau Matrix.
    Eu am cumparat de la Razvan pt MINE in jur de 10 - 12 litri din care i-am dat lui Dany80 un litru...la acelasi pret la care l-am luat !
    Am acum intr-o cutie pe balcon in jur de 10 litri de piatra ponce de care sunt foarte mandru...ca doar e la fel ca si Matrix-ul

  13. Likes Nimeni liked this post
  14. #200
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Ar mai fi un lucru, interesant de punctat.
    Ada BioRio e o piatra ponce, dupa cum afirma si ADA. Deci e ca piatra ponce ordinara, ca piatra ponce de la seachem si de la altii, conform logicii noastre.

    Si totusi, de ce la cercetarile ungurului a iesit pe locul intai fata de restul materialelor filtrante (printre care si alte pietre ponce)? Inseamna ca nu toate pietrele ponce sunt la fel? Cam asta as intelege ... Ceea ce face si sens de altfel, pentru ca lava aia vulcanica din care apare piatra ponce nu intalneste aceleasi conditii in toate siturile de pe glob. Undeva e mai rece, undeva e mai cald, undeva e mai sarat, undeva bate vantu' mai tare si tot asa ...

    Ei, asta e o chestie buna de gandit...
    Dar probabil in alt topic, titlul topicului e legat de seachem, nu de ada :P Si n-as vrea sa fac off-topic = ))

  15. Likes Resu Tanab liked this post
Page 20 of 24 FirstFirst ... 101819202122 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •