Page 19 of 24 FirstFirst ... 91718192021 ... LastLast
Results 181 to 190 of 239

Thread: matrix kilogramu vs litru

  1. #181
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Uite Razvan.... galeata ta din America:



    Ce zici, apas "Place order"??? si decontez de la tine?

    Cat despre reactie... fii sigur ca o sa spun tot aici, chit ca fac azi 300km ptr asta. Astept sa se deschida magazinul: renii sunt comozi, sambata si duminica au program peste tot de la 12 - 18....

    Quote Originally Posted by razvan_toth View Post
    inca o parere personala. Daca ne luam dupa site-ul acesta http://www.amazon.com/Matrix-20-L-5-...hem+matrix+40l vedem ca un litru de matrix ar iesi la 5.65 dolari aproximativ 19lei la o galeata de 20l. Nu am gasit la un volum de 100l ca eram curios cat ar fi fost pretul/litru. Vorbim aici pentru cei care comanda din America si locuiesc in America, practic pentru americani.
    Pretul creste in Europa datorita transportului, legilor si taxelor economice.
    La fel creste pretul datorita TRANSPORTULUI si din Germania de exemplu, la alt produs..... sau chiar la Matrix. Asta am vrut sa subliniez cu simularea de mai sus: indiferent de unde il iei... si din Arad daca il iei... pretul de achizitie se mareste AUTOMAT.
    Asa ca nu poti spune ca vinzi Palinca de Bihor in Bucuresti cu 5 lei sticla.... cand in Bihor la ea acasa deja costa 10 lei! Ca tu aduci palinca de la Bihor si o vinzi cu 11 lei in loc de 15 cu cat o vand eu... e alta treaba.

    Asta discutam aici "paralel" cu Matrixul: Tu aduci piatra ponce... vinzi piatra ponce si ai aratat sacul! Pe cand Marian vinde MATRIX... si nu am vazut nici un sac, nici o galeata, nici un NIR si NICI O FACTURA DE INTRARE. Putin ma intereseaza provenienta... ca nu vreau sa ii aflu "sursa"....

    Iar pana la un test clar, stiintific, care sa demonstreze ca piatra ta este identica cu piatra de la Seachem.... Matrix-ul ramane Matrix si piatra ponce ramane piatra ponce, indiferent cat ar vrea unii sa le faca surori gemene nu se poate: si eu sunt barbat/roman/ de aceeasi varsta sa spunem/ dar din pacate nu avem aceeasi "sursa"... deci nu suntem facuti de aceeasi mama.... asa ca nu putem spune ca suntem de aceeasi origine.... indiferent cat am sustine caracteristicile noastre comune

    Ultima aberatie pe ziua de azi.... ca tot mi-a ramas cafeaua`n gat: comparatia care "incerci" sa o faci tu Razvane.... este cum ar fi sa zic eu acum ca Lavazza e aceeasi treaba cu Nechezolul (daca stii sau iti amintesti de el)... doar amandoua sunt cafele.... nu?
    Last edited by Nimeni; 12-04-2014 at 10:04.
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  2. #182
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    @nimeni. Am scris mai jos ca este doar pentru americani. La ce taxe se adauga sunt constient ca pretul creste enorm si este mai ok din Europa. Dar ideea era alta si cred ca ai inteles-o. Pretul pentru americani, adica valoarea mica in tara mama, aceiasi roca dar de la alt vulcan din America poate (nu stiu locul de unde extrag)

  3. Likes Nimeni liked this post
  4. #183
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Bine dragilor, e asa cum ziceti voi.

    Topicul asta nu a fost facut pentru reclama si dat in cap concurentei.
    A fost fix ca sa aflam ce masa are un litru de seachem, pentru ca la sectiunea hardware activeaza si cativa oficiali seachem si ne puteau lamuri mai repede decat sa fi intrebat la ei pe site...sau direct dealerul de la care se importa materialu' : )))
    E absolut normal ca intr-un topic cu titlul: "matrix kilogramu vs litru" sa se scrie aproape 20 de pagini despre evaziunea fiscala a lui Marian (cristi aici fiind sfant, n-a completat decat cu cateva zeci de mesaje, dupa ce in prealabil a aruncat pastile fara nume...atat : )) ) si despre preturile uimitor de mici ale lui ionescu. Nu e nimic dubios in asta ... acum imi dau seama ca sunt paranoic, ma duc sa ma tratez.

    E absolut normal ca un simplu user sa aiba informatii de la administrator despre cine are de gand sa ejecteze de la vanzari. Chiar acum dau si eu un pm sa intreb urmatoarea lista de sanctiuni, asa ca sa stiu si eu, ca-s curios.
    Dupa care sa le scriu public prin topicuri ca urmeaza sa fie biciuiti. Evident, fara sa-i amenint, doar asa, sa le aduc la cunostinta pentru ca sunt un bun samaritean : )) , sau poate pentru ca imi place sa fiu wikileaks : ))

    Acum ce sa zic, scuzati-mi paranoia, precum ziceam mai sus...dar eu unul fac pe mine de ras si era sa ma inec cu micul dejun : ))
    Dar, fiecare are dreptul sa scrie ce doreste si sa creada ce doreste.
    Asa ca, "the show must go on" ...

    @Dragos: Departe de mine gandul ca trebuie sa inchidem ochii. Departe de mine intentia de a fi avocatul lui. Adica daca Sebi care scrie de 10 pagini in favoarea lui Cristi nu-l suspecteaza nimeni ca ar fi avocatul lui (si nici eu, ca sa nu apara vorbe), de ce as fi eu avocatul lui Marian dupa ce am scris 3-4 posturi amarate in care oricum nu vorbeam despre activitatea lui Marian : ))
    Altceva am subliniat, citeste inca o data posturile mele.

    Cat despre "in trecut poate nu le-a respectat" ce sa zic...nu poate, ci sigur (fertilizantii aia vanduti constant, ani de zile, ce bon fiscal aveau? Ca de profit nu mai vorbesc, se stie cam cat era adaosul. Deci unde-i impozitul pe profitul ala?; comenzi de pe ebay si vandute pe forum, tot constant, nu odata asa, un surplus...impozitul pe alea unde-i? factura de intrare in firma, unde? Aaa, nu era firma pe atunci ... era bisnitarie...si dovezile exista si acum, la o adica, insitutiile statului pot analiza si asta, nu doar pe Marian). Doar ca la el n-a facut nimeni gargara (probabil nici n-ajungea sa scrie mai mult de doua pagini...din diverse motive : )) ), iar el o face acum pe'a justitiarul si Iisus pe cruce...saracul de el cat mai sufera si cum ne salveaza pe noi. Stii cum e, ilegalitatile se mai platesc si dupa ce le faptuiesti. Ca io daca fur de la stat acum x suma de bani, mi-o iau in freza si peste cativa ani cand ma descopera, chiar daca intre timp am fost fecioara Maria...
    Dar asta deja tine de un spate drept si e alta discutie. E o tendinta generala la noi sa ne dam fetite sub fusta mamei


    Hopa, iar sughit : )

    LE: Ca sa fiu oarecum on-topic : )), exista un forum la vecinii nostri unguri, unde un tip a avut curiozitatea sa analizeze la microscopul electronic mostre diverse de material filtrant, printre care si matrix in comparatie cu alta piatra ponce ... va las pe voi sa cautati si sa descoperiti rezultatele.
    Last edited by pork; 12-04-2014 at 10:26.

  5. #184
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Stefan... nu am scris in favoarea lui Cristi!

    Eu unul... nu tratez "evaziunea fiscala".... ca ma doare in cot de ea si nu ma intereseaza profitul lui Marian. Am scris ca citesc "mere" dar de fapt.... logic vorbind si studiind pretul.... sunt PERE.
    Asta zic eu....

    In rest...
    - ca Ionescu a facut profit de 2500%... castigand 20ron la 1Lt de licoare care o foloseste unul 1 an in acvariu..... intradevar a facut bani, "s-a ajuns asta"... Si se stie asta, stiu si eu de anul trecut sau acum 2 ani... din topicul lui Bogdan. Dar Ionescu v-a adus prafurile englezului si v-a vandut aceleasi prafuri SI ATI FOST TOTI INCANTATI DE ELE!!!!! O perioada... asa cum a fost si cazul lui Geani, pana "s-a trezit altul mai destept..."
    - ca Ionescu a adus Siporax... EC... si a astigat 5-10lei la litru.... facand bisnita si vanzand la FF... stiu si asta! Dar Ionescu nu a avut SURSE SECRETE.... a pus totul la vedere, ca tot de acolo ma aprovizionez si eu! Si nu mi-a suflat Ionescu la ureche de unde sa iau si ce trebuie sa fac...
    - ca Ionescu a fost... a facut... a dres.... cum ziceam: fiecare o face pe barba lui si daca il tine!

    IN SCHIMB.... CE AM VAZUT EU LA IONESCU DE 3 ANI DE CAND SUNT PE FORUMUL ASTA? Eu pe Ionescu sau pe Marian... nu i-am vazut NICIODATA la fata si nu ii cunosc personal.... de vorbit la telefon am vorbit 1 singura data cu Marian si cu Cristi de 2 sau 3 ori.... in schimb CA UN FORUMIST CE SUNT.... CE AM VAZUT IN 3 ANI?

    - am vazut ca Ionescu si Marian.... SUNT BISNITARI!
    - APOI.... am vazut ca Ionescu nu mai este bisnitar.... a intrat in "legalitate", Marian a ramas tot acolo.
    - APOI... am vazut ca Ionescu aduce produse noi... produse care se cer, care sunt utile si care sunt la preturi "domestice".... Marian? A ramas tot acolo.
    - APOI?.... apoi am vazut ca Ionescu prin viclenia-stiinta sau ce o fi..... ofera transport gratuit! Cum dracu face nu stiu... DAR ASTA E UN LUCRU BUN PENTRU ACVARISTI.... ptr "noi" adica. Marian? Da, stiu: tot acolo....
    - Apoi am vazut ca Ionescu in toti anii astia de cand sunt pe forumul asta... EVOLUEAZA... in timp ce Marian stagneaza si ramane cu aceleasi treburi pe care le stiu de 3 ani de zile... deci "evaziunea" nu e nimic nou ptr mine!

    Asa ca... ca un om ce sunt... cand vad ca unul (ma) va prosteste pe fata.... cum sa nu iau atitudine? Daca ar fi fost evolutia in partea cealalta.... fii sigur ca aceeasi atitudine o aveam si fata de Cristi, in nici un caz nu sunt avocatul nimanui.
    In afara de asta... nush ce dracu se agita atata lumea.... din moment ce Ionescu are 2 "cai de vanzare" pe forumul asta si magazinul propriu.... in timp ce Marian vinde pe 10 forumuri si pagina proprie? DERANJEAZA CUMVA ADEVARUL IN ROMANIA?

    Eu nu am vazut sa il acuz cumva pe Razvan ca aduce si vinde la negru PIATRA PONCE, sau ca stau sa ii numar bistarii din portofel.... Eu il acuz pe Marian (pana la proba contrarie) ca el vinde sub numele de Matrix biciclete si nu material filtrant produs de Seachem....
    Ca voi sunteti idioti si platiti 40ron litrul... E TREABA VOASTRA... dar va sfatuiesc sa luati de la Razvan ca iesiti mai ieftin
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  6. Likes Dan Hīncea liked this post
  7. #185
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    @nimeni. Tu esti belea rau de tot :P .Razvan a vandut ar fi mai corect. Cand o sa mai vanda o sa fi primul la care ii da mesaj ca aduce pentru a putea lua parte la comentarii :P.

    Fratilor, nu ma intereseaza ca vinde unu la negru si altu cu acte. Dar cum a spus colegul @nimeni intr-adevar sa zici ca vinzi un produs si de fapt e altul nu da bine deloc.

    @pork merci pentru link ma uit acum

  8. #186
    I'm Nobody
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    (Piatra - Neamt ) Helsinki - Finland
    Posts
    3,858
    Post (Dis)Likes
    Pai... poate mai ai ceva ramas...

    Scuze de timpi... dar chiar nu are importanta daca ai vandut sau vinzi... tu vinzi ceea ce cumperi (sau ai vandut ce ai cumparat :P )
    "Situatia in care te afli.... este consecinta faptelor si actiunilor tale! "

  9. #187
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @pork: de mai bine de un an de zile vinzi plante pe acest forum si activitatea nu este sporadica ci extrem de regulata.
    http://forum.acvarist.ro/search.php?searchid=737828
    Nu-i asa o faci cu bon fiscal si ai si certificat de producator obtinut de la primaria din Iasi?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  10. #188
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Nimeni View Post
    Stefan... nu am scris in favoarea lui Cristi!
    Posibil, dar mie asa mi se pare, acum ce sa fac ...
    Nu spun ca o faci interesat, nu ma intelege gresit; nu spun ca esti avocatul lui; dar toate replicile tale sunt in favoarea lui.

    Quote Originally Posted by Nimeni
    Eu unul... nu tratez "evaziunea fiscala".... ca ma doare in cot de ea si nu ma intereseaza profitul lui Marian. Am scris ca citesc "mere" dar de fapt.... logic vorbind si studiind pretul.... sunt PERE.
    Asta zic eu....
    Daca este asa, intr-adevar nu e corect.
    Dar ma repet, pentru ca nu intelegi ce zic, sau poate nu vrei sa intelegi.
    NU asta este titlul topicului. Nu era mai simplu sa deschisa ionescu un topic cu titlul, "MARIAN FACE EVAZIUNE FISCALA SI MINTE CLIENTII IN PRIVINTA PRODUSELOR" ? Da' pe urma dadea urat, asa ca mai bine o luam pe dupa copac.
    Plus ca uite coincidenta cum fix asa deodata acum l-a deranjat ce face marian, cand aduce el matrix. Mai devreme nu era problema, doar acum cand urmeaza sa aiba amandoi acelasi produs la vanzare ... nu-i ciudat deloc : )))

    Quote Originally Posted by Nimeni
    SI ATI FOST TOTI INCANTATI DE ELE!!!!!
    Acu' sa nu generalizam...nu chiar toti.
    Plus ca inca o data, vorbim de atitudine si coalana vertebrala.
    Sa nu ne laudam ca salvam Romania, cand de fapt vrem sa facem bisnita si profit urias. Sa nu ne laudam ca am inventat apa calda, dupa ce am fost ajutati si am primit informatii de la altii.
    Plus ca daca vrem sa discutam de bisnitarii. Cine imi asigura mie litrul ala de licoare? Cine asigura concentratia fixa la fiecare recipient? Cine imi asigura calitatea? Cine verifica produsul asta? Cine ma asigura ca nu-i tremura mana pe masa din bucatarie cand toarna in sticla sau ca nu imi pune inauntru mr. proper? Ca tai bon fiscal e una', da pana la afacere in domeniu e cale lunga...asta e tot bisnitarie.

    Quote Originally Posted by Nimeni
    - ca Ionescu a adus Siporax... EC... si a astigat 5-10lei la litru.... facand bisnita si vanzand la FF... stiu si asta! Dar Ionescu nu a avut SURSE SECRETE.... a pus totul la vedere, ca tot de acolo ma aprovizionez si eu! Si nu mi-a suflat Ionescu la ureche de unde sa iau si ce trebuie sa fac...
    Ma rog, pe fata cu mici amanunte scapate.
    Cum ar fi asta cu shirakura. Un porumbel calator mi-a dezvaluit ca preturile celor de la garnelen pentru retaileri ar fi cam la juma' din preturile lor de pe site. Adica la sacu' lor de 8 kile de 31.95 euroi, pretul pt retailer e cam cat sacu' de kile 4 de 19 euro, poate ceva mai jos. Ori pretu' de pe tucradio ar veni in euroi cam 30, cu 2 euro mai jos.
    Just, e cel mai ieftin, nimic de comentat. Da' sa nu ne batem cu pumnul in piept ca uite cum ma sacrific sa va salvez io pe voi. Ca profitu' ramane in continuare mai mult decat bun. Si asa mai suparam si neamtu' care nu-i bisnitar ca romanu' si stie ca exista pe piata asta o lege a preturilor si a concurentei; si nu poti da in cap oricui, pentru ca asa ti se ridica dimineata. De ce? Pentru ca freci piata!
    Adica hai sa fim barbati si sa spunem, da' dom'le vand cel mai ieftin pentru ca vreau sa atrag clientii, sa nu mai mearga la x si y, sa adun toata lumea, ca sa fac bani. Nu ca sunt eu super milos si vreau sa ajut lumea cu adaosurile de 0% de pe vremuri = )))

    Quote Originally Posted by Nimeni
    - ca Ionescu a fost... a facut... a dres.... cum ziceam: fiecare o face pe barba lui si daca il tine!
    Just din nou!
    Da' sa recunoastem ce facem, nu sa pozam in papa de la roma.


    Quote Originally Posted by Nimeni
    - APOI?.... apoi am vazut ca Ionescu prin viclenia-stiinta sau ce o fi..... ofera transport gratuit! Cum dracu face nu stiu... DAR ASTA E UN LUCRU BUN PENTRU ACVARISTI.... ptr "noi" adica. Marian? Da, stiu: tot acolo....
    Nu e mare vrajitorie, renunta la 4-5-6 lei, cat costa un colet normal fara ramburs.
    Bravo lui, da' nici sa nu il urcam la cer.
    Multe firme ofera transport gratuit peste o anumita suma.

    Quote Originally Posted by Nimeni
    Asa ca... ca un om ce sunt... cand vad ca unul (ma) va prosteste pe fata.... cum sa nu iau atitudine? Daca ar fi fost evolutia in partea cealalta.... fii sigur ca aceeasi atitudine o aveam si fata de Cristi, in nici un caz nu sunt avocatul nimanui.
    Eu unul nu ma simt prostit, pentru ca nu am cumparat.
    Cei care se simt prostiti, pot apela la insitutiile statului.

    Quote Originally Posted by Nimeni
    In afara de asta... nush ce dracu se agita atata lumea.... din moment ce Ionescu are 2 "cai de vanzare" pe forumul asta si magazinul propriu.... in timp ce Marian vinde pe 10 forumuri si pagina proprie? DERANJEAZA CUMVA ADEVARUL IN ROMANIA?
    Deloc nu deranjeaza.
    Dar din "matrix kilgramu vs litru" io nu inteleg ce treaba are magazinul lui ionescu sau evaziunea lui Marian.

    Ca dovada, tot postul tau din care am citat a fost bazat pe marian vs ionescu.
    Deci? Intelegi ce vreau sa spun? Faceti fratilor topic separat si porcaiti-l acolo. Mergeti la fisc si reclamati-l daca vreti, da' nu ne prostiti (ca sa fiu in trend) cu topicul asta unde se face reclama si anti-reclama pe fata.


    @ionescu: : ))
    Dragul meu, care dintre noi face topic saptamanal ca vanzare de produse? (da, faceai saptamanal si cand vindeai fara sa tai bon)
    Reclama-ma la fisc pentru faptul ca vand o mana de plante o data la cateva luni : )) Esti invitatul meu.
    Ii reclami si pe restul acvaristilor care vand surplusul de plante din tunsorile din acvarii? : ))))

    In rest, nu te speria, nu mergem sa te reclamam pentru anii in care ai vandut regulat produse fara sa platesti impozit.
    Chiar daca legea se poate aplica si pentru asta, indiferent ca acum ai firma.

    Esti amuzant : ))

  11. Likes nicu.nicusor1975 liked this post
  12. #189
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    67
    Post (Dis)Likes
    http://translate.google.com/translat...alatt-12.1746/

    cititi cu atentie:

    pagina 1 - matrix
    pagina 2 - CITITI CU ATENTIE!!! sa nu ramaneti prea uimit -i este cumparat din Olanda, piatra ponce pentru gradinarit Van Gerven Substraat-of
    pagina 3 - vedeti la grafice , identice, si spune tipu
    pagina 6 - matrix trop - piatra ponce, si el spune ca sunt identice.
    pagina 11-12 pumice stone - nu stiau cum sa ii spuna.
    Concluzia mea fratilor ) MATRIX ESTE PIATRA PONCE ORDINARA!!!! VANDUTA LA PROSTI LA PORETURI DE TE DOARE CAPUL. UN STUDIU MAI CLAR CA SI ACESTA NU EXISTA .

    Pot spune ca sunt mandru de ce matrix am in filtre )
    Last edited by razvan_toth; 12-04-2014 at 12:08.

  13. Likes Nimeni liked this post
  14. #190
    User banat (spam continuu dupa atentionare)
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Iasi/Falticeni
    Posts
    455
    Post (Dis)Likes
    Io, am inteles din link-ul ala tocmai invers, ca nu-s la fel : ))
    Structura interna difera...uite de curiozitate o sa-l mai citesc o data.

Page 19 of 24 FirstFirst ... 91718192021 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •